Nieco ponad godzinę trwało exposé ministra spraw zagranicznych. Witold Waszczykowski nakreślił w Sejmie priorytety zadań dla polskiej dyplomacji na rok 2017.
10:22. 30 minut przerwy w obradach. Następnie sejmowa debata.
10:20. Podsumowanie exposé przez Waszczykowskiego:
Porządek międzynarodowy ustanowiony po zimnej wojnie zmienia się na naszych oczach. Zmienia się też otoczenie międzynarodowe Rzeczypospolitej. Traktujemy to jako trudne wyzwania, którym będzie trzeba stawić czoła. Polska dyplomacja podejmuje tę rękawicę. (…) Polska silna, rozwijająca się, ciesząca się autorytetem w świecie będzie wiarygodnym sojusznikiem w ramach NATO, ważnym krajem Europy Środkowej i państwem współkształtującym Unię Europejską. (…) Przed debatą znowu odwołam się do chińskiej mądrości: „Człowiek, który mówi: tego nie da się zrobić, nie powinien przeszkadzać temu, który to robi”.
10:15. Deklaracja Waszczykowskiego w sprawie rozszerzenia sieci urzędów konsularnych i dyplomacji publicznej koordynowanej przez MSZ.
10:13. Szef MSZ mówi o wsparciu dla Polonii i Polaków żyjących poza granicami naszego kraju. Jak tłumaczy Waszczykowski, w ubiegłym roku konsulowie przyjęli rekordową liczbę ponad 27 tys. wniosków o przyznanie Karty Polaka.
Rząd podjął także działania na rzecz przyspieszenia procesu repatriacji Polaków ze Wschodu. Największa grupa repatriantów - ponad 150 osób - przybyła w grudniu ubiegłego roku z Kazachstanu.
10:10. Witold Waszczykowski zwraca uwagę na wspieranie polskich przedsiębiorstw za granicą, co nazywa „priorytetowym zadaniem polskiej dyplomacji”.
W 2017 roku położymy nacisk na promocję Polski jako kraju kreatywnego i innowacyjnego. Będziemy wspierać polskie start-upy w nawiązywaniu kontaktów na rynkach zagranicznych. Naszym celem jest też aktywizacja współpracy polskich i światowych ośrodków naukowych
— deklaruje.
10:05. Nie zabrakło również elementów polityki w skali globalnej. Waszczykowski wymienia strategiczne partnerstwo z Chinami, a także relacje z Japonią, Koreą, Indiami, Australią i Nową Zelandią.
Waszczykowski mówi również o intensyfikacji kontaktów z państwami Afryki i Bliskiego Wschodu.
W roku 2017 planuję wizyty w szeregu państw Bliskiego Wschodu i Afryki: Sudanie, Egipcie, Libanie, oraz w Arabii Saudyjskiej, Państwie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Algierii, Maroku i Mauretanii.
10:02. Nawiązując do polityki Polski wobec Rosji, Waszczykowski mówi, że dialog z Moskwą uwarunkowany jest agresywnymi działaniami Rosji.
Dostrzegamy jednak potrzebę dialogu. (…) Sprawa odzyskania wraku Tupolewa leży na sercu rządowi, a zwłaszcza szefowi polskiej dyplomacji
— przekonuje.
10:00. Szef MSZ mówi również o zmianie polityki polskiej wobec Białorusi.
Zrealizowaliśmy szereg ważnych wizyt i spotkań bilateralnych, które znacząco poszerzyły horyzont naszych stosunków
— ocenia.
9:57. Waszczykowski zapewnia o wsparciu pro-europejskich aspiracji Ukrainy, ale - z drugiej strony - deklaruje pamięć o sprawach historycznych. Szef MSZ wymienia pola dyskusji z Ukrainą.
9:51. Waszczykowski mówi o konieczności dobrych relacji z Niemcami, Francją oraz państw Trójmorza i Grupy Wyszehradzkiej.
Ostatnie miesiące potwierdziły słuszność decyzji o ożywieniu tego forum jako najważniejszego mechanizmu polskiej polityki zagranicznej w Europie Środkowej. Jesteśmy przekonani, że rok 2017 będzie pod tym względem równie owocny.
9:47. Szef polskiej dyplomacji zwraca uwagę na politykę energetyczną.
Celem strategicznym jest otwarcie dostępu do norweskich złóż gazu na Morzu Północnym. W tym kontekście będziemy realizować projekty inwestycyjne służące wzmocnieniu niezależności energetycznej, zwłaszcza gazociąg Baltic Pipe. Tego samego oczekujemy od UE, gdzie ramy prawne i realizowane projekty muszą wzmacniać bezpieczeństwo dostaw wszystkich państw członkowskich, a nie dominującego dostawcę jak w przypadku gazociągu Nord Stream 2.
9:44. Waszczykowski mówi o tym, że istotnym wyzwaniem w dyplomacji będą debata o przyszłości UE i negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie wyjścia tego kraju z UE.
Zależy nam, by były to związki bliskie, ale oparte na równowadze praw i obowiązków. Ich rezultat nie powinien sprzyjać dalszej dezintegracji UE. (…) Priorytetem dla nas będzie ochrona praw nabytych dla Polaków mieszkających na Wyspach.
9:40. Jak mówi Waszczykowski:
Z naciskiem chciałbym powiedzieć w tym miejscu: priorytetem działań tego rządu jest naprawa Unii Europejskiej, a nie jej demontaż. Powrót do Europy egoizmów narodowych byłby równie szkodliwy jak utopie integracyjne, niemające zakorzenienia w realiach społecznych i politycznych naszego kontynentu. Remont UE, który postulujemy, nie może polegać na odnowieniu elewacji i dyskusji nad detalami dekoracyjnymi, ale na wnikliwej ocenie stanu fundamentów. (…) Nie wykluczamy, iż na fundamencie czterech swobód trzeba będzie zbudować Unię w oparciu o nowy traktat.
9:38. Zdaniem szefa MSZ najtrudniejszym wyzwaniem, z którym przyjdzie nam się mierzyć w 2017 roku jest przyszłość Unii Europejskiej, która - jak mówi Waszczykowski - „znalazła się w niezwykle trudnym położeniu”.
Powstała przepaść pomiędzy elitami europejskimi i obywatelami tracącymi poczucie, że mają realny wpływ na to, co dzieje się z ich krajami i z projektem integracyjnym
— ocenia szef MSZ.
9:35. Waszczykowski zwraca uwagę na współpracę w ramach NATO i OBWE. Szef polskiej dyplomacji podkreśla również zmiany zachodzące w środowisku bezpieczeństwa europejskiego.
Wyzwania płynące zarówno ze Wschodu jak i z Południa przyczyniły się do pogłębienia współpracy w ramach unijnej Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. (…)
W większym niż dotychczas wymiarze zachowujemy czujność wobec zagrożenia terrorystycznego. Polska nie znajduje się wśród państw najbardziej zagrożonych atakami, jednak z rąk Al-Kaidy i DAESH niejednokrotnie ginęli nasi obywatele. (…) Naszą odpowiedzią będzie dalsze zaangażowanie w działania koalicji antyterrorystycznej.
9:32. W exposé szefa MSZ pojawił się wątek dotyczący polityki Stanów Zjednoczonych i zmian na tamtejszej scenie politycznej.
Rozległy się głosy powątpiewania w wiarygodność USA jako filaru Sojuszu Północnoatlantyckiego i strategicznego sojusznika Polski. Rząd z uwagą obserwuje proces krystalizowania się polityki zagranicznej administracji prezydenta Donalda Trumpa. Po moich niedawnych rozmowach z jego bliskimi doradcami jestem przekonany, że dotychczasowa owocna współpraca z USA będzie kontynuowana.
9:30. Szef polskiej dyplomacji mówi o priorytetowym charakterze polityki bezpieczeństwa i zwraca uwagę na rosyjską agresję na Ukrainie.
Polska nigdy nie zaakceptuje takiej wizji ładu politycznego w Europie, nie przystanie na dzielenie naszego kontynentu na strefy wpływów. Nigdy więcej Monachium i Jałty.
Waszczykowski zwraca również uwagę na rozbudowę Zachodniego Okręgu Wojskowego ze strony Rosji.
9:27. Waszczykowski mówi o tym, że polska dyplomacja stara się, by już w czerwcu nasz kraj został wybrany do grona niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.
W ostatnich latach przekonujemy się kolejny raz, że obrona zasad i wartości bywa skuteczna wyłącznie wtedy, gdy poparta jest siłą - nie tylko siłą moralną, ale także wojskową, siłą sojuszy. To jest nasz parasol bezpieczeństwa. Wzmacniamy jego konstrukcje, by był odporny na najgorsze ulewy.
9:25. Szef polskiej dyplomacji podkreśla, że stabilizacja naszego sąsiedztwa jest dla Polski zadaniem o kluczowym zdarzeniu.
Stąd między innymi wynika nasza aktywność w relacjach z Ukrainą i Białorusią, ale także w stosunkach z państwami Bliskiego Wschodu oraz decyzja dotycząca zaangażowania wojskowego w tym regionie
— mówi polityk PiS.
9:20. Waszczykowski zwraca uwagę na przyjazd żołnierzy z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Kanady do Polski.
Na zacieśnienie współpracy zdecydowały się NATO i UE. Wyrazem woli współdziałania stała się deklaracja podpisana w lipcu ubiegłego roku w Warszawie. Polska dyplomacja wniosła istotny wkład w budowanie mostów pomiędzy tymi organizacjami
— tłumaczy.
Wbrew początkowym wątpliwościom polski głos w sprawie kryzysu migracyjnego oraz potrzeby reformy UE został dostrzeżony i zyskał uznanie naszych partnerów
— dodawał.
9:17. Minister spraw zagranicznych zapewnia, że stabilność międzynarodowa i wzajemne korzystne relacje z innymi krajami to podstawowe warunki międzynarodowej działalności gospodarczej.
Waszczykowski zapewnia o dobrych relacjach Polski z sojusznikami w NATO i UE.
Dziś dżentelmeni rozmawiają o pieniądzach i poświęcają temu znacznie więcej czasu niż grze w golfa. Właśnie z myślą o ekspansji polskich firm wzmacniamy i rozszerzamy naszą obecność dyplomatyczną na świecie
— mówi szef polskiej dyplomacji.
9:15. Szef MSZ podkreśla, że w niełatwym okresie w polityce zagranicznej, Polska zachowała się należycie.
Polska polityka zagraniczna zmieniła swój charakter. Przywróciliśmy jej podmiotowość i właściwą hierarchię priorytetów, przyjmując za punkt wyjścia szeroko pojęte interesy naszego kraju. To im właśnie poświęciliśmy wiele uwagi i działań. Zamiast stać na bocznej linii i kibicować głównym graczom - sami weszliśmy do gry na międzynarodowej arenie
— powiedział Waszczykowski.
Na sali plenarnej obecni są prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz członkowie korpusu dyplomatycznego.
WIDEO:
http://www.radiomaryja.pl/multimedia/informacje-09-02-2017-1000/
svl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/326830-expose-szefa-msz-waszczykowski-prezentuje-najwazniejsze-zadania-dla-polskiej-dyplomacji-wideo