Czytelnicy tygodnika „wSieci” wraz z kapitułą, w skład której weszli redaktorzy naczelni i publicyści tytułów wydawanych przez Grupę Medialną Fratria, wybrali Człowiekiem Wolności Tygodnika „wSieci” 2016 roku, prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Uroczysta gala rozpoczęła się o godz. 19.00.
Zapraszamy na obejrzenia materiału filmowego z gali i lektury relacji.
Uroczystą galę Tygodnika „wSieci” można było obejrzeć również w TVP2. Retransmisja rozpoczęła się o godzinie 21:45.
RELACJA NA ŻYWO:
22:27. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z gali!
20:20. Galę wieńczy koncert muzyki klasycznej (m.in. utworów Fryderyka Chopina) w wykonaniu polskich artystów.
20:02. Uroczyste wręczenie statuetki Jarosławowi Kaczyńskiemu. Wręczają ją Romuald Orzeł, prezes zarządu spółki Fratria oraz Jacek i Michał Karnowscy.
Głos zabiera Jarosław Kaczyński:
Znalazłem się w niełatwej sytuacji. Po tym, co była łaskawa powiedzieć pani premier, co mówili panowie redaktorzy, a już w szczególności pan redaktor Zaremba, naprawdę nie wiem, co mam powiedzieć i podziękować. Jak mam prostować… W tym sensie, że to cokolwiek może ponad miarę.
Jestem bardzo, bardzo wdzięczny. Za wystąpienia, za nagrodę - tym wszystkim, dzięki którym ją otrzymałem. To najważniejsza z nagród, jakie przyznaje się dziś w Polsce - nie ma dziś nic bardziej ważnego i polskiego niż wolność.
Jeśli spojrzeć na historię cywilizacji, to wolność występuje rzadko. To „rzadki towar”, mówiąc prawami ekonomi.. Zwykle konstrukcje społeczne, które istniały w różnych państwach, ograniczały wolność. Ograniczały radykalnie. Rzadko zdarzało się, że ta wolność naprawdę istniała. (…) Dopiero ostatnio fala wolności zaczęła przetaczać się przez świat. Jesteśmy tego marszu wolności świadkami. Z drugiej strony jesteśmy świadkami tego, co wolności się przeciwstawia. Bardzo często, także w wymiarze zaledwie kilku, kilkunastu lat, można zobaczyć, jak łatwo tę wolność utracić. Spójrzmy choćby na wschód. Wolności trzeba bronić. Trzeba jej bronić w wymiarze fundamentalnym - swobód politycznych, ale i w wymiarze szerszym, o którym tak celnie mówiła pani premier. Rzeczywiście wolność to szerokie pojęcie. Człowiek, który nic nie ma, który nie jest w stanie zarobić na życie, który nie ma mieszkania, który żyje w niewoli kredytu - nie jest człowiekiem wolnym.
O tych rodzajach wolności też musimy myśleć, mówić - dążyć do ich uzyskania i umacniania. Ale przede wszystkim musimy pamiętać, że nawet ta wolność najbardziej podstawowa, wolność słowa, sumienia, jest dzisiaj zagrożona. Z bólem trzeba powiedzieć, że wolność w Europie, zwłaszcza na Zachód od naszych granic, jest w odwrocie. Poprawność polityczna stosowała najpierw represję rozproszoną - tak to nazywają socjologowie -, a od paru lat przeszła do stosowania represji twardej, państwowej. Można dzisiaj odpowiadać karnie za to, że złamie się narzucane reguły.
Była taka próba, by takie ograniczenia narzucać i w naszym kraju - w drugiej części rządów Platformy. Ta próba się nie udała, ale trzeba o niej pamiętać jako ostrzeżeniu. Że to może przyjść także do nas. Stąd te słowa o Polsce jako wyspie wolności - te słowa muszą być w naszych sercach, sumieniach. Mówię o tych wszystkich, którzy chcą tej wolności. Bo może zdarzyć się tak, że Polska pozostanie wyspą wolności. Dziś mamy nadzieję, że karta się odwraca, że będzie inaczej - ja też mam taką nadzieję, ale nie mam pewności.
Mam pewność, że w naszym kraju są potężne siły, które potrafiły wolność w wielkiej mierze obronić, choć były momenty jej ograniczenia, i potrafią ją rozszerzać. Trzeba tutaj podziękować tym wszystkim, którzy na tym froncie - froncie walki o wolność - uczynili bardzo wiele. Którzy potrafili się narazić, iść przeciw głównemu nurtowi. I być przy tym skuteczni. Tacy ludzie stoją tutaj obok mnie. Takim człowiekiem jest też Piotr Zaremba, który był łaskaw potraktować mnie w sposób, po którym przychodzi mi się cieszyć i trochę wstydzić.
To, że tacy ludzie się znaleźli, że znalazło się wielu ludzi, którzy podjęli inicjatywy i one się udały - to niezmiernie ważne. To jest jakaś gwarancja tego, że wolność będzie w Polsce podtrzymywana. Że ci, którzy po dziś dzień myślą o tym, by ją ograniczyć i tego nie ukrywają, że nie mają szans. Że przegrają.
Ale jest też druga strona, o której przenikliwie mówił Piotr Zaremba. Nie ma wolności, w tym tej narodowej, bez silnego państwa. Musicie państwo pamiętać, że strefę wolności może stworzyć tylko i wyłącznie państwo narodowe. Strefę wolności i demokracji. Że wszystkie doświadczenia to potwierdzają. Że inne próby rozwiązania tego inaczej nie przynoszą efektu. Że nie może być państwa narodowego bez demokracji i odwrotnie. To nie są pojęcia tożsame (…), jednak związek między tymi dwoma pojęciami i zjawiskami społecznymi jest bardzo daleko idący.
Stąd potrzeba odrzucenia tego, co można spotkać także w naszej ojczyźnie. Postawy w gruncie rzeczy antypaństwowej, która znajduje swoje uzasadnienie w odwoływaniu się do wolności. To nie jest tak, że wolność to anarchia. To nie tak, że wolność nie ma granic.
Wierzymy, że przyjdzie taki czas, że można będzie powiedzieć o Polsce jako kraju niezwykłej wolności. Że nasz naród jest predestynowany do tego, by doprowadzić do wielkiego wybuchu wolności: w sferze kultury, ekonomii, wszystkich ważnych sferach. Wierzymy, że przyjdzie taki czas. Dziękuję.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jarosław Kaczyński laureatem nagrody „Człowiek Wolności 2016”. Prezes PiS: „To najważniejsza z nagród, jakie przyznaje się dziś w Polsce”
19:52. Laudację na cześć laureata odczytuje Piotr Zaremba, wicenaczelny tygodnika „wSieci” i publicysta wPolityce.pl.
Mogę tylko panu Jarosławowi Kaczyńskiemu w imieniu tygodnika „wSieci”, portalu wPolityce.pl, naszego małego medialnego ośrodka, podziękować. Za to, że dał prawdziwy wybór Polakom. Że przełamał ileś tam determinizmów, rozbił ileś mitów, pokonał ileś tam polskich niemożności i włączył nas w grę o zmianę świata. Za to, że zapewnił komfort wyboru mnie osobiście. Że dał nadzieję na świat i bardziej skomplikowany i lepszy
— mówił Zaremba.
19:47. Na scenie Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika „wSieci”.
Parę słów o decyzji kapituły i czytelników. Przyznajemy nagrodę po raz czwarty - to nagroda dla osób, które przyczyniają się do walki o polską wolność. Jarosław Kaczyński czynił i czyni jedno i drugie. Od ponad 40 lat walczy o polską wolność. Zaczynał w głębokich latach 70., później była Solidarność i przełom roku 1989. Wówczas następuje moment najważniejszy. Jarosław Kaczyński nie zadowolił się ułomną, często byle jaką III RP. (…) Mówił Polakom coś cennego: nie ma wolności bez państwa. Nie ma wolności narodowej, osobistej. Mówił, że tylko silne i sprawne państwo gwarantuje wolność, że może bronić obywateli przed silniejszymi. (…)
Polska jest dziś krajem wolności obywatelskich, politycznych, dotyczących rodziny i wspólnot religijnych. To wielki dorobek Jarosława Kaczyńskiego, który wynika też z wolnego wyboru Polaków w roku 2015. Ale jest jeszcze jedna sprawa, za którą przyznajemy nagrodę Człowieka Wolności. Wolny wybór Polaków próbowano i próbuje się podważyć, anulować. Jarosław Kaczyński w roku 2016 ten wolny wybór Polaków obronił - myślę, że możemy powiedzieć: najgorsze za nami. To również motywacja, którą kierowała się kapituła.
Dla naszej redakcji od zawsze ważna jest też historia. Jako pamięć. Chcemy robić wszystko, by pamięć nie zginęła, by dobre imię naszych bohaterów było szanowane. Niestety, bywa inaczej. Dziś wreszcie nie tylko jednostki, ale państwo polskie upomina się o ich dobre imię i pamięć. Tylko wolna Polska jest w stanie upominać się o prawdę - Polska spętana kajdanami zawsze będzie kłaniała się silniejszym. Nie byłoby tej wolnej Polski bez Jarosława Kaczyńskiego.
— powiedział Karnowski.
19:40. Oficjalne ogłoszenie nazwiska laureata tegorocznej nagrody - Człowiekiem Wolności roku 2016 został Jarosław Kaczyński. Krótkie filmowe przypomnienie sylwetki laureata.
19:35.Specjalny list na galę tygodnika przysłał prezydent Andrzej Duda.
19:30. Krótki film prezentujący pracę grupy medialnej Fratria. Głos zabiera Michał Karnowski, który prezentuje kubek portalu wPolityce.pl:
Sięgam kilka lat wstecz, gdy zaczynaliśmy. Gdy wielu dziennikarzy traciło pracę, bo było wiernych swojemu sumieniu. Wówczas założyliśmy portal - finansowany z… kubków. To była nasza idea - by media tworzyć od podstaw, by media nie pouczały z poczuciem wyższości.
Ale oczywiście byliśmy elementem szerszego ruchu, archipelagu polskości. To masa oddolnych inicjatyw, środowisk. (…) Patrzyliśmy na Węgry i patrzymy dzisiaj. Warto sięgnąć do debaty Orban-Kaczyński z Krynicy.
Gościom gali prezentowany jest fragment wspomnianej dyskusji.
19:20. Na scenie premier Beata Szydło.
Jak mówi szefowa rządu:
To dla mnie niezwykły zaszczyt i przywilej, że mogę zabrać głos podczas tej wspaniałej gali, w tym niezwykłym dniu. Ta uroczystość, na której zostaje przyznana niezwykła nagroda, niezwykłe wyróżnienie, niezwykłemu człowiekowi. Słowo „wolność”, które będzie pewnie przewijało się wielokrotnie w tej pięknej sali, najlepiej oddaje atmosferę dzisiejszego dnia, wieczoru. Najlepiej oddaje sens nagrody Człowieka Wolności, którą przyznaje „wSieci”.
To nie jest jedna z wielu przyznawanych nagród. I też słowo wolność w mojej ocenie najlepiej streszcza to, co niezwykły człowiek - Jarosław Kaczyński - całym swoim życiem realizował i realizuje nadal. Prezes PiS, pan premier Jarosław Kaczyński to człowiek, który całe swoje życie poświęcił wolności Polaków i Polski. Poświęca tej idei wszystkie lata swojej działalności publicznej - dzięki niemu możemy odmieniać słowo „wolność” na wiele sposobów. Wolność, która w sercu pana premiera Kaczyńskiego wraz z tym, co uznaje za najważniejsze - służyć drugiemu człowiekowi - jest szeroko rozumiana. Od wolności sumienia do wolności ekonomicznej. To poczucie, że jesteśmy wolnymi Polakami w suwerennym państwie.
Wolność, która w historii Polski znaczy tak wiele, ale też tak wiele musieli poświęcić Polacy, by się nią cieszyć. Dzięki premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, jego śp. bratu, Lechowi Kaczyńskiemu i wszystkim ludziom, którzy potrafili razem z nimi, zaszczepieni umiłowaniem wolności i ideą dążenia do tego, by Polska była wolna - to jest to, co dziś dzieje się naprawdę - powstał program PiS. Program, który dziś jest realizowany w Polsce. Program, który daje wolność Polakom. Daje wolność w różnych wymiarach - to, że rodziny mogą czuć się bezpiecznie. Matki nie muszą martwić się, że nie stać ich będzie na kupno butów czy książek dla dzieci, to jest wolność.
To, że pracownicy nie muszą dzisiaj pracować za marne, nędzne pensje, mogą żyć godnie, to jest wolność. To, że nie musimy obawiać się o to, że nasze dzieci, młodzież będą poddawane różnego rodzaju ideologiom, których Polacy nie chcą - to jest wolność. To, że dzisiaj możemy z dumą mówić o polskiej armii, która jest odbudowywana, która jest w sojuszach dających nam poczucie wolności - to jest wolność. (…)
Do Polski przyjeżdżają ludzie z całego świata i mówią: to piękny, bezpieczny kraj, a Polacy to wspaniali ludzie. To jest wolność. Wolność, którą możemy poprzez program PiS budować. Razem, wszyscy, wspólnie - dla nas, dla przyszłych pokoleń i dla naszej ojczyzny. To jest wolność. To, że dzisiaj Polska nie musi kłaniać się na zagranicznych salonach. To Polska jest tym państwem, z którym liczą się inni. To jest wolność.
Chcę podziękować premierowi Kaczyńskiemu za jego pracę. Również osobiście - za to, że mam zaszczyt razem z nim pracować i że nauczyłam się od niego, co to znaczy wolność. Ten program - program PiS, program Jarosława Kaczyńskiego - będzie realizowany nadal. To dobry program - program wolności. Nigdy z niego nie zrezygnujemy. Dziękuję.
19:15. Minutą ciszy uczestnicy gali uczcili ofiary tragedii smoleńskiej oraz pochowanego w środę gen. „Gryfa”.
19:10. Uroczyste rozpoczęcie gali, którą prowadzą Anna Popek i Michał Adamczyk. Wydarzeniu towarzyszy oprawa muzyczna orkiestry Sinfonia Viva.
18:55. Goście zajmują ostatnie miejsca w sali Filharmonii Narodowej.
18:50. Trwają ostatnie przygotowania…
maf, gah
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/324832-relacja-na-zywo-jaroslaw-kaczynski-czlowiekiem-wolnosci-2016-uroczysta-gala-tygodnika-wsieci-transmisja