Plan ceremonii zapięty na guzik, drobne zmiany techniczne w porównaniu z poprzednimi uroczystościami i szczegółowy, kilkunastogodzinny plan - tak wyglądają przygotowania do 6 sierpnia, gdy Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony na prezydenta Rzeczypospolitej.
Wszystko rozpocznie się w Sejmie, gdzie o 10:00 rano prezydent w obecności Zgromadzenia Narodowego (wszystkich posłów i senatorów, a także europosłów) złoży uroczystą przysięgę o następującej treści:
Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem.
Przysięga nowego prezydenta będzie wyjątkowa - Andrzej Duda jako pierwsza głowa państwa złoży ją na specjalnie kaligrafowaną konstytucję, a nie - jak do tej pory - na drukowany egzemplarz. Drobna zmiana techniczna będzie też dotyczyć zajmowanych miejsc; małżonka nowego prezydenta zasiądzie po lewej, a nie jak dotychczas po prawej stronie. Dzięki temu Dudzie łatwiej będzie wyjść na mównicę.
CZYTAJ WIĘCEJ: Andrzej Duda złoży prezydencką przysięgę na wyjątkową, kaligrafowaną Konstytucję RP
Zaprzysiężenie to pierwszy element uroczystości na Wiejskiej. Po przysiędze Andrzej Duda wygłosi specjalne orędzie, a następnie złoży hołd przy tablicach pamięci, które wiszą w Sejmie. Chodzi o miejsca upamiętniające posłów II RP, którzy zginęli podczas wojny, a także tablice poświęcone parlamentarzystom-ofiarom tragedii smoleńskiej oraz Maciejowi Płażyńskiemu.
Według ustaleń Polsat News, cały czas trwa weryfikacja listy gości - będzie ich na tyle duża liczba, że w Sali Kolumnowej zostanie wystawiony telebim, na którym będzie można obejrzeć uroczystość. Tam też ma znaleźć się rodzina nowej głowy państwa.
Sejmowe uroczystości to dopiero początek.
Tuż przed południem w bazylice archikatedralnej odbędzie się uroczysta Msza święta, a następnie w Zamku Królewskim prezydent Andrzej Duda odbierze insygnia władzy.
Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd stanie się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczącym Kapituły Orderu. Stanie się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczyć będzie Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu. Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 roku, a reaktywowany w 1921 roku i przywrócony w 1992 roku.
Uroczystość przekazania orderów Prezydentowi RP będzie miała miejsce godz. 14:00 na Zamku Królewski.
Dalsze punkty to przywitanie w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim przedmieściu.
O godz. 15:00 nastąpi uroczyste powitanie Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim.
Następnie, o godz. 15.30, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, będzie miało miejsce objęcie zwierzchnictwa nad Wojskiem Polskim.
Wieczorem nowo zaprzysiężony prezydent zamierza porozmawiać z internautami.
wwr, niezalezna.pl / mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/260505-6-sierpnia-zaprzysiezenie-andrzeja-dudy-oredzie-wizyta-w-palacu-i-przejecie-zwierzchnictwa-nad-wojskiem-sprawdz-plan-uroczystosci