Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w niedzielę udaje się z trzydniową wizytą na Białoruś. W Mińsku Karczewski ma rozmawiać z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką m.in. o rozwiązaniu problemu Związku Polaków na Białorusi.
Karczewski w rozmowie z PAP i IAR mówił, że jednym z kluczowych punktów jego wizyty na Białorusi będzie udział w ratyfikowaniu przez białoruski parlament porozumienia pomiędzy polskim a białoruskim rządem o współpracy w dziedzinie edukacji. Porozumienie dotyczy wymiany nauczycieli, młodzieży i studentów, nauczania języka polskiego oraz współpracy naukowej.
To bardzo dobra podstawa do dalszych kontaktów
—powiedział. Jak podkreślił, jego wizyta stanowi powrót do starań o nawiązanie dobrych stosunków z Białorusią.
Do rozmowy z prezydentem Białorusi dojdzie w poniedziałek. Obok Łukaszenki marszałek Senatu spotka się także z premierem Białorusi Andriejem Kobiakowem oraz przewodniczącymi obu izb Zgromadzenia Narodowego: Rady Republiki Michaiłem Miasnikowiczem i Izby Reprezentantów Uładzimirem Andrejczanką.
Według Karczewskiego wśród tematów rozmów znajdzie się kwestia Związku Polaków na Białorusi.
Jest gotowość ze strony władz białoruskich do rozwiązania tego problemu
—podkreślił marszałek Senatu. Jak dodał, rozmowy w tej sprawie już zostały rozpoczęte.
Będziemy rozmawiali o legalizacji Związku, ale też o tym, by majątek Związku, szkoły i Domy Polskie, wrócił do prawowitych właścicieli - w zarząd Związku Polaków na Białorusi
— podkreślił. Obecnie Związek Polaków na Białorusi nie jest uznawany przez władze w Mińsku. Gdy w 2005 r. na prezesa Związku została wybrana Andżelika Borys, władze białoruskie, nie uznając tego wyboru, doprowadziły do powtórzenia wyborów, czego z kolei nie uznały władze polskie.
Podczas rozmów zostanie poruszona także kwestia dostępu do telewizji Polonia na Białorusi, współpracy handlowej w obszarze rolnictwa, małym ruchu granicznym.
W poniedziałek zaplanowano także podpisanie wspólnego oświadczenia o współpracy pomiędzy Senatem a Radą Republiki. We wtorek marszałek Senatu wraz z delegacją złoży wieniec w Kuropatach, miejscu masowych grobów ofiar stalinowskich represji.
Polska delegacja odwiedzi także Krajowe Centrum Naukowo-Praktyczne Onkologii, Hematologii i Immunologii Dziecięcej. Spotka się ze studentami i wykładowcami na Wydziale Filologicznym Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego. Karczewski spotka się także z Polakami zamieszkałymi w tym kraju oraz z przedstawicielami opozycji.
Karczewski mówił, że wizyty polskich władz na Białorusi stanowią odpowiedź na starania Mińska o nawiązanie poprawnych relacji z krajami Unii Europejskiej. UE zniosła sankcje wobec Białorusi 15 lutego br. nałożone w odpowiedzi na represje wobec białoruskich opozycjonistów.
Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zgodzili się na zniesienie sankcji wobec 170 obywateli Białorusi, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenki, oraz trzech białoruskich firm.
Na liście objętych restrykcjami pozostały jeszcze cztery osoby, członkowie służb bezpieczeństwa Łukaszenki,podejrzewani o udział w niewyjaśnionym zaginięciu przeciwników politycznych białoruskiegoprezydenta. W mocy pozostaje też embargo na broń.
Ryb, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/317996-polscy-parlamentarzysci-z-wizyta-na-bialorusi-stanislaw-karczewski-spotka-sie-z-alaksandrem-lukaszenka