Zwijanie się Polski? Samorządy do końca roku chcą zlikwidować aż 167 szkół

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

W całym kraju samorządy podjęły w tym roku 167 uchwał intencyjnych o zamiarze likwidacji szkół dla dzieci i młodzieży; 67 uchwał dotyczy szkół podstawowych, 16 gimnazjów, a 84 szkół ponadgimnazjalnych - poinformowało w środę PAP w Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Do końca lutego samorządy mogły podjąć uchwały o zamiarze likwidacji szkół.

Z danych przesłanych przez MEN (przekazanych do przez samorządy do kuratoriów do 11 marca br.) wynika, że tylko 118 uchwał intencyjnych dotyczy faktycznej likwidacji szkół, w których uczą się uczniowie. To mniej niż w latach ubiegłych. W 2013 r. samorządy w całym kraju podjęły uchwały intencyjne wobec 259 takich szkół, a w 2012 r. wobec 727 takich szkół.

W uzasadnieniach uchwał podjętych w tym roku dotyczących szkół podstawowych w 13 przypadkach, jako powód podano "zerową liczbę" uczniów, w 7 przypadkach wyjaśniono, że chodzi o likwidację poprzedzającą przekazanie prowadzenia szkoły innemu podmiotowi (np. stowarzyszeniu). W przypadku 47 szkół powody likwidacji placówek MEN określa jako "inne".

Jeśli chodzi o gimnazja to w czterech placówkach jako powód likwidacji podano brak uczniów, jedna szkoła ma być zlikwidowana przed przekazaniem, w przypadku 11 szkół powody były "inne". Jeśli zaś chodzi o szkoły ponadgimnazjalne w 32 przypadkach podano brak uczniów, w 11 - likwidację i przekształcenie w liceum ogólnokształcące dla dorosłych, w 41 przypadkach - "inne".

Na 167 uchwał intencyjnych o zamiarze likwidacji szkół w 49 przypadkach powodem była "zerowa liczba" uczniów, w ośmiu - likwidacja poprzedzająca przekazanie prowadzenia szkoły, w 11 likwidację i przekształcenie w liceum ogólnokształcące dla dorosłych, w 99 przypadkach - MEN określa powody jako "inne".

Niezależnie od tego podjęto osiem uchwał intencyjnych o zamiarze przekształcenia szkoły w filię. Cztery uchwały dotyczyły wyłączenia placówki z zespołu szkół. 241 uchwał dotyczyło likwidacji szkół z mocy prawa - chodzi o likwidację liceów profilowanych i techników uzupełniających dla młodzieży, czyli placówek, które w ogóle znikające z polskiego systemu edukacji w wyniku reformy szkolnictwa zawodowego. Dziewięć uchwał dotyczyło placówek, które zostaną wygaszone w 2015 r.

Zgodnie z prawem, zamiar związany z likwidacją każdej szkoły samorząd musi zgłosić do końca lutego, czyli najpóźniej na sześć miesięcy przed terminem jej zamknięcia. Jest również zobowiązany m.in. do powiadomienia o tym zamiarze kuratora oświaty. Kurator opiniuje uchwały pozytywnie lub negatywnie. Decyzja kuratora nie jest jednak wiążąca dla samorządu.

Podjęcie uchwały intencyjnej o zamiarze likwidacji nie przesądza ostatecznie o zamknięciu danej placówki. Samorząd może odstąpić od zamiaru i nie zlikwidować szkoły.

lw, PAP

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.