Rozpoczął się pogrzeb generała Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”, żołnierza Batalionu AK „Parasol”. Uroczystość ma charakter państwowy, bierze w niej udział prezydent Andrzej Duda. Generał „Gryf”, dowódca obrony Pałacyku Michla w Powstaniu Warszawskim, zmarł w wieku 96 lat 5 stycznia 2017 roku.
Ceremonia pogrzebowa rozpoczeła się o godz. 11 mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. O godz. 13 na Powązkach Wojskowych rozpocznie się pochówek generała.
CZYTAJ TAKŻE: OSTATNI WYWIAD gen. Gryfa… „Młodzież bardzo dobrze rozpoznaje etos niepodległego państwa”
RELACJA NA ŻYWO:
14:30
Dziś gromadzą się tu kolejne pokolenia Polaków, pięć pokoleń Polaków oddaje ci hołd i wyraża wdzięczność za twoje wspaniałe życie. Za twoje świadectwo umiłowania Polski. Pięć pokoleń, bo tak sobie to wymarzyłeś, bo tak nam mówiłeś, że pokolenia następują po sobie, ale muszą tak samo wierzyć w niepodległą Polskę
—mówił w trakcie uroczystości p.o. szef urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Kasprzyk dziękował „Gryfowi” za to, że wierzył w młode pokolenia.
Że rozmawiając z żołnierzami, harcerzami, strzelcami, (…) mówiłeś: ‘młode pokolenie to jest największy atut Rzeczypospolitej, ale musicie pamiętać o wartościach, które kształtowały pokolenie II Rzeczpospolitej’
—przypominał.
14:00 Poruszające słowa prezydenta Andrzeja Dudy na pogrzebie gen. „Gryfa”.
Wszyscy wiedzieliśmy, że kiedyś przyjedzie ten dzień, taka jest kolej losu człowieka, ale jesteśmy tu i zobacz „Gryfie” nie płaczemy! Stoimy wyprostowani, dumni, że dane było nam znać Ciebie, że możemy tu być, by się modlić, by dziękować, za Twoje długie i piękne życie
—mówił prezydent Duda.
13:45 Zakończyła się ceremonia pogrzebowa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Uroczystość przeniosła się na cmentarz powązkowski.
13:30 Minister Obrony Narodowej Antonii Macierewicz uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych śp. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”.
12:30 Generała „Gryfa” żygnają internauci.
12:00 Po Mszy Świętej uroczystości pogrzebowe przeniosą się na Powązki Wojskowe.
11:20. Prezydent Andrzej Duda żegna polskiego Bohatera.
11:00 Rozpoczęła się uroczystość pogrzebowa Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf” w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
W Katedrze Polowej WP są także przedstawiciele rządu, w tym MON i Wojska Polskiego, MSZ, parlamentu, urzędów państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Generała „Gryfa” żegnają również weterani II wojny światowej, młodzież szkolna, przedstawiciele środowisk patriotycznych. Uroczystości pogrzebowe odbywają się przy honorowej asyście żołnierzy Wojska Polskiego. Urząd ds. Kombatantów jest głównym organizatorem pogrzebu generała.
Janusz Brochwicz-Lewiński urodził się 17 września 1920 roku w Wołkowysku. We wrześniu 1939 roku walczył w stopniu kaprala podchorążego. Po agresji ZSRR na Polskę, dostał się 18 września do niewoli sowieckiej, z której zbiegł i wstąpił do ZWZ-AK.
Służył między innymi pod komendą porucznika Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, jednego z najbardziej znanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Od 1940 do 1942 pracował w Puławach na stanowisku administracyjnym będąc jednocześnie pracownikiem polskiego wywiadu.
Janusz Brochwicz-Lewiński ukształtowany był przez dom rodzinny, jego przodkowie walczyli w powstaniach narodowych. Wychowany w duchu miłości ojczyzny jeszcze przed wojną wstąpił do Wojska Polskiego, we wrześniu 1939 r. bronił Rzeczypospolitej
—opowiadał PAP historyk Jan Józef Kasprzyk, p.o. szef urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zdekonspirowany, przedostał się do Lublina i Janowa Lubelskiego i do stycznia 1944 roku kierował jednym z oddziałów partyzanckich na Lubelszczyźnie. Wśród Niemców miał przydomek „Rycerski Dowódca”. Potem został przeniesiony do batalionu do zadań specjalnych AK „Parasol”, gdzie był instruktorem wyszkolenia w konspiracyjnej podchorążówce.
Krótko przed powstaniem Brochwicz-Lewiński dowodził atakiem na aptekę Wendego przy Krakowskim Przedmieściu, podczas którego zdobyto narzędzia, lekarstwa i materiały opatrunkowe dla żołnierzy podziemia.
W Powstaniu Warszawskim do 5 sierpnia dowodził obroną Pałacyku Michla na Woli. Jego załoga kilkakrotnie odpierała niemieckie natarcia wspomagane jednostkami pancernymi. „Gryf” został ciężko ranny w walce na cmentarzu ewangelickim na Woli. Po kapitulacji był więźniem obozu jenieckiego.
Po wojnie przebywał na emigracji w Anglii. Wstąpił do armii brytyjskiej, służył między innymi w gwardii przybocznej króla Jerzego VI. Jako agent wywiadu działał w Palestynie i Sudanie.
W 2002 roku wrócił do Polski. Działał aktywnie w środowisku kombatanckim, popularyzował historię wśród młodzieży. Wspierał prace Instytutu Pamięci Narodowej na rzecz identyfikacji ofiar terroru komunistycznego. IPN przyznał mu w 2016 roku tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. W 2007 roku uczestniczył w akcji billboardowej programu „Patriotyzm Jutra”. W latach 2009-2014 zasiadał w Kapitule Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2014 roku był członkiem Komitetu Honorowego Fundacji „Łączka”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Legendarny „Gryf” nie żyje. Gen. Janusz Brochwicz-Lewiński, żołnierz batalionu AK „Parasol” zmarł dziś w domu o godz. 4:30
Generał Janusz Brochwicz-Lewiński był też Honorowym Obywatelem Warszawy. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady. Pośmiertnie prezydent Andrzej Duda przyznał Januszowi Brochwicz-Lewińskiemu stopień generała dywizji.
kk/TVP Info
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/324738-ostatnia-droga-generala-gryfa-prezydent-duda-spij-zolnierzu-a-w-tym-grobie-niech-ci-sie-polska-przysni-i-badz-z-nami