Abp Skworc: powrót Śląska do Polski był przede wszystkim skutkiem samodzielnego propolskiego ruchu Ślązaków

PAP
PAP

Powrót Śląska do Polski był przede wszystkim skutkiem samodzielnego propolskiego ruchu Ślązaków - powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podczas dziękczynnej mszy św. z okazji 90. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

We mszy uczestniczyły rodziny powstańców śląskich, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz parlamentarzyści.

"To wydarzenie (sprzed 90 lat - PAP), a właściwie cały ich splot, było wypadkową wielu czynników, przede wszystkim samodzielnego, propolskiego ruchu Ślązaków, którzy chcieli przyłączenia Śląska do odrodzonej ojczyzny" - powiedział w homilii abp Skworc.

"Ten oddolny ruch miał pierwszego sojusznika w śląskiej rodzinie, która przez wieki przechowywała słowiańską kulturę, pielęgnowała język serca, którym dla większości Ślązaków był język polski, często w gwarowej formie" - dodał metropolita.

Mówił też, że wsparciem dla mieszkańców Śląska i ich polskości był również Kościół katolicki oraz Kościół ewangelicko-augsburski.

Hierarcha przekonywał, że Śląsk i jego mieszkańcy wnieśli do odrodzonej Polski nie tylko dobra materialne, ale i duchowe, szacunek dla pracy, rzetelność i silne poczucie przynależności do wspólnoty narodów chrześcijańskich.

Metropolita wspomniał i wyrażał wdzięczność bohaterom sprzed dziesięcioleci - powstańcom śląskim, Wojciechowi Korfantemu oraz wielu działaczom, którzy budzili polską świadomość na Górnym Śląsku.

"Ofiara życia - to dla wielu mieszkańców Śląska była cena wierności Bogu i Polsce" - podkreślił abp Skworc, przypominając hitlerowską okupację, śmierć wielu Ślązaków w Katyniu i obozach koncentracyjnych.

"Wiele cierpień w śląskich rodzinach przyniosło także przymusowe wcielanie - szczególnie pod koniec wojny - młodych Ślązaków do armii hitlerowskiej. Znaczna ich liczba dezerterowała i przechodziła na stronę aliantów. Walczyli potem na wszystkich frontach II wojny światowej; wielu na Śląsk już nie powróciło" - powiedział.

Wyzwolenie spod okupacji - przypomniał abp Skworc - przyniosło nowe cierpienia i rozczarowania; tym większe, że zlikwidowano wszystkie przedwojenne instytucje śląskiej autonomii, a rodowici Ślązacy byli traktowani jak obywatele drugiej kategorii. W homilii przypomniał też wydarzenia z ostatnich lat - strajki, stan wojenny i ofiarę górników z "Wujka".

Niedzielna msza św. była ostatnim punktem rocznicowych uroczystości, które trwały na Śląsku od piątku. Tego dnia Katowice odwiedzili prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.

PAP/Skaj

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.