Reforma wymiaru sprawiedliwości, a konkretnie ustroju sądów powszechnych oraz kodeksu karnego i szeregu innych ustaw - to sprawy, jakie były tematem czwartkowego posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka.
10:30. Druga część posiedzenia komisji poświęcona zmianom w kodeksie karnym. Zamknięcie posiedzenia komisji.
10:18. Gasiuk-Pihowicz (.N) mówi o „dezorganizacji sądów”, jaką ma wprowadzić ustawa.
Będziemy mieli sytuację, w której sędziowie będą w postawie proszącej - jak dzieci po kieszonkowe - wobec polityków!
— mówi posłanka N.
10:15. Poprawki PO i Nowoczesnej dalej odrzucane. Barbara Dolniak (klub .N) przestrzega przed tym, że dyrektor sądu, decydując się na dodatkowe wydatki sądu, będzie musiał uzyskać akceptację ministra sprawiedliwości.
To nie przyspieszy postępowania, bo do podmiotu decyzyjnego dochodzi dodatkowa osoba. Proszę sobie wyobrazić, co będzie się działo w ministerstwie, gdy każdy sąd będzie występował z każdym drobiazgiem do MS…
— ubolewa Dolniak.
10:07. Kropiwnicki apeluje do PiS, by nie rezygnować z procedury konkursów na dyrektorów sądów.
Państwo kasujecie wszędzie, gdzie się da, konkursy, idąc wbrew konstytucji. W tej konkretnej sprawie jest to szczególnie istotne, by zachować procedurę konkursową. Dyrektor sądów musi pracować z prezesem sądu i społecznością sądu, musi być przez nich akceptowany, nie może być narzucany z zewnątrz
— argumentuje.
Poseł Platformy pyta o sposób, w jaki dyrektorzy sądów będą wybierani w sądach rejonowych.
Skąd minister będzie wiedział, kto tam się nadaje na dyrektora sądów? Jaka będzie selekcja tych osób? Nawet nie przewidujecie, że będzie ogłoszenie na tablicy ogłoszeń w Ministerstwie Sprawiedliwości, co jest oczywiście żartem
— tłumaczy Kropiwnicki.
10:05. Głosowania nad kolejnymi poprawkami opozycji dotyczącymi ustawy. Większość Prawa i Sprawiedliwości odrzuca je.
10:02. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa głosowanie w komisji - projekt ustawy nie został odrzucony, jak chciały tego Nowoczesna i Platforma.
9:58. Waldemar Żurek (rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa) podkreśla, że KRS wydała negatywną ocenę projektu.
W momencie, gdy mamy prezesa, który jest odpowiedzialny za funkcjonowanie sądów, narzucony dyrektor - bez konkursu -, który może być w każdej chwili odwołany przez ministra sprawiedliwości, jest tak naprawdę wykonawcą politycznej woli w sądzie.
Jeżeli będzie sytuacja, że prezes będzie musiał zwiększyć środki na pracę sądów, staje się petentem u swojego podwładnego, któremu nie podlega
— przekonuje.
Żurek powołuje się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które - zdaniem rzecznika KRS - jasno pokazują, że propozycje PiS nie są zgodne z prawem.
Prezes sądu będzie uzależniony od polityka, a to godzi w trójpodział władzy
— ocenia Żurek.
9::55. Janusz Sanocki (poseł niezrzeszony, wcześniej Kukiz‘15) ocenia, że proponowane zmiany wprowadzą „niebywałe zamieszanie w państwie”.
Moje motywacje są takie, że chętnie poprę - jako praktyk kontaktów z sądami - głęboką zmianę sądów. Znacznie większej i kompleksowej niż wyrywkowe rzucanie tematów.
9:52. Robert Kropiwnicki (Platforma Obywatelska) popiera argumentację Nowoczesnej.
Szczególnie mocno nas boli możliwość odwoływania i powoływania dyrektorów sądów bez żadnych argumentów. (…) Argumentacja, że to przyspieszy pracę sądów jest kompletnie nietrafiona. Zmienia tylko ich podległość służbową, co nie przyczyni się do usprawnienia pracy, a sama wymiana dyrektorów, którą państwo planujecie, spowoduje spowolnienie pracy sądów
— tłumaczy polityk PO.
9:48. Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) alarmuje, że minister sprawiedliwości może - przy okazji swoich prywatnych spraw - wydać rozporządzenie, by dany sędzia był pomijany przy okazji czynności sądowych.
To może wpłynąć na orzecznictwo sędziów, którzy nie będą wygodni. (…) Musimy zdać sobie sprawę z tego, że przepisy, które proponujecie, prowadzą do tego, że politycy będą mieli wpływ na orzecznictwo sędziów
— ocenia posłanka .N.
9:44. Barbara Dolniak z Nowoczesnej przekonuje, że projekt przedstawiony przez PiS jest zły i zmierza do „podporządkowania władzy sądowniczej”.
To, że ktoś źle przeprowadza konkursy nie oznacza, że ta instytucja jest zła. Koniecznym jest wprowadzenie elementu, który zapewni dobre przeprowadzenie konkursu. W przeciwnym razie zawsze będziecie się państwo narażać na zarzut, że wybór został dokonany w sposób stronniczy. (…) Nowoczesna domaga się odrzucenia projektu
— mówi Dolniak.
9:42. Przewodniczący komisji rozpoczyna obrady.
9:40. Ostatnie przygotowania do obrad komisji. Na sali są obecni m.in. wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek, a także posłowie prof. Pawłowicz, Święcicki, Wassermann, Piotrowicz, Gasiuk-Pihowicz… Zapowiada się ostra dyskusja.
WIDEO:
maf
-
Nie musisz wychodzić z domu, by przeczytać nowy numer tygodnika „wSieci”!
Kup e - wydanie naszego pisma a otrzymasz dostęp do aktualnych jak i archiwalnych numerów największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce. Szczegóły na: http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/328730-co-dalej-z-reforma-wymiaru-sprawiedliwosci-i-zmianami-w-sadach-wazne-posiedzenie-sejmowej-komisji