Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką uda się w środę z trzydniową wizytą do Włoch. Odwiedzi Rzym i Palermo, spotka się m.in. z prezydentem i premierem Włoch. Wygłosi także wykłady dla słuchaczy Akademii Obrony NATO i Uniwersytetu w Palermo.
W środę w Rzymie Komorowski spotka się z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano, premierem Matteo Renzim, przewodniczącymi Senatu i Izby Deputowanych - Pietro Grasso i Laurą Boldrini. Wieczorem włoski prezydent wyda oficjalny obiad na cześć Komorowskiego.
Jak zaznaczył minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski, odpowiedzialny za sprawy zagraniczne, w tym półroczu przypada włoskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.
Komorowski będzie rozmawiał z przedstawicielami włoskich władz m.in. o relacjach UE z Rosją i Ukrainą, a także o europejskiej polityce bezpieczeństwa, bezpieczeństwie energetycznym i sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Prezydent - jak zapowiedział Sokołowski - będzie zachęcał włoskich partnerów do wsparcia nowego rządu, który wyłoni się w wyniku niedzielnych wyborów parlamentarnych na Ukrainie, wspierania reform i „utrzymywania Ukrainy na proeuropejskim kursie”. Omawiany będzie także problem południowego sąsiedztwa UE, w tym walki z Państwem Islamskim.
W czwartek Komorowski złoży wieniec laurowy na Grobie Nieznanego Żołnierza na Ołtarzu Ojczyzny i weźmie udział w spotkaniu z przedstawicielami włoskiego biznesu. Jak powiedział Sokołowski, „prezydent jest żywo zainteresowany pogłębieniem polsko-włoskiej współpracy gospodarczej i będzie zachęcał włoskich przedsiębiorców do jeszcze większej aktywności na polskim rynku”.
Po południu polski prezydent wygłosi wykład na Akademii Obrony NATO poświęcony strategicznej adaptacji Sojuszu do nowych warunków bezpieczeństwa. Prezydent będzie chciał mówić o aktualnej sytuacji bezpieczeństwa na kontynencie europejskim, szczególnie w kontekście wrześniowego szczytu NATO w Walii i wyzwań przed jakimi stoi Sojusz - mówił Sokołowski.
We wrześniu stanowisko komendanta akademii objął generał dywizji Janusz Bojarski. Jest pierwszym Polakiem na tym stanowisku. Jest to 125. kurs w historii uczelni. Uczestniczy w nim 68 studentów z 27 państw. Dziesięciu uczestników reprezentuje kraje, które mają różny stopień partnerstwa z Sojuszem.
W Akademii Obrony NATO, założonej w 1951 roku z inicjatywy generała Dwighta Eisenhowera, późniejszego prezydenta USA, odbywają się również specjalne kursy dla ambasadorów i generałów. Na natowskiej uczelni pracuje trzech polskich oficerów i jeden podoficer.
Po zakończeniu wizyty w Rzymie prezydent uda się na Sycylię, do Palermo. W Teatrze Massimo wysłucha koncertu „Głosy Gór”. Koncert oparty jest na muzyce ludowej i klasycznej. W projekt zaangażowany jest m.in. pianista Janusz Olejniczak i Sebastian Karpiel Bułecka wraz z muzykami z zespołu Zakopower.
Na koncert składają się utwory polskich kompozytorów zainspirowanych tatrzańskimi widokami i podhalańskim folklorem: Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. W programie znalazły się także góralskie melodie i nowe aranżacje tradycyjnych utworów.
W piątek Komorowski wygłosi na Uniwersytecie w Palermo wykład na temat 25-lecia polskiej wolności. Weźmie też udział w uroczystości nadania skwerowi miejskiemu imienia „Solidarności”.
W kwietniu prezydent Polski był w Rzymie na mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII. Został wówczas przyjęty na prywatnej audiencji przez papieża Franciszka i spotkał się z prezydentem Napolitano.
Sokołowski podkreślił, że będzie to już czwarte spotkanie prezydentów Polski i Włoch w ciągu ostatnich dwóch lat.
mc,PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/219954-para-prezydencka-od-srody-z-wizyta-we-wloszech