Stowarzyszenie PJN zaprasza na warsztaty oraz wykłady historyczne!

Plan wykładów poświęconych niezwykłym Polakom
Plan wykładów poświęconych niezwykłym Polakom

Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza zaprasza wszystkich chętnych na cykl warsztatów oraz wykładów pt: „Sylwetki niezwykłe”.

W tym roku szkolno-akademickim kontynuujemy wykłady, tym razem pod wspólnym tytułem „Sylwetki niezwykłe”. Wspomniane cykle edukacyjne nie ograniczają się tylko do Warszawy. Obecnie pierwsza edycja powtarzana jest w Lublinie, w Iławie i Krakowie. Docieramy także do Polonii w Rzymie oraz Florencji. Całość jest na bieżąco filmowana i dostępna na stronie stowarzyszenia w Internecie. Dzięki dotacji, którą uzyskaliśmy od Banku Zachodniego w ramach programu Bank Ambitnej Młodzieży, wydaliśmy CD z nagraniem całego cyklu „My i Państwo” dostępne z najnowszym numerem miesięcznika „Na Poważnie” w sklepie wpolityce.pl

- piszą organizatorzy.

Wskazują, że ich akcja to kontynuacja projektu rozpoczętego w 2011 roku:

Rok temu wśród profesorów należących do Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza (proszę nie mylić z partią polityczną o tej samej nazwie!), zrodził się pomysł zorganizowania cyklu wykładów dla wszystkich fanów historii oraz warsztatów historycznych dla młodzieży licealnej. Został on zatytułowany „My i państwo”, a problematyka skupiała się wokół wzajemnych relacji społeczeństwa i państwa na przestrzeni dziejów Polski. Celem tego cyklu było budowanie poczucia podmiotowości obywateli, wychowywanie w duchu wartości republikańskich, prezentacja narodu, który przetrwał, mimo że został pozbawiony państwa. Cały projekt powstał w ramach edukacji historycznej, która jest jednym z celów statutowych stowarzyszenia. Dzięki życzliwości księdza proboszcza dr.  Mirosława Nowaka, udało nam się znaleźć stałe miejsce na wykłady i zajęcia warsztatowe. Jest nim kościół Wszystkich Świętych na placu Grzybowskim. Pierwszy wykład cyklu dotyczył średniowiecza, a prowadzący, profesor Marek Barański, zatytułował prelekcję „Początki prawa i ustroju polskiego. (Co Smok Wawelski może powiedzieć o stosunku do prawa?)”. Mimo że był to początek tygodnia i godziny wieczorne licząca 130 miejsc sala była pełna! Przyszli słuchacze w różnym wieku, od gimnazjalistów po emerytów. I tak już zostało.

Organizatorzy informują również o prowadzonych warsztatach historycznych dla młodzieży szkół ponadpodstawowych.

To trochę ambitniejsze lekcje, oparte głównie na analizie źródeł i mające na celu zachęcenie uczestników do samodzielnego myślenia oraz wyciągania wniosków. Wszystkich chętnych, na razie tylko mieszkańców Warszawy, zapraszamy na zajęcia

- tłumaczą organizatorzy.

 

 

PLAN WARSZTATÓW HISTORYCZNYCH  DLA MŁODZIEŻY LICEALNEJ ZORGANIZOWANYCH PRZEZ STOWARZYSZENIE POLSKA JEST NAJWAŻNIEJSZA

Zajęcia rozpoczynają się w kościele p.w. Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim w Warszawie (sala przy prezbiterium), tradycyjnie we wtorki o godz. 16:20.

 

09.10.2012 - W tęczy Franków… . Napoleon a sprawa polska. Legiony - polska czy francuska racja stanu? Książę Józef Poniatowski – pragmatyk czy straceniec? Legenda napoleońska w Polsce. Kongres Wiedeński i nowa sytuacja geopolityczna w Europie.

16.10.2012 - Króla Aleksandra racz zachować Panie… . Lojalność mieszkańców Królestwa Polskiego wobec Aleksandra I. Czy istnieje jeszcze szansa na odzyskanie niepodległości? Drucki-Lubecki i etatyzm gospodarczy. Panta Coina i pierwsze struktury konspiracyjne. Walka o Polskę pod egidą Rosji? Watowane jarzmo mniej boli? Spisek Wysockiego i wskrzeszenie słowa niepodległość.

23.10.2012 - W obronie tożsamości narodowej. Rola poezji, literatury, sztuki, religii w walce o przetrwanie pierwiastka narodowego w okresie zaborów. Czym pod względem ustrojowym było Królestwo Polskie? Konstytucja Królestwa Polskiego de iure i de facto. Czy podobnych zabiegów można dopatrzyć się w konstytucji PRL?

06.11.2012 - Oto dzień dziś krwi i chwały… . Noc listopadowa i geneza insurekcji. Podchorążowie i generałowie. W.K. Konstanty a powstanie. Walka o kształt powstania. Nie ma Mikołaja! – detronizacja dynastii Romanowów. Wojna polsko-rosyjska. Strategia wojsk powstańczych. Czarna legenda Skrzyneckiego. Powstanie na Litwie, Wołyniu, Podolu i Ukrainie. Czarna legenda Skrzyneckiego. Europa a powstanie. Szanse listopadowej insurekcji.

13.11.2012 - Warszawa w powstaniu listopadowym – (zajęcia w terenie)

27.11.2012 - „Mała Polska” na Batignolles. Emigranci polscy we Francji. Zapał Emigracji i marazm w kraju. Czy Europa pamięta jeszcze o Polsce? Czy Polacy myślą jeszcze o niepodległości? Kultura polska na emigracji. Rozproszenie emigrantów w Europie.

04.12.2012 - Wobec rusyfikacji i germanizacji. Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy: walka o świadomość narodową i przetrwanie tożsamości w trzech zaborach.

11.12.2012 - Pod znakiem Orła, Pogoni i Archanioła. Powstanie styczniowe na ziemiach Królestwa, Litwy, Białorusi, Wołynia, Podola i Ukrainy. Europa a powstanie styczniowe. Narodziny państwa podziemnego. Narodziny zasady odpowiedzialności zbiorowej. Szanse styczniowej insurekcji.

08.01.2013 - Warszawa w powstaniu styczniowym – (zajęcia w terenie). Jak przenieść powstańczą przesyłkę? Zasady konspiracji. Pomysły z lat 1863-64 wzorem dla uczestników konspiracji z lat okupacji i lat stanu wojennego.

15.01.2013 - Czy to już koniec marzeń o Niepodległej? Tragiczne losy epigonów styczniowej insurekcji. Marazm i zwątpienie. Początki innego myślenia o narodzie. Modernizacja na ziemiach polskich Narodziny partii politycznych. Belle époque. Dlaczego nie wystarczyła nam autonomia w Galicji? Droga ku powstaniu czy rewolucji? Rozterki u progu XX wieku.

22.01.2013 - Po 123 latach… Sprawa polska w czasie I wojny światowej. Legiony. Rola Piłsudskiego i Dmowskiego w drodze do Niepodległej. Niepodległość nie została na podarowana.

KL

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.