Polacy nie chcą euro. 63% badanych obawia się przyjęcia europejskiej waluty

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

Ponad połowa Polaków (52 proc.) uważa, że wprowadzenie w Polsce euro będzie czymś złym; 63 proc. badanych jest przekonanych, że wspólna waluta nie wpłynie korzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych - wynika z badania TNS OBOP.

Jak zauważa ośrodek, wyniki z marcowego badania nie odbiegają znacząco od tych z grudnia 2013 roku. Prawie połowa badanych (44 proc.) uważa, że Polska powinna przyjąć walutę euro. Przy czym najwięcej badanych (16 proc.) twierdzi, że powinno to nastąpić za więcej niż 10 lat. Odsetek osób opowiadających się za nieco wcześniejszym terminem przyjęcia euro (za około 6 do 10 lat i w ciągu najbliższych 5 lat) jest zbliżony i w obu przypadkach wynosi 14 proc. Udział przeciwników wprowadzenia euro jest mniejszy od udziału zwolenników i wynosi 42 proc.

Co drugi badany (49 proc.) uważa, że euro wpłynie niekorzystnie na polską gospodarkę; jedynie 22 proc. respondentów sądzi, że będzie inaczej; 9 proc. nie spodziewa się żadnego wpływu.

Jeszcze więcej, bo 63 proc. badanych jest przekonanych, że przyjęcie wspólnej waluty nie wpłynie korzystnie na sytuacje ich gospodarstw domowych. Jedynie 12 proc. uważa, że będzie na odwrót. Podobny odsetek badanych (13 proc.) mówi, że przyjęcie euro nie będzie miało wpływu na sytuację ich gospodarstw.

45 proc. respondentów uważa, że wejście Polski do strefy euro wpłynie niekorzystnie na poczucie tożsamości narodowej. Odwrotne zdanie ma 13 proc. ankietowanych; 28 proc. uważa, że przyjęcie waluty euro nie będzie miało wpływu na naszą tożsamość narodową.

Z podsumowania przedstawionego przez TNS Polska wynika, że ponad połowa ankietowanych (52 proc.) uważa, że wprowadzenie w Polsce waluty euro będzie czymś złym. Przeciwnego zdania jest 14 proc. badanych, natomiast 22 proc. sądzi, że zamiana złotówek na euro nie będzie ani czymś dobrym, ani czymś złym.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-12 marca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

PAP, mtp

Autor

Nowy portal informacyjny telewizji wPolsce24.tv Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych