Platforma próbuje się podnieść z wyborczej porażki i wyciągnąć wnioski z przegranej kampanii. Jak dowiedział się portal wPolityce.pl, posłowie PO zamierzają postawić wszystko na jedną kartę i na dzisiejszym posiedzeniu zarządu krajowego PO mogą ogłosić decyzję o przeprowadzeniu wcześniejszych wyborów.
Takie rozwiązanie miałoby kilka korzyści: nastąpiłoby zanim Andrzej Duda wejdzie do Pałacu i zorganizuje swoją Kancelarię. Wyprzedzałoby także budowę struktur terenowych przez Pawła Kukiza i inne nowe ugrupowania - a bez struktur trudno walczyć skutecznie w wyborach parlamentarnych. PO mogłaby również skorzystać z fali frustracji elektoratu Bronisława Komorowskiego - zanim emocje opadną.
Posiedzenie zarządu krajowego PO odbędzie o 18.30. Tematem posiedzenia ma być ocena kampanii prezydenckiej i wyniku wyborów. Szef kujawsko-pomorskiej Platformy Tomasz Lenz twierdzi, że wynik Komorowskiego w wyborach jest na pewno lepszy niż jego kampania wyborcza.
Komorowski nie zasłużył na porażkę, był bardzo dobrym prezydentem, godnie reprezentował nas za granicą. Gdyby nie błędne podejście do kampanii i fakt, że poparcie dla Komorowskiego na poziomie 60 proc. uśpiło Kancelarię Prezydenta i sztab wyborczy, gdyby komunikacja z wyborcami była częstsza, to prezydent wygrałby wybory
— mówił w rozmowie z PAP. Jak dodał, w ciągu dwóch tygodni od I tury wyborów nie udało się odrobić strat.
Lenz zapewnił, że nie będzie rozliczeń personalnych, ale - podkreślił - trzeba wyciągnąć wnioski i podsumować błędy oraz „przewartościować” działania PO przed wyborami parlamentarnymi.
Zwycięstwo Dudy buduje nadzieję PiS także na wybory parlamentarne, my jednak nie oddamy pola, wszystko w naszych rękach, wierzymy w zwycięstwo
— zadeklarował.
Z kolei minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki przyznał, że przegrana Komorowskiego w wyborach prezydenckich, to „trudny werdykt” dla Platformy. Jego zdaniem wymaga to głębokiej i poważnej analizy przez władze partii.
Dzień po zaczyna się kolejna kampania wyborcza, de facto wystartowała kampania parlamentarna. Mamy tego świadomość
— powiedział minister.
Jak podkreślił, w wybory parlamentarne jesienią Platforma „musi wejść przygotowana, zmobilizowana, zjednoczona, silna”, a także „dużo bardziej komunikatywna, jeśli chodzi o wyborców”.
Adam Szejnfeld ocenił, że wynik Komorowskiego to „kubeł zimnej wody” dla Platformy.
To kolejny sygnał ostrzegawczy dla naszej partii, musimy głęboko przeanalizować sytuację i wyciągnąć wnioski. Konieczne jest wsłuchanie się w głos obywateli, bo to dla nich jesteśmy w polityce
— podkreślił.
Przyznał, że wygranie wyborów parlamentarnych nie będzie łatwe.
W Polsce, tak jak w Europie, jest klimat zmiany, w wyborach prezydenckich wygrały emocje na zmianę, a nie programy
— ocenił Szejnfeld. Jego zdaniem, w partii nie będzie rozliczeń.
Takie rozliczenia nie zmienią już wyniku wyborczego, nie dają też gwarancji na zwycięstwo na jesieni, musimy wyciągnąć wnioski z tego, co nam powiedzieli wyborcy
— zaznaczył polityk PO.
Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że Platforma wie, jakie błędy zostały popełnione w kampanii prezydenckiej Komorowskiego, ale - zapewniła - tych błędów nie popełni w kampanii parlamentarnej.
Kampania (parlamentarna) będzie wymagała innego sposobu komunikowania się z Polakami. Na pewno (postawimy) na większy nacisk na kontakty bezpośrednie
— dodała, zaznaczając, że kampania bezpośrednia, osobiste uściski dłoni, sprawdziła się w kampanii Andrzeja Dudy. Pytana o rozliczenia w PO po przegranych wyborach, Kidawa-Błońska oświadczyła, że „Platforma nie prowadziła kampanii Bronisława Komorowskiego”.
PKW ma podać oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w poniedziałek o godz. 18. Jak wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News, w II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 52 proc. głosów, a Bronisław Komorowski - 48 proc.
CZYTAJ TAKŻE: Late poll: Andrzej Duda nowym prezydentem Polski! 52:48! RELACJA
mall / PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/245863-tylko-u-nas-platforma-szuka-sposobu-na-wyjscie-z-porazki-czy-oglosi-dzis-wariant-wczesniejszych-wyborow