Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju, którą przyjął we wtorek rząd, to ostatni etap budowania nowego porządku strategicznego Polski. Rząd w dokumencie m.in. rezygnuje z opartego o wielkie miasta modelu rozwoju kraju - poinformował szef MAC Michał Boni.
Jak zaznaczył minister, tworzenie nowego porządku strategicznego kraju rozpoczęło się wraz z opublikowaniem w czerwcu 2012 roku raportu "Polska 2030. Wyzwania Rozwojowe", który przedstawiał 10 kluczowych wyzwań oraz rekomendacje dla działania obecnego oraz kolejnych rządów.
"Przyjęta dziś Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju (DSRK) systemowo rozwija tamte założenia i zakłada kierunki interwencji na najbliższe 20 lat. Bierze też pod uwagę zmiany społeczno-gospodarcze, jakie w tym czasie zaszły" - napisał we wtorek na blogu Boni.
Jak podkreślił, jest ważne, aby o rozwoju Polski mówić również w perspektywie wielu pokoleń, dostrzegając potrzeby nasze, ale również naszych dzieci.
Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju dotyczy trzech obszarów: konkurencyjności i innowacyjności gospodarki, równoważenia potencjału rozwojowego regionów Polski oraz efektywności i sprawności państwa.
W komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów podkreślono, że głównym celem strategii jest poprawa życia Polaków, która będzie mierzona tempem wzrostu PKB na mieszkańca do 2030 r., a także wzrostem spójności społecznej i terytorialnej oraz innowacyjności gospodarki.
Jak czytamy, strategia zawiera opis nowego projektu cywilizacyjnego na przyszłość, a jej realizacja jest ważna dla modernizacji kraju i wyrównywania dysproporcji rozwojowych.
"Wykonanie zamierzeń w niej wskazanych wymaga jednak stabilnego wzrostu gospodarczego, a także zwiększenia zatrudnienia i wydatków rozwojowych" - zaznaczono.
Jak podkreślał wcześniej szef MAC, w dokumencie postawiono na wzrost wydatków na dziedziny prorozwojowe takie jak m.in. edukacja, zdrowie, infrastruktura - transportowa, komunikacyjna, środowiskowa, badania i rozwój, kultura.
"Najpierw będziemy dalej na trwale równoważyć wydatki publiczne, zwiększając przy tym wydatki rozwojowe do poziomu 17,5 proc., utrzymując ten poziom do 2030 r." - napisał Boni.
W kwestii rozwoju regionalnego w dokumencie przedstawiono model równoważenia potencjału rozwojowego regionów Polski. Jak zaznaczył Boni, oznacza to odejście od "modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnego", zaproponowanego w raporcie "Polska 2030. Wyzwania Rozwojowe". Minister dodał, że jest to efekt wielu konsultacji prowadzonych w trakcie pracy nad strategią.
"Chcemy rozwijać nasz kraj nie tylko w oparciu o wielkie miasta, ale o unikalną w Europie sieć dużych i średnich miast, rozłożonych równomiernie geograficznie. Dostrzegamy w tym duży potencjał dla zrównoważonego rozwoju Polski" - napisał minister.
Jeśli chodzi o trzeci obszar - sprawność państwa - rząd w ramach projektu Cyfrowa Polska stawia na rozwój kompetencji cyfrowych młodzieży, nauczycieli oraz osób starszych.
"Realizując założenia Europejskiej Agendy Cyfrowej, opracowaliśmy plany budowy całościowej sieci szerokopasmowego internetu" - napisał Boni.
Jak dodał, najbardziej widocznym dla obywatela etapem budowy Polski Cyfrowej będzie dalsza realizacja elektronicznych usług publicznych, takich jak uruchomiony w tym roku system eWUŚ.
"Jestem przekonany, że krok po kroku, zbudujemy kolejne systemy ułatwiające życie obywateli" - napisał szef MAC.
Jak dodał, po tym, jak w 2004 roku Polska zrealizowała wielki cel i stała się członkiem UE, bardzo ważne jest, byśmy już jako członkowie Wspólnoty umieli stawiać sobie kolejne wyzwania.
"Długookresowa Strategia Rozwoju Kraju to dokument, który kompleksowo planuje rozwój naszego kraju na najbliższe 20 lat. W sposób zrównoważony i ambitny" - podkreślił minister administracji i cyfryzacji.
W komunikacie po posiedzeniu rządu poinformowano też, że Rada Ministrów zaakceptowała strategię "Sprawne Państwo 2020", przedłożoną przez szefa MAC.
"(Rada Ministrów) zdecydowała jednak, że uchwała w sprawie formalnego przyjęcia strategii zostanie podjęta w trybie obiegowym, po wniesieniu do dokumentu zgłoszonych podczas obrad uwag i poprawek redakcyjnych" - podkreślono.
Jak czytamy, głównym celem strategii jest zwiększenie skuteczności i efektywności państwa otwartego na współpracę z obywatelami, a w strategii prezentowany jest model "państwa optimum".
"Zakłada on podniesienie sprawności i efektywności działania administracji publicznej na rzecz obywatela i szeroką z nim współpracę - przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wszystkie działania mają służyć obywatelowi, który jest +klientem+ instytucji publicznych" - podkreślono w komunikacie.
Zaznaczono, że realizację głównego celu strategii umożliwią m.in. efektywne świadczenie usług publicznych, zreformowanie wymiaru sprawiedliwości i usprawnienie funkcjonowania prokuratury oraz wprowadzenie zasad otwartego rządu - chodzi o zwiększenie zdolności administracji do angażowania obywateli w proces rządzenia i konsultacji oraz rozwijania dialogu i współpracy między urzędem a obywatelem, a także większą dostępność do zasobów sektora publicznego.
PAP/Skaj
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/150299-uwaga-przyjeta-z-hukiem-kilka-lat-temu-strategia-polska-2030-juz-nie-obowiazuje-co-zabawne-zdecydowal-o-tym-rzad