57. rocznica Powstania Węgierskiego 1956. Solidarni z Węgrami

23 października przypada 57. rocznica wybuchu Powstania Węgierskiego 1956. W dniu narodowego święta Węgier poznaniacy upamiętnią akt polskiej solidarności z braćmi Węgrami sprzed 57 laty.

Jesienią 1956 roku na wieść o walkach Narodu Węgierskiego o wolność z Armią Czerwoną, Polacy, wśród nich szczególnie Wielkopolanie, pospieszyli Węgrom z pomocą m.in. ofiarując krew oraz przekazując pieniądze na zakup lekarstw, środków opatrunkowych i żywności. Ten akt polskiej solidarności z braćmi Węgrami zostanie w Poznaniu upamiętniony.

Organizatorzy obchodów 57. rocznicy wybuchu Powstania Węgierskiego zapraszają w środę 23 października, w dniu święta narodowego Węgier, o godz., 12.00 do udziału w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej akt solidarności Poznaniaków z Narodem Węgierskim w czasie Powstania Węgierskiego jesienią 1956 roku. Odsłonięcie monumentu nastąpi w holu nowego Dworca Głównego w Poznaniu (Poznań City Center, wejście kładką od strony Mostu Dworcowego) a towarzyszyć mu będzie prezentacja fragmentów wystawy pt. Rozstrzelane miasta. Poznań – Budapeszt 1956” przygotowanej wspólnie przez  poznański Oddział IPN, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie i Instytut Historii Rewolucji Węgierskiej 1956 r.

Zwieńczeniem obchodów będzie o godz. 17.00 premierowy, zamknięty pokaz filmu dokumentalnego Agaty Ławniczak „Poznań – węgierskim patriotom, czyli pamięć krwi” w poznańskim kinie „Rialto” przy ul. Dąbrowskiego 38 (wejście tylko za zaproszeniami)

Inicjatorem ufundowanego przez firmę TriGranit monumentu jest historyk dr Janos Tischner, szef Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Pomnik w formie dużej tablicy pamiątkowej zostanie wykonany ze stali, kamienia i szkła. Spośród szkła pomiędzy płytami czarnego granitu prześwitywać będzie czerwień, symbol daru polskiej krwi dla Węgrów. Obok monumentu znajdą się informacje w językach polskim, węgierskim i angielskim o wsparciu dla Węgrów oraz związkach Poznania i Budapesztu.

Wystawa „Rozstrzelane miasta. Poznań – Budapeszt 1956” prezentuje tragiczne doświadczenia obu miast, które w 1956 r. przeciwstawiły się narzuconemu przez Moskwę systemowi komunistycznemu. Poprzez przypomnienie przebiegu zdarzeń sprzed 57 lat wystawa daje Polakom i Węgrom szanse na lepsze poznanie naszej wspólnej historii. Ponadto, dzięki zaprezentowaniu fotografii licznych miejsc pamięci wpisanych w krajobraz obu miast, uświadamia, jak bardzo wydarzenie sprzed półwiecza są obecne w zbiorowej świadomości obu narodów.

Na wystawę składają się plansze zaprezentowane w języku polskim, węgierskim i angielskim, przedstawiające zdjęcia z wydarzeń 1956 roku oraz zdjęcia współczesne miejsc pamięci znajdujących się w obu miastach i poza granicami Polski i Węgier.

Uroczysty wernisaż wystawy odbył się 23 marca 2011 r. w Polsce, w ramach VI Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Poznań 2011, w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, mieszczącego się w budynku Odwachu na Starym Rynku w Poznaniu. W uroczystościach udział wzięli i patronatem honorowym objęli je Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Pál Schmidt, Prezydent Republiki Węgierskiej.

Od dwóch lat wystawa prezentowana na Węgrzech cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem węgierskiej społeczności. Dotychczas, według informacji Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie, zaprezentowano wystawę w głównej auli gmachu węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla akredytowanego na Węgrzech korpusu dyplomatycznego, w gmachu Parlamentu, w budynku budapeszteńskiej Biblioteki Publicznej im. Szabó Ervin (wg relacji jej dyrektora wystawę obejrzało kilkanaście tysięcy zwiedzających, głównie młodzież), na Uniwersytecie Corvinus w Budapeszcie, w filii budapeszteńskiego muzeum „Dom Terroru” w Hódmezővásárhely, w Miszkolcu, gdzie prezentacja ekspozycji połączona została z odsłonięciem odnowionego pomnika Romka Strzałkowskiego, w Veszprém, w Eger.

http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2013/poznan/57.-rocznica-powstania-wegierskiego.-odsloniecie-tablicy-pamiatkowej,-wystawa-rozstrzelane-miasta.-poznan-budapeszt-1956-i-film-poznan-wegierskim-patriotom,-czyli-pamiec-krwi-poznan,-23-pazdziernika-2013

Kontakt:

dr Natalia Cichocka, Asystent Prasowy Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Poznaniu, tel. 793 086 069
dr hab. Konrad Białecki, Referat Badań Naukowych IPN Oddział w Poznaniu, tel. 61 835 69 82

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.