Co interesowało obce wywiady w 2012 r.? Polska działalność w państwach postsowieckich, projekty inwestycyjne, polska polityka energetyczna oraz przygotowania do Euro 2012. Raport został zamieszczony na stronach internetowych ABW. Można w nim znaleźć np. informacje o ogólnych zadaniach Agencji oraz o stanie ich realizacji.
Według raportu Polska jako aktywny uczestnik takich struktur jak Unia Europejska czy Pakt Północnoatlantycki znajduje się w stałym zainteresowaniu obcych służb wywiadowczych. Obiektem zainteresowania służb obcych wywiadów były głównie zaangażowanie Polski w inicjatywy na rzecz promowania demokracji w państwach dawnego Związku Radzieckiego. Zdaniem ABW wywiady interesowały się również realizowanymi przez Polskę dużymi projektami inwestycyjnymi czy przygotowaniami organizacyjnymi do EURO 2012.
Ponadto w zainteresowaniu obcych służb specjalnych pozostawały niezmiennie zagadnienia związane z sektorem energetycznym, zarówno dotyczące produkcji energii, zasobów surowcowych, jak i ich dystrybucji.
Duży nacisk na działania w tej sferze kładły szczególnie rosyjskie służby specjalne, ponieważ jest ona jednym z priorytetów w polityce zagranicznej Rosji, stanowiąc w dużej mierze o pozycji międzynarodowej Federacji Rosyjskiej
- napisano w raporcie. ABW podejmowała w związku z tym
adekwatne i wielotorowe działania mające na celu ochronę interesów kraju w sferze energetycznej, współpracując przy tym z polskimi instytucjami i firmami funkcjonującymi w tej branży.
Raport podaje, że kontrwywiad ABW inicjował i realizował także działania profilaktyczne, których celem było zapobieżenie przedsięwzięciom inspirowanym przez obce służby, mogącym doprowadzić do pozyskania informacji wrażliwych z punktu widzenia interesów, bezpieczeństwa i międzynarodowego wizerunku Polski.
W ramach profilaktyki kontrwywiadowczej ABW wnosiła również o nieudzielanie "niektórym obcokrajowcom" prawa pobytu lub polskiego obywatelstwa. Było to efektem ustaleń, że mogą oni działać na rzecz obcych służb. ABW monitorowała też "wpływ wprowadzenia tzw. małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim na szeroko rozumiane kwestie bezpieczeństwa naszego kraju".
Według raportu ABW, rozpoznając zagrożenia związane z˙działalnością grup terrorystycznych i˙ekstremistycznych, koncentruje się na działalności fundamentalistycznych organizacji islamskich oraz niezgodnej z prawem aktywności osób i organizacji ekstremistycznych.
Zdaniem ABW poziom zagrożenia terrorystycznego w 2012 r. zwiększył się nieznacznie wobec 2011 r., na co zasadniczy wpływ miała organizacja EURO 2012 oraz "wzmożony ruch migracyjny związany z niestabilną sytuacją polityczną na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w kontekście wprowadzonej w 2012 r. abolicji dla cudzoziemców nielegalnie przebywających na terenie RP".
W ramach zabezpieczenia EURO 2012 w ABW opracowano dwie analizy zagrożeń o charakterze terrorystycznym w kontekście bezpieczeństwa imprezy, zawierające charakterystykę zagrożeń, możliwe źródła ryzyka, specyfikę potencjalnych celów oraz metodologię działania. Powstało w sumie 100 raportów operacyjnych związanych z EURO 2012. ABW uczestniczyła też w sprawdzeniach osób ubiegających się o akredytację UEFA i w programie szkoleń dla służb porządkowych mistrzostw.
Wśród ważnych śledztw raport wymienia sprawę podejrzanego o przygotowywanie ataku na parlament Brunona K., aferę Amber Gold, sprawy handlu wyrobami stalowymi oraz paliwowymi, wyłudzenia podatku VAT oraz "prania brudnych pieniędzy".
mc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/156437-polska-w-stalym-kregu-zainteresowan-obcych-sluzb-wywiadowczych-roczny-raport-abw