Koalicja przeforsowała ustawę o likwidacji czterech kopalń wchodzących w skład Kompanii Węglowej. Za głosowało 240 posłów. Przeciw było 208, 2- wstrzymało się od głosu.
Rządowy plan naprawczy dla KW, który wywołał na Śląsku falę protestów, zakłada sprzedaż nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce celowej 9 z 14 kopalń Kompanii. Z pozostałych jedną ma kupić Węglokoks (Piekary), a kolejne cztery mają być przekazane Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Chodzi o Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Pokój i Brzeszcze.
Według związkowców oznacza to likwidację tych kopalń. Innego zdania jest premier Ewa Kopacz, która po ostatnich rozmowach zapewniła, że rząd nie chce likwidować kopalń, lecz je restrukturyzować, przenosząc do Spółki Restrukturyzacji Kopalń zakłady, które są trwale nierentowne.
Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Posłowie opozycji zarzucili rząd i koalicję gradem pytań:
Armand Ryfiński, TR:
Jaką rentowność ma 700 limuzyn rządowych, ZUS, religia w szkole Agencja Nieruchomości Rolnych, posłowie, senatorowie. Pani premierko, poprę wniosek o odrzucenie tej haniebnej ustawy, bo jest krótkowzroczna. Na czym Polska ma opierać swoją przyszłość? Czy mamy być tylko wyrobnikami?
Andrzej Rozenek, TR:
Wnoszę o przerwę dla Piechocińskiego. Żeby mógł się przygotować do zdania relacji ze swojej podróży. Wybrał się do Indii. Tam są święte krowy. W Polsce też - to prezesi Kompanii Węglowych. Gdzie jest prokuratura?
Krzysztof Tchórzewski PiS:
Składam wniosek o przerwę i Konwent Seniorów, by wytłumaczyć posłom PO co zmieniają. Bo okazuje się, że to nie zostało posłom przekazane. Likwidacja powinna być możliwa tylko w wypadku wyczerpania zasobów. Wtedy rząd, na trzy lata wcześniej, ma zacząć budowę nowej. A wy, coście z tym zrobili? W obecnej sytuacji rząd PO likwiduje kopalnie. To świadome rozpętanie sporu. Czemu rząd podjął tak szkodliwą społecznie decyzję?
Jerzy Polaczek, PiS:
Czy rząd natychmiast przystapi do likwidacji kopalń?
Marek Bałt, SLD:
Ile podatków płacą kopalnie? Ile podaktów ubędzie po ich likwidacji? Czy nie lepiej obniżyć obciążenia podatkowe dla górnictwa, niż likwidować miejsca pracy?
Zbigniew Girzyński, niezrzeszony:
Jak to możliwe, że po 7 latach zarządzania przez ludzi PO Kompania Węglowa przynosi straty 200 mln? Przedtem przynosiła zyski? Ta ustawa powinna mieć tytuł o likwidacji górnictwa kamiennego w Polsce!
Grzegorz Tobiszowski, PiS:
Czy państwo nie widzicie powagi sytuacji, że likwidujecie wielkie zakłady pracy w 4 dużych miastach, że nie godzi się w 72 godziny procedować taką ustawę…
Szukam 20 sprawiedliwych i odważnych wśród posłów PO i PSL, którzy powiedzą nie, którzy odważą się nie popierać tej ustawy!
Otrzymał gromkie brawa.
Zbyszek Zaborowski, SLD:
Ta ustawa została dopchnięta kolanem. Pani premier, a może już lady Thatcher? Jeszcze może pojechać na Śląsk! Szukać porozumienia! Oto apeluję w imieniu SDL.
Andrzej Czerwiński, PO:
My dajemy narzędzie, nie załatwiamy sprawy do końca, ale jest szansa, że ten problem będzie uporządkowany
Przemysław Wipler, KNP:
Proszę by nie porównywać tej lawirantki do Żelaznej Damy!
Koalicja przerwała mu tupaniem i okrzykami:
Pijak, pijak!
Marszałek Sikorski nie interweniował…
Nie pokonacie mnie! Jak długo będziecie się dawali oszukiwać i okłamywać?
— zakończył Wipler.
Ludwik Dorn, niezrzeszony:
Nie poprę tej ustawy, ale nie uważam jej za zamach. Pojawiła sie kontrowersja, do czego to jest narzędzie? Pani powiedziała, że nie będzie zamykania kopalń. Ale w ustawie o pomocy publicznej jest taki warunek. Czy rzad przygotowuje plan ostatecznego zamknięcia? Jest możliwość niezamykania, ale trzeba odzyskać wyłożoną pomoc publiczną. Czy to jest plan rządu? Ale jeśli tak, to z czego? Bo to jest inna rozmowa…
Patryk Jaki, SP:
Dla was kopalnie to tylko mamona, tabelki. Dla nas to coś więcej. Likwidacja jednego miejsca pracy w kopalni ciągnie za sobą likwidację 4 innych.
Piotr Naimski, PiS:
Ustawa jest prawdopodobnie niekonstytucyjna. Łamie zasady dialogu społecznego. PO i PSL przepychając się z ta ustawą tworzą zarzewie konfliktu splecznego w Polsce, który wykracza poza słupki partyjne. konflikt między Śląskie a resztą Polski. Zastanówcie się nad tym.
W trakcie debaty pojawił się wniosek o wykluczenie z obrad Przemysława Wiplera, za obrażanie Ewy Kopacz.
Przemysław Wipler, w trybie sprostowania, wyjaśniał:
Proszę sprawdzić w słowiniku znaczenie słowa „lawirantka”. To nie jest słowo wulgarne. Ale opis rzeczywistości. Chciałem bronić Margaret Thatcher.
Tu wtrącił się Radosław Sikorski:
Pan nie jest politykiem jej wymiaru
Wipler ripostował:
Ona na pewno nie nabijałaby kilometrówki mając limuzynę służbową i ochroniarzy.
Rafał Grupiński, PO:
Proszę wykluczyć posła Wiplera z dalszych obrad
Jerzy Wenderlich, SLD:
Proszę prowadzić obrady, bo obrady prowadzą się same
ansa
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/229851-nocny-zamach-na-polskie-gornictwo-rzadowa-ustawa-przewidujaca-likwidacje-kopaln-przeglosowana