Demokratyczny porządek prawny wymaga od nas wszystkich gotowości do kompromisu, co niekiedy wiąże się z uznaniem parlamentarnej zgody za ważniejszą niż osobiste przekonania - napisał w środę prezydent Bronisław Komorowski w odpowiedzi na list abpa Stanisława Gądeckiego.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Gądecki w piątek zwrócił się w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o niepodpisywanie ustawy o in vitro lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.
W odpowiedzi prezydent podkreślił, że jego stanowisko w sprawie ustawy o leczeniu niepłodności „podyktowane jest zarówno troską o wszystkich obywateli Rzeczypospolitej, jak i szacunkiem dla roli Episkopatu w naszym życiu społecznym. Roli budowanej w oparciu o zasadę wzajemnego poszanowania autonomii państwa i Kościoła”.
Prezydent zaznaczył, że jego zadaniem jest „troszczyć się o wszystkich obywateli bez względu na ich światopogląd czy wyznanie, godzić skrajne środowiska i dbać o wypracowany w Sejmie konsensus”. Jak napisał, w kwestii in vitro „rozbieżność poglądów jest radykalna, a rozpiętość oczekiwań - ogromna”, a „zadaniem Prezydenta jest rozważenie wszystkich konsekwencji, jakie przyjęcie lub odrzucenie tej ustawy może spowodować w życiu Polaków”.
Demokratyczny porządek prawny wymaga od nas wszystkich gotowości do kompromisu, co niekiedy wiąże się z uznaniem parlamentarnej zgody za ważniejszą niż osobiste przekonania. Proces legislacyjny wymaga pogodzenia się z wolą większości w dążeniu do optymalnego kształtu ustawy”
— napisał prezydent.
Komorowski zauważył, że w parlamentarnej debacie nad ustawą „partyjne kalkulacje i ideologiczne spory przesłaniają rzeczowe argumenty”. Przypomniał też, że jego kancelaria na etapie prac senackich sygnalizowała wątpliwość co do zgodności z konstytucją jednego z zapisów ustawy.
Prezydent zwrócił uwagę, że ustawa wprowadza regulacje prawne uniemożliwiające m.in. surogację, wybór płci dziecka na życzenie rodziców oraz możliwość klonowania zarodków.
„W moim przekonaniu jest to postęp w porównaniu z sytuacją obecną, czyli brakiem stosownych regulacji prawnych”
— napisał.
Abp Gądecki w liście do prezydenta napisał:
„Jako obywatel Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewodniczący KEP jak najserdeczniej proszę Pana Prezydenta o przekazanie Sejmowi do ponownego rozpoznania ustawy o tzw. +leczeniu niepłodności+ lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego”.
Jak podkreślał arcybiskup, w obu przypadkach jest to podyktowane powodami merytorycznymi, „wynikającymi z niezgodności wspomnianej ustawy z Konstytucją RP, w tym z fundamentalnym prawem nakazującym bezwarunkową ochronę i życia ludzkiego oraz poszanowanie przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka”.
Arcybiskup zwracał też uwagę, że procedura in vitro dotyczy również nienarodzonych dzieci. „Im właśnie, tuż po poczęciu, odbiera się prawo do rozwoju, narodzin i godnego życia. W ten sposób traktuje się je nie jako osoby ludzkie, ale jako przedmioty, którymi można dowolnie dysponować” - podkreślał.
W środę prezydent podpisał ustawę o leczeniu niepłodności, w tym metodą in vitro. Jednak zapowiedział, że jeden z jej punktów skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.
ansa/PAP
CZYTAJ TEŻ: Episkopat o zatwierdzeniu in vitro przez Komorowskiego: „Wyrażamy najgłębsze rozczarowanie i głęboki ból”
Każdy, kogo interesuje prawda, powinien zapoznać się z tą książką!
„Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego” autorstwa Wojciecha Sumlińskiego. Pozycja w ciągłej sprzedaży wSklepiku.pl. Polecamy!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/260023-komorowski-odpowiada-na-list-episkopatu-demokratyczny-porzadek-prawny-wymaga-od-nas-wszystkich-gotowosci-do-kompromisu-kompromisu-z-sumieniem
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.