Dziś rano pracę rozpoczęła większość wojewódzkich komisji wyborczych, które nie otrzymały protokołów z komisji powiatowych i miejskich. Są one podstawą do obliczenia wyników wyborów do sejmików. Głosy są liczone ręcznie, bo zawiódł system informatyczny.
PKW dziś na ranem podała oficjalne wyniki wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W pierwszej turze wybraliśmy 1584 włodarzy; do drugiej tury dojdzie w 890 miastach i gminach.
Wciąż jednak brakuje pełnych wyników niedzielnych wyborów samorządowych; najdłużej trwa ustalanie wyników wyborów do sejmików wojewódzkich. System informatyczny nie działa, jest problem z wygenerowaniem protokołów, mimo wprowadzenia danych, komisje powiatowe liczą więc wyniki ręcznie.
Wojewódzkie komisje wyborcze w całym kraju informowały we wtorek, że nie otrzymują protokołów z powiatowych i miejskich komisji wyborczych. Część z nich decydowała się na przerwanie pracy do dziś o godz. 8 rano. Tak było np. w Warszawie, Opolu, Lublinie, Białymstoku, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu.
Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie otrzymała we wtorek jeden protokół - z powiatowej komisji wyborczej w Braniewie, bo był liczony ręcznie. Nie można go jednak było wprowadzić do systemu informatycznego, który nie działał. Poza tym większość komisji powiatowych w regionie zapowiadała, że będzie z protokołami dopiero w środę. W Katowicach przewodniczący wojewódzkiej komisji wyznaczył rotacyjne dyżury w nocy - w razie gdyby przyjechał któryś pełnomocników powiatowych.
W poniedziałek wieczorem komisje terytorialne mogły już korzystać w pełni z systemu elektronicznego przy ustalaniu wyników wyborów tam, gdzie głosowanie jest większościowe, czyli przy wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych gminnych.
System nie działał w pełni dla głosowań proporcjonalnych, czyli przy ustalaniu wyników w wyborach do sejmików, rad powiatów, rad miast na prawach powiatów i dzielnic Warszawy.
ŚLĄSKIE
Wojewódzka Komisja Wyborcza w Katowicach ciągle nie otrzymała żadnych protokołów z powiatów. Bez nich nie można podliczyć wyników głosowania do sejmiku. Według wyników cząstkowych podawanych przez PKW - PiS wyprzedza PO.
Dyrektor katowickiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Katowicach Wojciech Litewka powiedział, że minionej nocy nie zmieniło się nic, jeśli chodzi o działanie systemu informatycznego - awaria nadal uniemożliwia podliczenie wyników.
Wciąż nie mamy ani jednego protokołu do sejmiku. Jeśli dostaniemy informację, że któryś z nich ma dotrzeć, Wojewódzka Komisja Wyborcza zbierze się w bardzo krótkim czasie
—powiedział Litewka.
ŚWIĘTOKRZYSKIE
Protokoły głosowania do sejmiku woj. świętokrzyskiego z siedmiu powiatów wpłynęły za to dziś rano do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach. To połowa danych, potrzebnych do obliczenia wyników wyborów.
We wtorek wieczorem i w nocy z wtorku na dziś do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach dotarły protokoły przywiezione przez przedstawicieli komisji z powiatów: włoszczowskiego, opatowskiego, sandomierskiego, skarżyskiego, pińczowskiego i starachowickiego. W ciągu dnia przyjęto i zatwierdzono też dokument z terenu miasta Kielce. Do poprawy cofnięto protokół z pow. kazimierskiego.
Z powodu problemów z wydrukiem protokołów, wszystkie dokumenty komisje powiatowe opracowywały ręcznie, na podstawie danych z obwodów, wprowadzonych wcześniej do systemu informatycznego.
Piotr Kozłowski z WKW powiedział, że jeżeli do południa komisja otrzyma protokoły głosowania z pozostałych siedmiu powiatów regionu, będzie mogła rozpocząć opracowywanie zbiorczych danych dotyczących wyników głosowania do czterech okręgów, w których wybierano radnych w regionie. Dopiero na ich podstawie powstanie protokół z podziałem mandatów w 30-osobowym sejmiku.
Na razie nie mamy informacji od komisji powiatowych, kiedy dostarczą swoje protokoły
—zaznaczył Kozłowski.
DOLNOŚLĄSKIE
Wciąż tylko jeden protokół z terytorialnej komisji wyborczej wpłynął także do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu. Protokoły są podstawą do obliczenia wyników wyborów do sejmiku dolnośląskiego.
Jak powiedział Janusz Misiewicz z Wojewódzkiej Komisji Wyborczej we Wrocławiu, nadal nie działa system elektronicznego zliczania głosów.
Wczoraj jedyny protokół dostarczyła Miejska Komisja Wyborcza z Legnicy, ale był on tylko w wersji papierowej. Dziś rano spodziewamy się kolejnych takich protokołów. Jeśli system nie ruszy, będziemy musieli przeliczać głosy ręcznie
—dodał Misiewicz. Zaznaczył, że trudno przewidzieć, ile potrwa taka ręczna weryfikacji wyników, jeśli będzie ona konieczna.
WIELKOPOLSKIE
Także Wojewódzka Komisja Wyborcza w Poznaniu nadal nie przyjęła żadnego protokołu z komisji powiatowych i miejskich. Bez nich nie można obliczyć wyników niedzielnych wyborów do wielkopolskiego sejmiku.
Niestety nie mamy ani jednego protokołu. Wczoraj pojawił się jeden zrobiony ręcznie, ale niestety został zakwestionowany z uwagi na błędy - nie przyjęliśmy go. Póki co, na razie nikt nie przyjechał
—przyznała dziś rano wiceprzewodnicząca WKW Kinga Nowak. We wtorek w nocy WKW kontaktowała się z powiatowymi komisjami. Jak powiedziała Nowak, „niestety nie generowały się protokoły”.
Komisje zdecydowały, że zaczną pracę od rana. My o godz. 8 rozpoczęliśmy posiedzenie i czekamy
—dodała. Komisja nie podaje, kiedy przygotowywane zostaną wyniki wyborów do wielkopolskiego sejmiku.
PODKARPACKIE
Również Wojewódzka Komisja Wyborcza w Rzeszowie dziś rano nadal czekała na protokoły zbiorcze z komisji terytorialnych z głosowania do sejmiku. Według cząstkowych danych PKW na Podkarpaciu PiS zdecydowanie wyprzedza konkurentów.
W Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie nadal nie ma protokołów zbiorczych z powiatowych komisji wyborczych i komisji wyborczych z miast na prawach powiatów z głosowania do sejmiku województwa
—powiedział jej przewodniczący Witold Olech.
W związku z tym nie możemy przystąpić do pracy
—dodał. Jednocześnie podkreślił, że „protokoły zbiorcze są konieczne do rozpoczęcia liczenia głosów”. Dziś rano w regionie, w związku z kłopotami informatycznymi, nie było oficjalnych wyników wyborów m.in. w Rzeszowie.
WARMIŃSKO-MAZURSKIE
Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie wznowiła pracę i podobnie jak pozostałe czeka na protokoły z powiatów. Choć wciąż ich nie ma, komisja spodziewa się, że dziś powinny spłynąć. Na razie do olsztyńskiej komisji dotarł jeden poprawny protokół.
PODLASKIE
Po godz. 8 rano wznowiła prace także Wojewódzka Komisja Wyborcza w Białymstoku. Jej członkowie sprawdzają protokoły z kilku kolejnych powiatów, ale z ok. połowy powiatów nie ma ich jeszcze w ogóle. We wtorek wieczorem komisja miała pięć poprawnych protokołów z wyborów do sejmiku, z powiatów: augustowskiego, sejneńskiego, grajewskiego, zambrowskiego i sokólskiego.
Do poprawy odesłano protokoły z miasta Suwałki (powiat grodzki) i powiatu suwalskiego ziemskiego oraz powiatu kolneńskiego. Rano do komisji trafiły protokoły z powiatu kolneńskiego, miasta Łomża, powiatu łomżyńskiego, a także z miasta Suwałki.
Nadal jednak nie ma protokołów z około połowy pozostałych komisji powiatowych. Problemy na m.in. miasto Białystok. Tu komisja miejska na razie w ogóle się nie zbiera, bo informatycy próbują wygenerować z systemu informatycznego PKW prawidłowy protokół. Dopiero wówczas członkowie komisji zbiorą się, by go zatwierdzić i przesłać komisji wojewódzkiej.
LUBELSKIE
Wojewódzka Komisja Wyborcza w Lublinie, która oblicza wyniki wyborów do sejmiku, nadal czeka na 20 protokołów z powiatów. Komisja wznowiła w środę rano pracę po nocnej przerwie. We wtorek otrzymała cztery protokoły.
Spodziewamy się protokołu z powiatu hrubieszowskiego, który miał w środę rano wyjechać do nas. Nie mamy wiadomości, kiedy mogą być gotowe pozostałe
—powiedziała przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Lublinie Anna Samulak. Wczoraj do lubelskiej komisji wojewódzkiej dotarły cztery protokoły z komisji powiatowych: z miasta na prawach powiatu Biała Podlaska oraz z powiatów świdnickiego, łęczyńskiego i chełmskiego.
Trzy protokoły zostały przyjęte bez zastrzeżeń. W protokole z powiatu świdnickiego są drobne błędy, muszą być poprawione przez tamtejszą komisję
—dodała Samulak. Wojewódzka komisja w Lublinie planuje dziś pracować do godz. 20.
ŁÓDZKIE
W Łódzkim sytuacja jest podobna. Wojewódzka Komisja Wyborcza w Łodzi w środę rano nadal czekała na protokoły zbiorcze z komisji terytorialnych z głosowania do sejmiku. Według cząstkowych danych PKW wybory w sejmiku w Łódzkiem może wygrać PSL, wyprzedzając PiS.
Nie wyróżniamy się od innych województw. Nie dotarł do nas jeszcze żaden protokół, który moglibyśmy zweryfikować w systemie wyborczym
—powiedział pełnomocnik marszałka województwa łódzkiego ds. wyborów Rafał Andrzejczak. Wyraził jednak nadzieję, że dziś pojawią się już pierwsze protokoły. Jak dodał nadal są problemy z zalogowaniem się do systemu. O kłopotach z systemem informują też komisje powiatowe
Nie ma niestety wyraźnego sygnału z PKW, że można przejść na pełne, ręczne liczenie i odstąpienie od systemu
—powiedział Andrzejczak.
POMORSKIE
Do Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Gdańsku wpłynęły do rana dziś protokoły głosowania do sejmiku pomorskiego - z siedmiu spośród 20 powiatów. W większości powiatów od 20 do 25 proc. głosów jest nieważnych. W wejherowskim - ok 40 proc. to głosy nieważne.
W niektórych obwodach np. w powiecie wejherowskim nieważnych jest ok. 40 proc. głosów. W większości błąd polega na oddaniu głosu na więcej, niż jednego kandydata
—powiedział przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Gdańsku Maciej Klonowski. Nie potrafi wyjaśnić przyczyn zjawiska. Uważa, że „skala problemu wyklucza tutaj jakiekolwiek manipulacje”. Jak podkreślił dużo mniej nieważnych głosów oddano w Gdańsku (mieście na prawach powiatu).
MAZOWIECKIE
Około południa dziś - według zapowiedzi Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Warszawie, która oblicza wyniki wyborów do sejmiku mazowieckiego - mają wpłynąć kolejne protokoły z powiatów. Dotychczas komisja otrzymała dwa takie protokoły spośród 42.
Na razie do komisji wpłynęły - jeszcze we wtorek wieczorem - protokoły z powiatu białobrzeskiego i legionowskiego. Pierwszy trafił do komisji po godz. 19, drugi po godz. 20. Według informacji uzyskanych od członków komisji, kolejne protokoły mają wpływać dziś około godz. 12.
ZACHODNIOPOMORSKIE
Dziś rano Wojewódzka Komisja Wyborcza w Szczecinie nadal czekała na protokoły z terytorialnych komisji wyborczych z głosowania do zachodniopomorskiego sejmiku. Na razie wpłynął tylko jeden protokół z Komisji Powiatowej w Stargardzie Szczecińskim.
Cząstkowe dane PKW mówią o przewadze PO nad PSL i PiS w zachodniopomorskim sejmiku. Jak poinformowano dziś w komisji wojewódzkiej nadal występują problemy z systemem informatycznym. Nie ma także decyzji o możliwości „ręcznego” zamiast elektronicznego sporządzania protokołów.
Rano żadna z komisji w Zachodniopomorskiem nie zgłosiła jeszcze komisji wojewódzkiej, że dostarczy w środę protokoły. Wczoraj wieczorem do komisji wojewódzkiej wpłynął jeden protokół z Komisji Powiatowej w Stargardzie Szczecińskim.
KUJAWSKO- POMORSKIE
Wojewódzka Komisja Wyborcza w Toruniu dziś rano dysponowała prawie połową protokołów miejskich i powiatowych komisji wyborczych z głosowania do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Pozostałe dokumenty nie wpłynęły lub zostały zwrócone do poprawienia.
Otrzymaliśmy 11 z 23 protokołów. Dokumenty złożyły komisje z Bydgoszczy i Grudziądza, a także z powiatów: brodnickiego, chełmińskiego, grudziądzkiego, mogileńskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, świeckiego, toruńskiego i tucholskiego
—poinformował przewodniczący WKW Igor Zgoliński. WKW otrzymała też protokoły z głosowania do sejmiku w powiatach golubsko-dobrzyńskim i żnińskim, ale zwróciła je do poprawienia ze względu na błędy na poziomie komisji powiatowych.
Przerwaliśmy pracę po północy i wznowiliśmy dziś rano o godz. 9. Czekamy na brakujące protokoły. Mam nadzieję, że pracę zakończymy do wieczora
—dodał Zgoliński.
LUBUSKIE
W Lubuskiem Wojewódzka Komisja Wyborcza raczej nie będzie mogła w najbliższym czasie podać wyników głosowania do sejmiku województwa. Nadal nie dostarczono jej żadnego protokołu z komisji powiatowych.
W powiatach PKW zablokowała system, co sprawia, że komisje tego szczebla nie mogą wygenerować protokołów
—poinformował pełnomocnik marszałka woj. lubuskiego ds. wyborów Bronisław Kumorek.
Wojewódzka komisja jest gotowa do rozpoczęcia pracy, ale nie bez protokołów głosowania z powiatów nie może nic zrobić. Z naszych informacji wynika, że PKW zablokowała odgórnie system komisjom powiatowym. Teraz czekamy na kolejne decyzje. Trudno nawet gdybać, kiedy będziemy w stanie wygenerować wyniki wyborów do sejmiku woj. Lubuskiego
—skarży się Kumorek.
MAŁOPOLSKIE
Wojewódzka Komisja Wyborcza w Krakowie spodziewa się, że większość protokołów z powiatowych komisji wyborczych z głosowania do sejmiku woj. małopolskiego zostanie w środę zliczona. Do tej pory policzono je w ponad połowie powiatów.
Jak poinformował urzędnik wyborczy województwa małopolskiego Piotr Stachura, przed południem komisja spodziewa się protokołów z kolejnych czterech powiatów. Wtedy na później zostaną jeszcze 3-4 powiaty, w tym miasto Kraków. Opóźnienie jest spowodowane faktem, że w większości komisji protokoły są przeliczane ręcznie.
Przewodniczący miejskiej komisji wyborczej w Krakowie Robert Jurga poinformował, że przez całą noc trwała ręczna weryfikacja głosów do rady miasta, która już się zakończyła. Teraz protokół czeka na weryfikację i podpisy członków komisji. Po tym rozpoczęła się ręczna weryfikacja wyników w głosowaniu do sejmiku województwa.
OPOLSKIE
Dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz powiedział, że dziś rano nakazał wszystkim powiatowym komisjom liczyć wyniki do sejmiku ręcznie.
W okręgu opolskim 3 mandaty do sejmiku przypadną PO, dwa PiS, a po jednym PSL i SLD - wynika z nieoficjalnych ze źródeł zbliżonych do wojewódzkiej komisji wyborczej.
Według nieoficjalnych informacji, z PO mandaty do sejmiku zdobyli: ustępujący prezydent Opola Ryszard Zembaczyński, wicemarszałek woj. opolskiego Tomasz Kostuś oraz wiceprzewodnicząca sejmiku woj. opolskiego Elżbieta Kurek.
Według wciąż nieoficjalnych i cząstkowych wyników, w których nie uwzględniono m.in. danych z dużych miast, w wyborach do sejmików wojewódzkich PO prowadzi w trzech województwach, podobnie jak PiS, w pozostałych dziesięciu triumfuje PSL. Nieliczne miejskie komisje podały też wyniki wyborów do rad miast m.in. Opola, Wrocławia, Poznania, Radomia, czy Płocka.
W związku z kłopotami informatycznymi PKW kontrolę w Krajowym Biurze Wyborczym rozpoczęła NIK; będzie sprawdzać m.in. jak wydawano pieniądze na obsługę informatyczną wyborów. PIS zapowiedziała wniosek o komisję śledczą.
Prezydent Bronisław Komorowski spotka się w związku z tym dziś z szefami organów wskazujących kandydatów do PKW - prezesem TK, I prezesem SN oraz prezesem NSA . PiS chce komisji śledczej ws. problemów PKW.
Ryb, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/222631-z-opoznieniami-i-recznie-komisje-wojewodzkie-znow-licza-glosy-w-wejherowskim-ponad-40-proc-to-glosy-niewazne