Niemal półtorej godziny twało posiedzenie sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, na którym trwa rozpatrzenie informacji Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego na temat kontroli w urzędach marszałkowskich 16 województw. Na posiedzeniu komisji jest również obecny Mariusz Kamiński - minister koordynator ds. służb specjalnych.
15:17. Koniec komisji.
15:15. Szef CBA zapowiada na przełom kwietnia i maja szersze sprawozdanie z omawianych kontroli.
15:12. Ernest Bejda przypomina, że kontrole w urzędach marszałkowskich trwają.
Uważam, że co do zasady ten system działa dobrze. Kontrola nie spowoduje, że system się wywróci. (…) Wiecie państwo lepiej niż my, gdzie te korekty trzeba dokonać. Nie może być jednak tak, by odbierać nam prawo do tego, byśmy skoordynowali.
15:10. Przewodniczący komisji - Andrzej Maciejewski (Kukiz‘15) - zapowiedział kolejne posiedzenia komisji STiPR w sprawie efektów kontroli CBA.
15:05. Minister koordynator służb specjalnych zapewnił, że funkcjonariusze, którzy kontrolują procedury i odpowiednie decyzje mają kompetencje.
15:00. Kamiński przekonuje, że w interesie samych urzędników z Urzędów Marszałkowskich jest to, by CBA oceniło działania przy wydawaniu środków unijnych.
Skala pieniędzy publicznych, jakimi dysponowaliście, była duża. Kontrola dotyczy Was i Waszych urzędów marszałkowskich. (…) To jest cel kontroli - sprawdzić, czy nie doszło do nadużyć. Nie ma żadnego innego celu - skala środków publicznych jest tak ogromna, że kontrola przyniesie same korzyści dla dobra publicznego. Nikt na nikogo nie poluje. Wszystko odbywa się transparentnie - proszę państwa, którzy są stronami przy okazji tego tematu, by uważać na słowa
— powiedział minister koordynator.
CBA nie może mówić o wszystkim - z formalnych względów, a państwo są stroną w sprawie. Kontrole nie są zakończone, a jeśli pojawią się kolejne kontrowersje, to marszałkowie i odpowiedni urzędnicy będą mieli możliwość złożenia wyjaśnień
— dodawał.
14:55. Głos zabiera Mariusz Kamiński.
Trudno nie oprzeć się refleksji - termin zwołania tej komisji jest wyjątkowo niefortunny. Z uwagi na to, że tak naprawdę te kontrole jeszcze trwają. Pani poseł Rozpondek pytała, czy powiadomiono prokuraturę tylko o pięciu sprawach. Spokojnie, poczekajmy na zakończenie wyników kontroli. Chciałbym jako obywatel, by tych zawiadomień było jak najmniej. Ale jest jeden poważny powód tych kontroli: to 100 mld złotych, które powierzono kilkudziesięciu osobom w Polsce. Obywatele mają mieć prawo poczucia, czy te pieniądze zostały wydane w sposób prawidłowy, czy nie doszło do nadużyć.
Kontrola obejmuje wszystkie sejmiki, bo nie chcieliśmy wyróżniać żadnego z sejmików. Przez lata dotarło do CBA wiele informacji w tej sprawie - obowiązkiem CBA było zbadanie tych spraw, w ramach określonych procedur. Będziemy mieli materiał do analizy i dyskusji już niedługo, za kilka tygodni.
Kamiński zwracał również uwagę na to, że większość zabierających głos podczas posiedzenia komisji jest w konflikcie interesów.
Państwo jesteście stronami tej kontroli. To sytuacja niedopuszczalna - w trakcie kontroli zgłaszają się strony kontrolowane i zgłaszane są jakieś emocjonalne uwagi o zastraszaniu urzędników… CBA zostało powołane, by badać, w jaki sposób wydatkowane są pieniądze publiczne. CBA będzie wykonywało swoje zadania. Chciałbym, by tych zawiadomień było jak najmniej. Ale pojawia się pewien mechanizm nadużyć, na którą służby muszą reagować i będą reagować.
Jeżeli chodzi o zawiadomienia do prokuratury, to pierwszym organem, który weryfikuje zasadność zawiadomienia jest prokuratura. A ta uznała, że należy wszcząć śledztwo. Mówię do marszałków - w odpowiednim trybie i czasie państwo będziecie mieli informację ze strony prokuratury, kto i w jakim charakterze będzie składał zeznania.
14:46. Kolejne zarzuty ze strony opozycji. Jeden z radnych oskarża funkcjonariuszy CBA o wielogodzinne przesłuchania urzędników.
Ma to elementy przestraszenia i dezorganizuje pracę urzędu. Dodajmy, że jesteśmy w bardzo trudnym okresie - samorządy rozliczają perspektywę finansową 2007-2014 i wdrażanie perspektywy 2015-2020. (…) W naszym przypadku 10% kadry jest zajęta współpracą z CBA. To nie może przynieść pozytywnych skutków. Dlaczego nie pozostawiliście kontrolowania przekrojowego tym instytucjom, które do tej pory się tym zajmowały?
14:44. Krupa zarzuca funkcjonariuszom CBA częste przesłuchania pracowników urzędów.
14:42. Głos zabiera Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego (z ramienia Platformy Obywatelskiej). Odnosząc się do problemu związanego z pieniędzmi przekazanymi na budowę muzeum, przekonuje, że w tej sprawie toczyło się już postępowanie prokuratorskie i nie zostały postawione zarzuty.
Czego tak naprawdę dotyczy ta sprawa? Nie ma absolutnie żadnych nieprawidłowości w tym postępowaniu. Bardzo proszę pana ministra o zweryfikowanie sprawy.
14:40. Anna Milczanowska (PiS) pyta o kontrolę tzw. pomocy technicznej dla urzędów marszałkowskich.
Pytanie, czy zachowane były procedury prawne - poprzez urzędy marszałkowskie - takie, jakie musieli zachowywać inni beneficjenci przy wydatkowaniu funduszy unijnych?
14:35. Jacek Protas z Platformy Obywatelskiej - podobnie jak jego koledzy z opozycji - zarzucają kierownictwu CBA i służb specjalnych chęć politycznego wykorzystania sprawy.
Nie widzę tutaj spójnego działania, które w konsekwencji doprowadzi do pokazania systemowych błędów w sposobie zarządzania środkami europejskimi. (…) Kontrole mają wpływ na sprawność wydawania środków unijnych…
— tłumaczy.
Protas zapewnia, że każdy proces wydawania środków unijnych przechodzi szereg oceny jeszcze przed ich uruchomieniem.
14:30. Halina Rozpondek (częstochowska posłanka PO) deklaruje, że urzędnicy zajmujący się wydawaniem środków unijnych są niezwykle fachowo przygotowani do pracy.
Jaką fachowością i wiedzą dysponowali funkcjonariusze, którzy przeprowadzali kontrolę z ramienia CBA? To bardzo trudna, skomplikowana materia, bardzo łatwo w niej o pomyłkę na niekorzyść poszczególnych urzędów. Urzędnicy są szkoleni latami, mają doświadczenie - jakie doświadczenie mieli funkcjonariusze CBA?
Drugie pytanie - jaka jest skala, według państwa, nieprawidłowości w szesnastu województwach? Bo z Pana relacji wynika, że to tylko 3-4 przypadki podejrzeń przestępstw.
14:27. Sowa zarzuca CBA permanetne przedłużanie kontroli w urzędach marszałkowskich. Przekonuje, że pracownicy urzędów marszałkowskich są obarczeni gigantyczną pracą - właśnie z powodu kontroli.
14:22. Marek Sowa (Nowoczesna, poprzednio PO) przekonuje, że większość ze wspomnianych spraw była zauważona już podczas kontroli w 2014 roku.
Nie mam wątpliwości, że urzędy marszałkowskie są najczęściej kontrolowane, a fundusze unijne w sposób szczególny. I to nie jest problem. (…) Moja wątpliwość jest taka, że biorąc pod uwagę to, jak to się odbywa - zależy na rozgłosie medialnym i postawieniu tezy. Tak jest również z tą kontrolą!
14:20. Rozpoczyna się seria pytań - na sali są posłowie oraz przedstawiciele samorządów.
14:15. Bejda przekonuje, że kontrole CBA już dziś wykazały, że w pięciu przypadkach mogło dojść do popełnienia przestępstwa.
Prokuratura wszczęła postępowanie przygotowawcze w każdym z przypadków. Powiem tak: zawiadomienia dotyczą Urzędów Marszałkowskich woj. lubelskiego, wielkopolskiego i małopolskiego. Dwie sprawy dotyczą wyłaniania tzw. grup producenckich. (…)
Jak podkreślał szef CBA, sprawy dotyczą także kwestii systemu informatycznego w wielkopolskim e-zdrowie, projekcie Wrota Lubelszczyzny oraz przy projekcie wsparcia muzeum w województwie małopolskim.
14:10. Szef CBA opowiada o szczegółowych obszarach, które objęła kontrola CBA. To między innymi projekt e-zdrowie.
Suma projektów poddanych kontroli CBA wynosi ok 4 mld 320 mln złotych. (…) Dodatkowa kwestia to weryfikacja oświadczeń majątkowych osób, które podejmują decyzje.
14:05. Ernest Bejda - szef CBA - mówi o tym, że kontrole w urzędach marszałkowskich trwają do 25 marca. Jak mówi szef CBA, kontrola dotyczy wydawania środków unijnych.
Kontrola ma za zadanie sprawdzenie funkcjonowania systemu - czy jest on zasadny, czy ma luki, czy możemy wskazać miejsca i punkty, które funkcjonują nieprawidłowo i można je zmienić w trybie zmian legislacyjnych. To więc nie tylko sprawdzenie poszczególnych programów.
maf
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/324787-kaminski-i-bejda-ujawniaja-informacje-o-kontroli-cba-w-samorzadach-wazna-komisja-w-sejmie