Już ponad 130 posłów przesłuchano w sprawie sejmowej awantury opozycji, do której doszło 16 grudnia. Śledczy badają kilka wątków w tej aferze, a doniesienie złożyli m.in. posłowie Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo 19 stycznia i ma ono dotyczyć organizacji i przebiegu posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej 16 grudnia ubiegłego roku.
Do wczoraj przesłuchanych zostało 136 posłów. Planujemy przesłuchania kolejnych. Przesłuchujemy zarówno tych, którzy uczestniczyli w obradach jak i tych, którzy składali zawiadomienia. Chodzi o zweryfikowanie wszystkich wątków poruszonych w tych zawiadomieniach.
– powiedział PAP rzecznik prokuratury prokurator Michał Dziekański.
Zawiadomienia w tej sprawie złożyły m.in. PO i Nowoczesna. Śledztwo dotyczy „przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych oraz działania na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariuszy publicznych”, czyli artykułu 231 Kodeksu karnego. Grozi za to do trzech lat więzienia.
CZYTAJ TAKŻE: Ryszard Terlecki: To był pucz operetkowy. Pomysł polityczny zastąpienia obrad rozróbą się nie powiódł
Prokuratura otrzymała w tej sprawie zawiadomienia PO i N dotyczące „domniemanego złamania prawa przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, a także m.in. domniemanego popełnienia przestępstwa przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego oraz nieustaloną liczebnie grupę posłów, „polegającego na wprowadzeniu do dokumentu (listy obecności) niezgodnych z rzeczywistością elementów (podpisu)”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co najmniej KILKUNASTU posłów opozycji było w sali kolumnowej 16 grudnia! Także ci, którzy twierdzili, że sala była zamknięta!
Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne, m.in. z powodu braku kworum. Marszałek Sejmu zapewniał, że w głosowaniach 16 grudnia brała udział wymagana w konstytucji liczba posłów oraz że każdy z posłów mógł wejść do Sali Kolumnowej głównym wejściem i brać udział w każdym głosowaniu.
To nie jedyne śledztwo prowadzone w związku z wydarzeniami w Sejmie i przed Sejmem w dniu 16 grudnia 2016 i w nocy z 16 na 17 grudnia 2016 r. Odrębne śledztwo, w którym przedstawiono już zarzuty sześciu osobom dotyczy m.in. blokowania wyjazdu posłów i przedstawicieli rządu przez osoby, które manifestowały przed budynkiem parlamentu wspierając w ten sposób blokujących mównicę posłów.
W ramach tego śledztwa analizowane mają być też inne wątki - m.in. informacje o rzekomym poturbowaniu posłanek opozycji przez Straż Marszałkowską. W obu sprawach, jak już wcześniej informowała prokuratura, analizowane będą przekazane przez Kancelarię Sejmu nagrania z monitoringu z głosowań w Sali Kolumnowej.
PAP
„Pucz w Polsce, bunt w Ameryce”. Polecamy artykuł Stanisława Janeckiego w nowym numerze tygodnika „wSieci”. W kioskach od 30 stycznia. Dostępny także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/325917-wielkie-przesluchanie-poslow-w-sprawie-awantury-z-16-grudnia-sledczy-ustala-kto-stal-za-puczem