Wydłużenie o dwa dni zakazu spontanicznych zgromadzeń, uprawnienie BOR do zapisu obrazu i dźwięku, wydłużenie na czas szczytu NATO czasu służby żołnierzom i funkcjonariuszom - zakłada nowelizacja specustawy na szczyt NATO, którą w czwartek poparł Senat .
Za nowelą głosowało 77 senatorów, przeciw było dwóch senatorów, od głosu wstrzymało się również dwóch senatorów. Teraz nowelizacja trafi do prezydenta.
W marcu Sejm przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych ze szczytem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego; kilka tygodni później powstała nowelizacji specustawy. Według rządu ma ona zwiększyć bezpieczeństwo podczas szczytu i tuż po jego zakończeniu.
Przewiduje ona, że zakaz zgromadzeń spontanicznych będzie obowiązywał na dzień przed szczytem i dzień po jego zakończeniu - od 7 do 10 lipca.
W czasie szczytu funkcjonariusze BOR będą mieli prawo do rejestrowania obrazu i dźwięku w trakcie wydarzeń związanych ze spotkaniem. Zarejestrowany materiał - niezawierający dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia - ma zostać zniszczony najpóźniej po 30 dniach
Nowelizacja pozwala także - na okres szczytu - przedłużyć czas służby funkcjonariuszom policji, ABW, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR. Przewiduje także możliwość przedłużenia czasu służby żołnierzy zawodowych. Funkcjonariuszom i żołnierzom za nadgodziny zostanie wypłacony ekwiwalent.
Marcowa specustawa stanowi, że zamówienia na dostawy, usługi oraz roboty budowlane związane z organizacją szczytu NATO będą wyłączone spod prawa zamówień publicznych. Nowelizacja pozwala CBA kontrolować te zamówienia.
Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8-9 lipca. Na jego organizację zaplanowano w budżecie ok. 160 mln zł.
Miejscem szczytu będzie Stadion Narodowy, przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski, szefowie dyplomacji spotkają się na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim, a ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim.
Wybór Polski jako kraju gospodarza kolejnego szczytu ogłoszono na szczycie w Walii w 2014 r.
Na czas szczytu zostanie wzmocniona obrona powietrzna, loty w pewnych rejonach zostaną ograniczone lub zakazane, do nadzoru nad przestrzenią powietrzną zostaną też skierowane samoloty rozpoznania i wczesnego ostrzegania AWACS.
PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/296073-senat-poparl-specustawe-na-szczyt-nato-nowelizacja-zwieksza-uprawnienia-sluzb-i-pozwoli-zapewnic-bezpieczenstwo