Rozpoczęcie dyskusji o przystąpieniu Polski do strefy euro, a także zmiany w konstytucji, które ugruntowałyby polskie członkostwo w UE, to - jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP - propozycje, które ma zgłosić podczas sobotniej konwencji PO szef partii Grzegorz Schetyna.
W sobotę we Wrocławiu Platforma chce również dyskutować o koniecznych - jej zdaniem – zmianach ustrojowych w Polsce. Mowa ma być m.in. o wprowadzeniu możliwości odwołania prezydenta RP w referendum, czy zmianie sposobu wyboru sędziów TK, tak by kandydatów wskazywali nie politycy, a środowiska prawnicze.
Początkowo liderzy PO planowali, że wrocławski zjazd będzie poświęcony głównie zagadnieniom ustrojowym, jednak po ubiegłotygodniowym referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej, w kierownictwie partii zapadła decyzja o zmianie akcentów tak, by dać odpowiedź na nową sytuację, jaka w Europie i na świecie wytworzyła się po Brexicie.
Sobotnie spotkanie to jedna z cyklu regionalnych konwencji programowych, która tym razem będzie dotyczyć spraw najważniejszych - miejsca Polski w UE, w kontekście Brexitu, oraz antyeuropejskiej polityki PiS i Jarosława Kaczyńskiego
—podkreślił Schetyna w czwartkowej rozmowie z PAP.
To na barkach PO spoczywa dziś obowiązek pokazania, że Polska chce być w Unii Europejskiej, chce jej integracji
—dodał szef Platformy. Jego zdaniem, Polska powinna dążyć do tego, by być teraz jak najbliżej centrum decyzyjnego Unii, powrócić do rozmów z najważniejszymi stolicami europejskimi.
Uważamy, że największym problemem jest to, że rząd Beaty Szydło zaniechał współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego, a skupił się na aktywnościach regionalnych i szukaniu sojuszników w Londynie, kiedy wiadomo było od wielu, wielu lat, że Wielka Brytania ma największy dystans do integracji europejskiej
—ocenił Schetyna. Sobotnią konwencję otworzy wystąpienie szefa partii, w którym - jak wskazują źródła PAP zbliżone do kierownictwa PO - mają paść m.in. propozycje rozpoczęcia rozmów o przyjęciu wspólnej unijnej waluty.
Strefa euro to dziś gwarant bezpieczeństwa i bycia w centrum Europy
—podkreśla jeden z liderów Platformy. Szef PO ma również zgłosić postulat zmian w konstytucji, które „zabezpieczyłyby” członkostwo Polski w UE. „
Tak, żeby w przyszłości nieodpowiedzialni, populistyczni politycy nie mieli zbyt łatwej drogi wyprowadzenia Polski z Unii
—zaznaczył jeden z bliskich współpracowników Schetyny. Rozmówcy PAP zastrzegają, że nie ma jeszcze gotowej koncepcji zmian zapisów konstytucyjnych - powstanie później.
Tematyce związanej z Brexitem ma być poświęcony też pierwszy z trzech paneli dyskusyjnych dolnośląskiej konwencji. Poprowadzi go były wiceminister ds. europejskich Rafał Trzaskowski, a głos zabiorą również europosłowie PO: Jacek Saryusz-Wolski, Dariusz Rosati i Jan Olbrycht. Tematem drugiego z paneli mają być zmiany w konstytucji.
Oprócz wojny PiS z Trybunałem Konstytucyjnym, mamy obecnie też prezydenta, który nie przyjmuje ślubowania od sędziów sądów powszechnych, dochodzi już do tak absolutnego łamania prawa. Chcielibyśmy więc zapisów w konstytucji, które będą zabezpieczały przed takimi zachowaniami nieodpowiedzialnych prezydentów, a także penalizowały je w przyszłości
—podkreśla w rozmowie z PAP szef klubu PO Sławomir Neumann. Do debaty panelowej w tej części konwencji zaproszono m.in. konstytucjonalistów - profesora Marka Chmaja i dr. Ryszarda Balickiego; głos zabierze też były minister sprawiedliwości poseł Borys Budka.
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że podczas debaty panelowej mają paść m.in. propozycje zapisania w konstytucji możliwości odwołania prezydenta RP w drodze referendum lub w ogóle wprowadzenia w Polsce tzw. systemu kanclerskiego z prezydentem wybieranym przez Zgromadzenie Narodowe.
Platforma rozważa też zmianę formuły odpowiedzialności konstytucyjnej najważniejszych osób w państwie. „Być może rolę obecnego Trybunału Stanu powinien przejąć Sąd Najwyższy” - zastanawia się polityk z otoczenia Schetyny.
W sobotę ma zostać także zgłoszona propozycja zmiany sposobu wyboru sędziów TK, tak by kandydatów nie wskazywali, jak obecnie posłowie, a środowiska prawnicze.
Trzeci panel ma być poświęcony problematyce samorządowej, m.in. zapowiedzianej już kilkanaście dni temu przez Schetynę koncepcji dalszej decentralizacji władzy w Polsce. Chodzi o przekazanie samorządom kolejnych kompetencji, które znajdują się obecnie w gestii władz centralnych, w tym wojewody.
Dyskusji przewodzić będzie była premier Ewa Kopacz; głos zabiorą także b. prezes TK Jerzy Stępień oraz prezydenci: Łodzi Hanna Zdanowska i Poznania Jacek Jaśkowiak.
W trakcie konwencji zbierze się Rada Krajowa Platformy, która przyjmie m.in. uchwałę dotyczącą sytuacji po brytyjskiej decyzji o opuszczeniu UE. W piątek o Brexicie rozmawiać ma we Wrocławiu klub Platformy.
18 czerwca, debatą na temat cyfryzacji, PO zainaugurowała w Rzeszowie cykl regionalnych konwencji programowych, będących elementem prac nad nową ofertą ugrupowania, zatytułowaną „Polska Obywatelska 2.0”.
Odbyły się już spotkania m.in. w Gorzowie Wielkopolskim - poświęcone pracy, w Bydgoszczy - gdzie rozmawiano o infrastrukturze oraz w Gdańsku - gdzie działacze dyskutowali na temat gospodarki morskiej, bezpieczeństwa, kultury i ustroju państwowa. Padły m.in. zapowiedzi ujęcia w programie partii nowych rozwiązań w zakresie podatków i relacji pracodawca-pracobiorca.
Program „Polska obywatelska 2.0” ma zostać przyjęty podczas ogólnopolskiej konwencji partii 24 września w Warszawie. Mają znaleźć się w niej m.in. zgłaszany już zimą postulat rozszerzenia rządowego programu „Rodzina 500 plus” na wszystkie dzieci, także część propozycji, z którymi Platforma szła do ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych.
Ryb, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/298935-opozycja-chce-by-polska-weszla-do-strefy-euro-sobotnia-konwencja-po-min-o-antyeuropejskiej-polityce-kaczynskiego