Dzisiaj powinniśmy iść za tym głosem, który podnosi się w UE, za głosem reindustrializacji, za głosem tworzenia nowych miejsc pracy, tak potrzebnych w Polsce
— powiedział Andrzej Duda, europoseł PiS, kandydat na prezydenta, podczas konferencji prasowej w Krośnie. Podkreślił, że przyjęta przez Sejm ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego to „zdecydowany cios w polski przemysł i polską gospodarkę”.
Zaznaczył, że rząd powinien tworzyć miejsca pracy, a nie je likwidować. Tymczasem przyjęta przez Sejm ustawa, tak naprawdę likwiduje kopalnie. W jego ocenie jest to stworzenie nowych, uproszczonych reguł likwidowania kopalń w Polsce.
Uchwalona w piątek nad ranem nowelizacja zapewnia finansowanie z dotacji budżetowej likwidowania kopalni, przejętej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń przed końcem 2015 r. Głównym zadaniem SRK - zgodnie z ustawą - jest „prowadzenie likwidacji kopalni”, ale też „tworzenie nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanej kopalni”. Przyjęte zmiany przewidują też, że część kopalni przejętej przez SRK może być sprzedana, np. chętnemu inwestorowi.
Zgodnie z rządowym planem naprawy KW do SRK trafią cztery z 14 kopalni spółki, które generują 80 proc. strat całej Kompanii. Pozostałe dziewięć - z których tylko trzy były ostatnio rentowne - zostaną sprzedane nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce specjalnego przeznaczenia. Ostatnią kopalnię Węglokoks ma kupić od KW bezpośrednio.
Plan przewiduje finansowany z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pakiet osłonowy dla pracowników likwidowanych kopalń: urlopy górnicze i odprawy dla w sumie 5,2 tys. ludzi. 6 tys. pracowników ma zostać przeniesionych do kopalń w nowej spółce specjalnego przeznaczenia.
Rządowy plan naprawczy dla KW wywołał na Śląsku falę protestów; zdaniem krytyków planu - w tym związkowców - prowadzi on do likwidacji kopalń.
Europoseł PiS dodał, że likwidacja kopalń oznacza nie tylko pogorszenie sytuacji górników, ale upadek całych miast. Jako przykład podał kopalnię w Brzeszczach, która jest największym pracodawcą w regionie. Zaznaczył, że dziwi się, że ta kopalnia będzie likwidowana, bo - według jego wiedzy - miała być rentowna już w 2016 r.
Kandydat PiS na prezydenta powiedział również, że rząd powinien złożyć projekt modernizacji polskiego przemysłu wydobywczego i energetycznego do pakietu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude Junckera.
Plan Junckera ma pobudzić europejską gospodarkę, w jego ramach ma być wydanych na inwestycje w krajach UE ponad 315 mld euro.
Andrzej Duda przebywa w piątek na Podkarpaciu, gdzie spotkał się w samorządowcami oraz sympatykami PiS m.in. w Jaśle oraz Krośnie.
PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/229927-andrzej-duda-przeforsowana-przez-koalicje-ustawa-to-zdecydowany-cios-w-polski-przemysl-i-polska-gospodarke
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.