Biblia z komentarzami Jana Pawła II została zaprezentowana w Krakowie

Fot. Tadeusz Warczak
Fot. Tadeusz Warczak

W krakowskim Pałacu Arcybiskupów zaprezentowano nowe wydanie Pisma Świętego, które wzbogacone zostało komentarzami Jana Pawła II. Komentarze pochodzą m.in. ze środowych audiencji, jednak po raz pierwszy zostały zebrane i wydane w takiej formie.

Autorem przekładu Biblii wydawanej przez Wydawnictwo M z Krakowa, jest ks. biskup Kazimierz Romaniuk, były wiceprzewodniczący Komisji Episkopatu ds. Wydawnictw Katolickich. Przekład zajął ponad 30 lat. Jak powiedział na konferencji kard. Dziwisz, bp. Romaniuk włożył w tę pracę wysiłek życia. Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy od czasów ks. Jakuba Wujka SJ przekład Biblii na język polski dokonany w całości przez jedną osobę. Wydawnictwo cechuje także wysoka jakość edytorska, a za ilustracje tekstów Starego i Nowego Testamentu posłużyły niezwykle szczegółowe i już historyczne ryciny jednego z najznakomitszych ilustratorów scen biblijnych, Gustave'a Doré, znane także ze wspomnianego wydania z przekładem Wujka.

Pomysł wydania Biblii z komentarzami Jana Pawła II narodził się w Wydawnictwie M, specjalizującym się w pielęgnowaniu duchowej i intelektualnej spuścizny Papieża. Wydawnictwo ma na swoim koncie m.in. blisko 70 monografii papieskich a także szesnastotomową serię Dzieł Zebranych Jana Pawła II.

Już 27 kwietnia Jan Paweł II zostanie oficjalnie ogłoszony Świętym. W czasie radosnego oczekiwania na to wydarzenie warto ponownie sięgnąć do źródeł nauczania Papieża-Polaka, z których najważniejszym jest oczywiście Biblia. Jan Paweł II codziennie czytał słowo Boże, posiadał też niezwykły dar komentowania Pisma Świętego. Dwa tygodnie przed swoją śmiercią, szykujący się już do odejścia do Domu Ojca Papież wypowiedział znamienne słowa:

Z serca błogosławię rodzinom, które wspólnie czytają słowo Boże.

Janowi Pawłowi II szczególnie zależało na wspólnotowym wymiarze lektury Pisma Świętego, był On przekonany, że czytając objawione Słowo rodziny umacniają się, wzbogacają duchowo – stają się po prostu szczęśliwsze.

Papież odwoływał się przy tym do słów Jezusa zapisanych w Ewangelii św. Mateusza:

Jeśli dwóch lub trzech zbierze się w imię moje, to i Ja tam będę wśród nich (Mt 18, 20).

Rodzinne czytanie Biblii jest więc niczym innym, jak wypełnianiem duchowego testamentu Jana Pawła II. Komentarze autorstwa Ojca Świętego pomagają zrozumieć głębię przekazu płynącego z Pisma Świętego. Odnosząc się do poszczególnych fragmentów Biblii Papież we wzruszający, niezwykle bezpośredni sposób mówił o sprawach fundamentalnych, takich jak miłość, wolność czy rodzina. Wiele miejsca poświęcał też zagadnieniom pracy, sprawiedliwości, godności ludzkiej. To słowa duszpasterza, który troszczy się o swoją owczarnię, chce wskazać właściwą drogę każdemu, z uporem walczy o nawet najbardziej zatwardziałych grzeszników. Papież jawi się tu jako wymagający, ale zarazem wyrozumiały nauczyciel – jest dokładnie taki, jakim zapamiętaliśmy Go z niezliczonych wystąpień, homilii czy spotkań z ludźmi podczas papieskich pielgrzymek.

Mecenasem wydania są Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe SKOK. Patronat honorowy objął metropolita krakowski, ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który napisał także słowo wstępne.

Ojciec Święty codziennie czytał Pismo Święte. On się modlił Pismem Świętym!

- podkreślił kard. Dziwisz.

Te komentarze się nie przedawniają, są zawsze świeże. Zawsze będą aktualne.

- mówił kardynał.

Jako ciekawostkę ks. kardynał, chyba po raz pierwszy publicznie, wyjawił, że Jan Paweł II przeczytał w całości rosyjski przekład Biblii.

Konferencję prowadził Marcin Przeciszewski – redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej. Udział wzięli także: Piotr Słabek – redaktor naczelny Wydawnictwa M oraz Sławomir Rusin - redaktor prowadzący portal czasnabiblie.pl, z którego prezentacją połączona była konferencja. Strona czasnbiblie.pl biorąc za motto słowa Jana Pawła II, popularyzuje czytanie Pisma Świętego. Zwłaszcza wspólne, w rodzinach wielopokoleniowych. Wspominając lata kiedy księża zachęcali do czytania Pisma Świętego w domach, w sobotę, przed nabożeństwem, redaktor zaznaczył, że właśnie w te dni publikują na łamach portalu czytania wraz z komentarzem.

Biblia w nowym, oryginalnym wydaniu dostępna jest już na stronach wydawnictwa, a wkrótce będzie w sprzedaży w księgarniach w całej Polsce.

Jan Lorek

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.