Poprawa dostępu pacjentów do świadczeń specjalistycznych i zagwarantowanie odpowiedniego poziomu finansowania świadczeń to - jak powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Piotr Gryza - niektóre cele tworzenia tzw. sieci szpitali.
Gryza uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.
Celem zmian jest poprawienie dostępu dla pacjentów do świadczeń specjalistycznych, w szczególności poprzez połączenie świadczeń lecznictwa szpitalnego i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Celem jest także zagwarantowanie odpowiedniego poziomu finansowania świadczeń realizowanych w ramach lecznictwa szpitalnego
— powiedział wiceminister.
Trzecim celem, jak dodał, jest zagwarantowanie ciągłości i stabilności finansowania jednostkom istotnym z punktu widzenia zabezpieczenia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz pozostawienie możliwości finansowania świadczeń w pozostałych jednostkach.
Kolejnym istotnym celem, jak wskazał wiceminister, jest zoptymalizowanie liczby oddziałów specjalistycznych, a także poprawa elastyczności zarządzania szpitalem oraz poprawa struktury kosztów leczenia m.in. poprzez częściowe finansowanie ryczałtowe i stworzenie jednego sposobu rozliczania świadczeń z zakresu lecznictwa szpitalnego i lecznictwa ambulatoryjnego.
Jak mówił, chodzi także o uporządkowanie struktury szpitali i określenie obszarów odpowiedzialności poszczególnych poziomów szpitali.
Nasz system jest bardzo nieuporządkowany - każdy robi to, co uważa za stosowne. Obecny system jest odpowiedzią na produkty, które przygotowuje płatnik. Każdy podmiot na rynku stara się w tym systemie znaleźć i buduje swoją pozycję finansową poprzez odpowiednie przygotowanie produktu, czyli wykonywanie świadczeń
— powiedział Gryza.
Jego zdaniem, efektem jest to, iż szpitale rozwijają się w zależności od własnej aktywności i pewnych uwarunkowań lokalnych a także kontaktów z płatnikiem publicznym.
Ustawa poprzez określenie poziomów odpowiedzialności wyznacza kierunki rozwoju systemowego
— wskazał.
Jednym z celów projektowanych przepisów, jak wyjaśniał Gryza, jest także stworzenie mechanizmu przenoszącego wąskospecjalistyczne profile do szpitali specjalistycznych wieloprofilowych. Jak mówił, mapy potrzeb zdrowotnych pokazały, iż w znacznej mierze w szpitalach podstawowych, w oddziałach specjalistycznych wykonuje się świadczenia niespecjalistyczne. Istotny jest też, jak podnosił, fakt, iż o jakości świadczeń można mówić, gdy jest ich wykonywana odpowiednia ilość.
Według zapowiedzi MZ projekt sieci szpitali będzie tematem obrad rządu w przyszłym tygodniu.
Resort proponuje utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. PSZ ma także obejmować ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Finansowanie szpitali będzie oparte w znacznej mierze na ryczałcie. Szpital zakwalifikowany do danego poziomu systemu zabezpieczenia będzie miał zagwarantowaną umowę z NFZ. W PSZ ma być wyodrębnionych sześć poziomów systemu zabezpieczenia świadczeń.
Mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/326950-ministerstwo-zdrowia-siec-szpitali-mam-poprawic-dostep-pacjentow-do-swiadczen-i-zagwarantowac-odpowiedni-poziom-finansowania