Do kontynuowania wspólnego czytania w domach, w rodzinach - zachęcał prezydent Andrzej Duda, który - wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą - wziął w sobotę w Lipkowie koło Warszawy udział w akcji Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
Uroczystość odbyła się na terenie parafii św. Rocha. Obok pary prezydenckiej, fragmenty powieści odczytali również m.in. przedstawiciele lokalnej społeczności, w tym Jacek Karnowski - redaktor naczelny tygodnika „wSieci”. Chór wykonał utwór Piotra Rubika „Quo vadis Domine”.
Bardzo serdecznie dziękujemy raz jeszcze za zaproszenie i gorąco namawiamy do kontynuowania Narodowego Czytania nie tylko w dniu kiedy się odbywa to Narodowe Czytanie. Ale żeby kontynuować je później, najlepiej razem, ale przede wszystkim w domach, żeby czytać dzieciom, żeby dzieci miały to piękne wspomnienie czytających im rodziców, rodzeństwa. Bo to jednoczy nas (…) jako wspólnotę narodu wokół narodowej literatury
— zaznaczył prezydent.
Podziękował za zaproszenie do Lipkowa.
Na to wasze lokalne Narodowe Czytanie w bardzo szczególnym miejscu, bo Henryk Sienkiewicz tu bywał. W tym dworze jak mówią napisał przynajmniej część „Ogniem i mieczem”. Więc to takie miejsce, które dla pamięci o Henryku Sienkiewiczu ma szczególny wymiar
— mówił prezydent do zgromadzonych.
Podziękował im też za to, że Narodowe Czytanie „Quo vadis „zorganizowali w sposób tak piękny i niezwykle efektowny.
Dziękuję za te piękne śpiewy, dziękuję za piękne czytanie, dziękuję też za to, że jest tylu najmłodszych z nami, bo my starsi to przecież w większości „Quo vadis” znamy, a młodzi dopiero się z nim zapoznają, często po raz pierwszy. I bardzo dobrze, że możemy je razem poczytać
— podkreślił prezydent.
Agata Kornhauser-Duda dodała, że bardzo się cieszy, iż w czytaniu wzięli udział uczniowie z gimnazjum, wychowankowie Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach, a także przedstawiciele Fundacji Ormiańskiej.
I to pokazuje, że Narodowe Czytanie, ale w ogóle czytanie, nas jednoczy i otwiera nas na siebie i na świat. I to jest właśnie najpiękniejsze w czytaniu. A dzieje się tak dlatego, że czytanie po prostu powoduje to, że jesteśmy szczęśliwsi, że jesteśmy bardziej radośni
— powiedziała pierwsza dama.
Również ona zachęcała do czytania nie tylko w dniu Narodowego Czytania, ale przez cały rok.
I mam taką wielką prośbę (…) żebyście państwo wyrabiali nawyk czytania u swoich dzieci od najmłodszych lat, bo to spowoduje, że później będą oni sięgali po lektury nie z obowiązku szkolnego, ale będzie to dla nich odruch naturalny, który będzie im sprawiał wielką przyjemność
— dodała.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta od 2012 r. Powstała, by popularyzować dzieła polskiej literatury i promować kulturę żywego słowa.
CZYTAJ WIĘCEJ: Para prezydencka zainaugurowała akcję Narodowego Czytania. „To nasze wspólne spotkanie z literaturą”
W tym roku wybrano w internetowym głosowaniu nagrodzoną Noblem powieść Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza. Udział w akcji zapowiedziało kilkuset miejscowości z całego kraju.
Wcześniej w sobotę para prezydencka wzięła udział w rozpoczęciu akcji w stołecznym Ogrodzie Saskim. Do udziału w inicjatywie zaproszono tam znanych aktorów: Ewę Dałkowską, Małgorzatę Kożuchowską, Sonię Bohosiewicz, Dawida Ogrodnika, Tomasza Schuchardta i Jana Nowickiego wspomaganych akompaniamentem na żywo.
Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania krytyk literacki, literaturoznawca i eseista Tomasz Burek przygotował adaptację powieści, która umożliwi przeczytanie „Quo vadis” w ciągu jednego dnia. Pozwoli również wybrać konkretne rozdziały, które mogą być czytane niezależnie od pozostałych.
W ramach Narodowego Czytania co roku wybierana jest inna lektura, której fragmenty czytane są publicznie przez znane osoby. Tegoroczną lekturę wybrano spośród pięciu powieści. W głosowaniu, oprócz „Quo vadis”, wzięły udział: „Chłopi” Władysława Reymonta, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły” Stefana Żeromskiego oraz „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej.
Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 r. - „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku w całym kraju czytana była „Lalka” Bolesława Prusa.
PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/307086-prezydent-duda-i-pierwsza-dama-w-lipkowie-namawiamy-do-czytania-to-jednoczy-nas-jako-wspolnote-narodu-wokol-narodowej-literatury-zdjecia