Polska Fundacja Narodowa (PFN) tworzy ramy organizacyjne, proceduralne i prawne; prace organizacyjne przebiegają w sposób niezakłócony
—podał zarząd fundacji w oświadczeniu przekazanym w środę PAP. Jak podkreślono, członkowie rady i zarządu PFN nie pobierają wynagrodzenia.
Oświadczenie zarządu PFN to reakcja na publikację Radia Zet sprzed kilku dni. Według doniesień rozgłośni powołana w ub. roku i dysponująca 100 mln budżetem fundacja do tej pory nie ma telefonu, strony internetowej, a jej siedziba stoi pusta.
W środę interpelację do premier Beaty Szydło ws. działalności PFN wystosowali posłowie PO: Krzysztof Brejza i Zbigniew Konwiński.
Powołanie Polskiej Fundacji Narodowej, która miała zajmować się promocją Polski za granicą, ogłosiła premier Beata Szydło w lipcu ub.r. Jej szefem został Cezary Jurkiewicz (przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Warszawy); w skład zarządu weszli też Paweł Kozyra i Maciej Świrski.
Zarząd fundacji podkreślił w środowym oświadczeniu, że PFN tworzy obecnie „ramy organizacyjne, proceduralne i prawne”, a „fundusze wpłacone przez Fundatorów zostały zdeponowane na oprocentowanym koncie”.
W komunikacie wskazano, że „w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji” dotyczących działalności PFN.
Prace organizacyjne przebiegają w sposób niezakłócony. Pozwolą na transparentne wydawanie powierzonych Fundacji środków, a także profesjonalną realizację jej podstawowych celów: międzynarodową ochronę, wsparcie interesów naszego kraju i walkę z dezinformacją na temat Polski
—głosi oświadczenie zarządu PFN.
Zarząd poinformował przy tym, że zarówno jego członkowie, jak i członkowie Rady Fundacji pełnią swoje funkcje społecznie, a PFN obecnie nikogo nie zatrudnia.
W oświadczeniu przypomniano, że Polską Fundację Narodową tworzy 17 spółek: PGE, Enea, Energa, Tauron, PZU, PKO BP, Giełda Papierów Wartościowych, Totalizator Sportowy, PGNiG, PKN Orlen, Grupa Lotos, KGHM, Grupa Azoty, Polska Grupa Zbrojeniowa, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Polski Holding Nieruchomości i Polskie Koleje Państwowe.
Fundacja będzie na bieżąco informować o swoich działaniach
—napisano w oświadczeniu.
O wystosowaniu interpelacji do premier w sprawie PFN Brejza i Konwiński poinformowali na środowej konferencji prasowej.
Brejza pytał m.in., czy członkowie zarządu PFN, „na czele z radnym PiS, otrzymywali wynagrodzenia za pracę w fundacji”.
Pytamy na czym polega jej działalność, ponieważ donatorzy, spółki z udziałem skarbu państwa, wpłacają środki na fundację
—mówił m.in. poseł Platformy.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/333547-polska-fundacja-narodowa-odpowiada-na-pytania-radia-zet-o-efekty-pracy-trwaja-prace-organizacyjne-proceduralne-i-prawne