Wójt gminy Rusiec, Dariusz Woźniak, znalazł specyficzny sposób na wylansowanie siebie. Postanowił odmówić wprowadzenia w swojej gminie reformy edukacji. Formalnie taka możliwość oczywiście nie istnieje, ale dzięki specyficznemu buntowi, wójt zyskał rozgłos.
Dariusz Woźniak, wójt gminy Rusiec, który swoją funkcję pełni już od 16 lat, miał w ostatnim czasie obchód po mediach, gdzie przekonywał, że w swojej gminie nie przeprowadzi reformy edukacji.
U mnie reformy edukacji nie będzie
-zapewniał Woźniak w rozmowie z portalem Onet.
Rząd wpadł na szaleńczy pomysł, trudno. Ale ja u siebie niczego psuć nie zamierzam. To nie jest tak, że ja się postawiłem, bo na przykład rządu nie lubię. Nie, nie o to chodzi. Tyle, że ja jestem pragmatykiem i stwierdzam fakty. Jeśli mam coś, co dobrze działa, z czego zadowoleni są i rodzice, i dzieci, to dlaczego niby mam to psuć? Mowy nie ma, żebym likwidował ten system, który działa u nas w gminie. On się sprawdził i tak powinno zostać!
-tłumaczył Woźniak.
W gminie Rusiec są dwa zespoły szkół, łączące szkołę podstawową i gimnazjum. I wójt chce, by tak zostało. Dlatego nie zamierza przedstawiać na sesji Rady Gminy uchwały o likwidacji gimnazjów. Tłumaczy to względami finansowymi i dobrem dzieci. Jednak pan Woźniak, jako znający się na faktach pragmatyk, powinien wziąć pod uwagę dość istotny fakt. Taki mianowicie, że ustawa Prawo oświatowe została przyjęta przez Sejm, podpisana przez prezydenta, a więc stała się faktem. I choć wójt zapowiada, że do reformy ręki nie przyłoży, wcale nie musi. Jeśli gmina nie przedstawi kuratorowi projektu uchwały zmieniającej obwody szkolne, wygaszenie gimnazjów i tak dojdzie do skutku na mocy ustawy. Przypomnijmy sobie jej zapisy:
Art. 117. 1. Z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa staje się ośmioletnią szkołą podstawową, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo oświatowe.
Z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa szkoła podstawowa obejmująca strukturą organizacyjną część klas sześcioletniej szkoły podstawowej staje się ośmioletnią szkołą podstawową obejmującą strukturą organizacyjną te same klasy szkoły podstawowej.
Z dniem 1 września 2017 r. szkoła filialna podporządkowana organizacyjnie dotychczasowej sześcioletniej szkole podstawowej staje się szkołą filialną podporządkowaną organizacyjnie ośmioletniej szkole podstawowej, obejmującą strukturą organizacyjną te same klasy szkoły podstawowej.
Art. 127. 1. Z dniem 1 września 2017 r. likwiduje się klasę I, a w latach następnych kolejne klasy dotychczasowego gimnazjum.
Art. 211. 1. W przypadku niepodjęcia uchwały, o której mowa w art. 210, w terminie do dnia 31 marca 2017 r., uchwały podjęte na podstawie art. 17 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 15, w brzmieniu dotychczasowym, pozostają w mocy.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego opracowuje i podaje do publicznej wiadomości informację w sprawie planu sieci szkół podstawowych i gimnazjów, jaki będzie obowiązywał od dnia 1 września 2017 r., z uwzględnieniem zmian w sieci szkół, które nastąpią z mocy prawa.
W przypadku niepodjęcia uchwały, o której mowa w art. 210, do przekształcenia dotychczasowego gimnazjum albo włączenia dotychczasowego gimnazjum do szkoły innego typu stosuje się przepisy art. 89 ustawy – Prawo oświatowe.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, do zmiany uchwały podjętej na podstawie art. 17 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 15, w brzmieniu dotychczasowym, albo do ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych na rok szkolny 2017/2018 i lata następne stosuje się przepisy art. 39 ustawy – Prawo oświatowe.
Mimo, że ustawa weszła w życie Dariusz Woźniak zapewnia w rozmowie z DGP:
Obwody szkolne, które wyznaczyłem w 2003 r., są niezmienne i nie zamierzam w nie ingerować
Jego zachowanie tylko pokazuje, że postulat dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów, proponowany przez PiS nie jest wcale taki zły. Widać, że lokalni włodarze, gdy zbyt się zasiedzą zaczynają wierzyć, że państwo, to oni.
-
Polecamy nowy numer największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce - „wSieci”, w sprzedaży od 13 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/prenumerata.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/327364-wojt-gminy-rusiec-odmawia-wprowadzenia-reformy-edukacji-bunt-jako-pomysl-na-promocje