11 lutego odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody i wyróżnień tygodnika „wSieci” – „Człowiek wolności”.
Wyróżnieni zostali Arkadiusz Gołębiewski i Dariusz Malejonek. Główną nagrodę otrzymał Jarosław Marek Rymkiewicz. Po części oficjalnej odbył się koncert Dariusza Malejonka wraz z zespołem Maleo Reggae Rockers i Pannami Wyklętymi. Galę prowadził Jan Pospieszalski.
Polska to tradycja wolności. Wolność leży w naturze Polaków
— rozpoczął Jacek Karnowski cytując wypowiedź śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2010 roku i odnosząc się w ten sposób do nazwy nagrody – „Człowiek Wolności”. Nawiązał też do miesięcznicy tragedii smoleńskiej, której obchody odbyły się poprzedniego dnia na Krakowskim Przedmieściu.
Członkami kapituły która przyznała doroczną nagrodę są: Marzena Nykiel, Dorota Łosiewicz, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Przybek, Maciej Wośko, Jan Żaryn, Wojciech Surmacz, Łukasz Adamski i Piotr Zaremba. Partnerem nagrody była Fundacji Niepodległości.
Kapituła nagrody oprócz nagrody głównej przyznała również dwa wyróżnienia. Jedno z nich otrzymał Arkadiusz Gołębiewski - reżyser, działacz społeczny, dziennikarz, organizator festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, autor takich filmów jak „Kwatera „Ł”„, czy „Dzieci kwatery „Ł”„”. Laudację na cześć laureata wygłosił Michał Karnowski.
Arkadiusz Gołębiewski mówił:
Zawsze miałem ambicję, żeby być niezależny zawodowo i artystycznie i myślę, że to się udało. Myślę, że każdy z nas nosi w sobie gen wolności, który chcemy rozwijać, ale nie zawsze są ku temu warunki. Miałem to szczęście, że trafiałem i trafiam na ludzi, którzy ten gen wolności w sobie mają rozbudzony i potrafią się nim dzielić.
Gołębiewski informował, że przygotowuje obecnie dwa filmy - o Ince i o dniach żałoby po tragedii 10 kwietnia.
Kolejne wyróżnienie otrzymał Dariusz Malejonek, autor projektu Panny Wyklęte, laudację wygłosił Grzegorz Górny, naczelny miesięcznika Fronda, który przedstawił biografię muzyczną i duchową laureata, a szczególnie jego projekty o wyraźnym charakterze patriotycznym: Panny Morowe, Panny Wyklęte, Panny Wygnane.
To co robię nie byłoby możliwe bez wsparcia z góry, ale też dzięki ludziom, dzięki którym możemy tworzyć, wydawać płyty, spełniać te wszystkie wizje, które mamy. […] Dlaczego wśród nas jest tylu ludzi, którzy są zalęknieni, zgorzkniali, zrezygnowani? Właśnie po to my to robimy, żeby tych ludzi obudzić, żeby przestali się bać, przestali się lękać
— mówił Dariusz Malejonek.
Podziękował też towarzyszącemu mu zespołowi Maleo Reggea Rockers i wokalistkom, które same napisały teksty piosenek.
Główną nagrodę - „Człowiek Wolności” 2014 - otrzymał Jarosław Marek Rymkiewicz. Laudacje wygłosił prof. Jan Żaryn, wspominając też o inwigilacji poety przez SB. Poeta nie mógł być obecny ze względu na chorobę, jednak skierował do obecnych list, nawiązujący do wydarzeń Nocy Listopadowej i postaci Rajnolda Suchodolskiego, autora pieśni „Dalej bracia do bułata”.
Dalej bracia do bułata,
Wszak nam dzisiaj tylko żyć!
Pokażemy, że Sarmata
Jeszcze umie wolnym być.
Proszenie o wolność nie prowadzi do wolności, i dopominanie się o wolność nie prowadzi do wolności, i czekanie na wolność nie prowadzi do wolności. Wolność zdobywa się siłą, a inaczej zdobyć jej nie można. Z tego zaś wynika, że wolność nie jest dla słabych i nie należy się słabym. Wolnym może być tylko ten, kto jest silny, ten kto jest silniejszy
-– m.in. te słowa Jarosław Marek Rymkiewicz skierował w swoim liście do uczestników gali.
Tekst opublikowany za Blogpress.pl
ZOBACZ RELACJĘ WIDEO:
ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI WSIECI:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/234739-jaroslaw-marek-rymkiewicz-wolnosc-zdobywa-sie-sila-inaczej-zdobyc-jej-nie-mozna