Siła uwodzi. Teraz chińska siła. Były kanclerz: żołnierze na placu Tiananmen tylko się bronili

Replika zniszczonego w 1989 przez SB pomnika we Wrocławiu poświęconego masakrze na placu Tian'anmen z 4 czerwca 1989. Autor repliki: Marek Stanielewicz. Autorzy oryginału: Igor Wójcik, Joanna Czarnecka. Fot. Wikipedia.pl
Replika zniszczonego w 1989 przez SB pomnika we Wrocławiu poświęconego masakrze na placu Tian'anmen z 4 czerwca 1989. Autor repliki: Marek Stanielewicz. Autorzy oryginału: Igor Wójcik, Joanna Czarnecka. Fot. Wikipedia.pl

Były kanclerz Niemiec Helmut Schmidt wyraził zrozumienie dla postawy chińskiej armii, która stłumiła demonstracje studentów na placu Tiananmen w Pekinie w 1989 r. W opublikowanym w czwartek wywiadzie dla tygodnika "Die Zeit" ocenił, że żołnierze się bronili.

"Na początku (żołnierze) wytrzymywali, ale zostali zaatakowani kamieniami oraz koktajlami Mołotowa. I bronili się - za pomocą broni, którą mieli" - powiedział 93-letni Schmidt, który cieszy się dużym szacunkiem niemieckiej opinii publicznej.

W jego opinii podawana przez Czerwony Krzyż liczba 2600 ofiar masakry na Placu Niebiańskiego Spokoju wydaje się "przesadzona", a ówcześni ambasadorowie Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii w Pekinie oceniali, iż ofiar było dużo mniej.

"Decydujące było to, że Chiny nie miały wówczas skoszarowanej policji. To oznaczało, że rząd, gdy chciał interweniować, dysponował wyłącznie wojskiem. A żołnierze uczyli się tylko strzelać" - powiedział były socjaldemokratyczny kanclerz Niemiec.

"Jednocześnie po raz pierwszy od dłuższego czasu miała miejsce wizyta przywódcy Związku Sowieckiego. Michaił Gorbaczow musiał opuścić Wielką Halę Ludową tylnym wyjściem, bo przed głównym demonstrowali studenci. Dla Denga (Xiaopinga) była to utrata twarzy" - powiedział Schmidt, który był pierwszym europejskim politykiem, który udał się do Pekinu po wydarzeniach na placu Tiananmen z 4 czerwca 1989 r. Schmidt był kanclerzem Niemiec od 1974 do 1982 r.

W nocy z 3 na 4 czerwca 1989 roku czołgi i wozy pancerne wjechały na centralny plac Pekinu, gdzie przez siedem tygodni demonstrowały tysiące chińskich studentów, domagających się demokratyzacji systemu. Armia chińska dokonała masakry. Nadal nie rozliczono winnych rzezi.

Z Berlina Anna Widzyk PAP/Sil

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.