Kolejne przykłady podejrzanych manipulacji we wpisach w Wikipedii na temat Prawa i Sprawiedliwości. Tomasz Skibiński, sędzia sądu rejonowego w Wejherowie znów szokuje swoimi wtrętami we wpisach o politykach partii rządzącej. Ukrywający się pod pseudonimem „Elfhelm” Skibiński jest jednym z trzech najważniejszych rewizorów Wikipedii w Polsce. Może zmienić bez śladu, zablokować lub usunąć każdy wpis i użytkownika.
W poniedziałek portal wPolityce.pl, zaalarmowany przez twitterowicza ukrywającego się pod pseudonimem John Bingham, ujawnił informacje o manipulacjach Skibińskiego w Wikipedii. Dziś prezentujemy kolejne dowody na to, że dla niektórych Wikipedia to dobre narzędzie do manipulacji wizerunkiem osób publicznych.
CZYTAJ TAKŻE:Kolejny sędzia bawi się w politykę! Sprawdź, kto cenzuruje informacje w Wikipedii o Ziobrze i PiS!
Tym razem wzięliśmy pod lupę edycje Tomasza Skibińskiego uderzające w Jarosława Kaczyńskiego. W 2008 roku Skibiński usunął olbrzymią ilość wpisów, które dotyczą działalności opozycyjnej obecnego prezesa Prawa i Sprawiedliwości w okresie PRL. Na szczególną uwagę zasługuje fakt wycięcia z Wikipedii informacji o tym, że Jarosław Kaczyński, po swoim kilkugodzinnym zatrzymaniu w stanie wojennym, odmówił podpisania deklaracji lojalności wobec komunistycznego państwa. Wycięcie wpisu o tym fakcie Skibiński uzasadnia krótkim słowem: „zbędne”. Zdaniem rewizora, Kaczyński, nie jest też „konserwatystą”, bo i taki wpis został przez Skibińskiego usunięty.
Rewizorowi z Wikipedii nie podobały się także informacje o tym, że Jarosław Kaczyński nie posiada konta bankowego i lubi zwierzęta. Te informacje wpisywane przez innego wikipedystę uznał za „triwia i bzdury”. Wpisał więc tylko informację, że Jarosław Kaczyński jest „kawalerem i od urodzenia mieszkał z matką”.
Skibiński usunął też wpis internauty, który chciał, by w nocie dotyczącej działalności opozycyjnej Jarosława Kaczyńskiego znalazł się zapis o fakcie, że w 1968 roku brał on udział w marcowych protestach studenckich. Wycięcie tego wpisu, Skibiński, uznał za „wyliczankę”.
Skibiński cenzurował także wpisy dotyczące innych polityków Prawa i Sprawiedliwości. Jako „mało ważną” uznał informację mówiącą o tym, że Mariusz Kamiński piastuje stanowisko wiceprezesa PiS. Nie uwzględnił też informacji, że Mariusz Kamiński, w proteście przeciwko nieuznawaniu przez władze PRL organizacji studenckich, nie zasiadł do obrad „Okrągłego Stołu”.
Dużo mniej chłodny stosunek Skibiński prezentował wobec byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Tu nie przeszkadzały mu „wyliczanki”. Za ważną informację uznał fakt, że „z racji pełnienia funkcji marszałka Sejmu podejmował licznych gości zagranicznych, w tym prezydentów, szefów rządów, przewodniczących parlamentów oraz ministrów”.
Fakt, że sędzia Tomasz Skibiński wpływa na kształt polskiej Wikipedii ma też inny wydźwięk. Dla wielu użytkowników internetu, wiedza czerpana z Wikipedii znajduje się na pierwszym miejscu w pozyskiwaniu informacji o politykach, ich poglądach oraz działalności. Codziennie z Wikipedii korzystają setki tysięcy internautów. Z odpowiednim „rewizorem” można kształtować poglądy wielu wyborców.
WB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/317672-tylko-u-nas-wikipedia-na-wojnie-z-pis-kaczynski-nie-jest-konserwatysta-czyli-historia-o-pewnym-sedzim-z-wejherowa