Komisja Europejska miała przedstawić w marcu swoją wizję nowej Europy. Plany te zostały jednak odłożone na grudzień br.
—dowiaduje się portal EurActiv.
Komisja Europejska w związku z 60. rocznicą podpisania Traktatów rzymskich, która przypada na 25 marca br., zamierzała przedstawić swoją wizję przyszłości Unii. Biała księga z propozycjami Komisji miała zostać opublikowana w marcu, najprawdopodobniej po Radzie Europejskiej 9-10 marca. Publikacja białej księgi, jak informuje EurActiv, jest dla KE niezwykle ważna, ma ją traktować jako „początek procesu refleksji nt przyszłości liczącej 27 członków UE”.
Bruksela spodziewa się, że ów „proces refleksji” zajmie większą część roku. Jego „kulminacja” i przedstawienie „pierwszych wniosków” ma przypaść na grudzień br., na spotkanie Rady Europejskiej zaplanowane na 14 i 15 grudnia br.
—czytamy na portalu.
Z informacji, do których dotarł EurActiv wynika, że przewodniczący KE Jean-Claude Juncker zamierza zrobić wszystko, aby utrzymać wspólnotę 27 państw członkowskich i nie dopuścić do kolejnych exitów – wyjść z UE. Chce to osiągnąć przez znalezienie dla nich nowej tożsamości.
Wiosna i lato ma być okresem intensywnej pracy Komisji nad pięcioma „dokumentami do refleksji”, które mają być analizą różnych aspektów przyszłości i funkcjonowania Unii Europejskiej.
Pierwszy dokument będzie poświęcony kwestiom społecznym i zakończyć się ma publikacją propozycji dotyczącej Europejskiego Filaru Praw Społecznych. Jego wydanie jest spodziewane na 24 kwietnia. Następny poświęcony będzie sprawom globalizacji i wykorzystaniu tego zjawiska na korzyść Europy, zaplanowany na połowę maja. KE chce zdążyć z publikacją przed szczytem G7 (26-27 maja). Następne dwa raporty poświęcone będą kwestiom instytucjonalnym wewnątrz UE. Trzeci dokument będzie się skupiał na przyszłości unii gospodarczo-walutowej, korzystając z wniosków raportu pięciu przewodniczących. Spodziewany jest na koniec maja
—informuje portal.
Kolejne dwa sektory planowane na czerwiec mają skupić się na pogłębieniu współpracy obronnej w ramach UE i sektorze finansowym. Obie kwestie są szczególnie istotne w perspektywie Brexitu. O konieczności reformy Unii Europejskiej mówi się od kilku lat. Szczególnie stanowczo podnosi tą kwestie polski rząd.
CZYTAJ WIĘCEJ: Krasnodębski o konieczności reformy UE: „PiS opowiada się za wzmocnieniem państw członkowskich i przeciwko Unii wielu prędkości”
kk/EurActiv
-
Najnowsza książka Krzysztofa Szczerskiego „Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy”. Do kupienia „wSklepiku.pl”. Polecamy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/328811-co-dalej-z-ue-bruksela-przeklada-przedstawienie-wizji-nowej-europy-w-grudniu-przedstawienie-bialej-ksiegi-refleksji