wPolityce.pl: Państwowa Komisja Wyborcza dopiero w połowie marca ogłosiła szczegółowe wyniki listopadowych wyborów samorządowych. Wątpliwości jednak pozostają, głównie ze względu na ogromną ilość głosów nieważnych. Jakie powinny być kolejne działania by wszelkie wątpliwości co do wyników wyborów zostały wyjaśnione?
Prof. dr hab. Antoni Dudek, politolog i historyk: Przede wszystkim powinien zostać powołany interdyscyplinarny zespół badawczy złożony z politologów, socjologów i prawników, który powinien zbadać dostępne wyniki i na ich podstawie sporządzić raport ukazujący poziom wiarygodności tych wyborów. Równolegle w Sejmie powinny zostać pojęte prace w sprawie ponownego przeliczenia głosów, o ile zachowane zostały karty wyborcze.
Niestety w tym momencie, po oświadczeniu sędziego Wojciecha Hermelińśkiego, który zalecił postępować zgodnie z prawem to znaczy niszczyć karty wyborcze, nie ma już pewności jaka ich część została zachowana. Przypomnę jednocześnie, że poprzedni skład PKW zalecił wstrzymanie procedury niszczenia kart, niestety obecny skład tej decyzji nie podtrzymał. Myślę, że jest to duży błąd, gdyż po zniszczeniu tych kart nie będzie już czego przeliczyć, a same protokoły także budzą wątpliwości. Najważniejsze więc są trzy kroki: wstrzymanie niszczenia kart, ustawa nakazująca ponowne przeliczenie głosów oraz powołanie zespołu badawczego, który oceni rzetelność tych wyborów.
Jakakolwiek próba wyjaśniania nieprawidłowości, które miały miejsce podczas ostatnich wyborów samorządowych będzie oznaczać powrót rządzących do retoryki o „odmętach szaleństwa”?
Nie chcę wchodzić w polemikę z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Oczywiście rozumiem, że ta sprawa ma kontekst polityczny, ale przede wszystkim należy się skupić na „regułach gry”. A te reguły muszą być jasne i czytelne dla wszystkich uczestników procesu wyborczego niezależnie od przynależności partyjnej. Jeśli te reguły budzą wątpliwości to należy to wyjaśnić. Należy jednakże zapytać jak wiele osób te wątpliwości ma i będzie wywierało presję by sprawa została zbadana. Wcześniejsze opinie i wyroki dotyczące rzetelności lub nierzetelności wyborów były przedwczesne i uwikłały tę sprawę w kontekst partyjny. I obawiam się, że z tego właśnie powodu nie dojdzie do jej wyjaśnienia, a już na pewno nie ma mowy o naprawie systemu, który ostatnio zawiódł.
System wyborczy w wyborach prezydenckich zadziała, bo głosy będą liczone ręcznie…
To całkowita porażka państwa. Przeliczanie głosów wyborczych jak to się robiło dwadzieścia lat temu pokazuje całkowitą niemoc państwa, które nie jest w stanie w ciągu kilku miesięcy naprawić systemu wyborczego. Dobrze, że teraz będzie miało miejsce skrupulatne liczenie, ale to pokaz słabości i niemocy państwa. Niestety pojawia się także problem środków finansowych, które jak słusznie ukazał sędzia Hermeliński, są niewystarczające by przygotować tegoroczne podwójne wybory. To skandal, że finanse na przeprowadzenie wyborów są wydzielane w taki sposób. Za chwilę się okaże, że demokracja w Polsce nie funkcjonuje bo ministerstwo finansów nie znalazło środków na przeprowadzenie wyborów.
Wątpliwości, które słusznie wielu z nas ma po opublikowaniu tych wyników i brak ich wyjaśnienia będzie skutkowało obniżoną frekwencją w wyborach prezydenckich?
Z całą pewnością cała ta sytuacja zniechęciła kolejną grupę obywateli do uczestniczenia w wyborach. Pytanie - kto na tym skorzysta? W mojej opinii skutki są fatalne dla wszystkich uczestników wyborów, gdyż im niższa frekwencja tym słabsza legitymacja władzy. To oznacza, że traci przede wszystkim polska demokracja. Nie wydaje mi się jednocześnie, że jest to celowe działanie na obniżenie frekwencji, po prostu wyjaśnienie sprawy wyborów jest niewygodne dla pewnych ugrupowań. W tym wypadku jest to niewygodne dla Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Rozmawiała Marta Milczarska
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru tygodnika „wSieci”!
Tygodnik dostępny również w wersji elektronicznej!
Szczegóły na: http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/237575-prof-dudek-apeluje-o-interdyscyplinarny-zespol-badawczy-ws-wynikow-wyborow-czy-karty-wyborcze-zostana-zniszczone-nasz-wywiad
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.