Komunikat nr 4 głodujących we Wrocławiu w obronie polskiej szkoły. Coraz szerszy odzew

Wczorajszy dzień obfitował też w wiele zdarzeń. Dzięki ulotkom i mediom o naszej akcji wie coraz więcej osób, co skutkuje odwiedzinami w naszej  siedzibie na Placu Solidarności mieszkańców miasta, od których zbieramy szczere wyrazy poparcia.

Znowuż napłynęły do nas listy z poparciem od różnych organizacji np. z Częstochowy stanowisko od Zarządu Głównego Antykomunistycznego Związku Więźniów Politycznych, w którym czytamy m.in. :

Sprzeciw wyrażony w Proteście jest sprzeciwem Polaków, Patriotów i wpisuje się w nasze ideały statutowe

Piękne słowa skierował też przewodniczący ZR Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność Franciszek Kopeć:

Ironią losu jest fakt, że dzisiaj, wydawać by się mogło, w wolnej Polsce ponownie musicie stawać w obronie tych samych wartości, o które walczyliście w tamtym tragicznym okresie naszej historii

Życzenia spłynęły też od Przewodniczącego KM Pracowników Oświaty w Górze Juliana Kospiczewicza. Specjalne Oświadczenie ws. protestu wydała też Sekcja Oświaty i Wychowania Regionu Gdańskiego z Wojciechem Książkiem i Bożeną Brauer. Podobnie utożsamia się z naszym protestem KZ NSZZ „Solidarność” przy Mamut Sp. zo.o. Wyrazy poparcia przekazali nam członkowie Akcji Katolickiej z Sobótki.

Wczoraj był 10 maja, a od dwóch lat patriotyczne środowiska wrocławskie organizują w tym dniu msze święte i marsze Pamięci Ofiar Smoleńska. W imieniu głodujących miałem okazję zabrać głos na wiecu kończącym marsz.

Po południu odbył się zapowiadany wcześniej konkurs młodych artystów Przemysława Pietrzkiewicza i Antoniego Kamiński. W ich programie były pieśni i piosenki - własne oraz wykonania znanych i nieznanych utworów o naszej, polskiej, tematyce i wrażliwości.

Obydwaj bardzo młodzi wykonawcy byli uczestnikami pamiętnego koncertu "Artyści o Smoleńsku". Przez całą widownię został bardzo entuzjastycznie przyjęty. W trakcie koncertu pojawili się goście z Tarnowskich Gór i Częstochowy: Ryszard Nikodem, Andrzej Jerzy Zimny, Zbigniew Bonarski i po raz drugi Witold Korona.

Wieczorem  Pan Marek Dyżewski najpierw występował w TV Trwam i Radiu Maryja, w „Rozmowach niedokończonych”, gdzie również prowadzący ojciec łączył się z nami. W trakcie audycji do rozmowy włączył się też o. dyr. Tadeusz Rydzyk, mówiąc o naszym proteście m.in.

To jest krzyk, którego nie da się zagłuszyć.

Wiele pięknych słów powiedział w trakcie audycji Pan Marek Dyżewski; warto zacytować jedno zdanie:

Jesteśmy ograbiani z prawa do tożsamości narodowej, dzisiaj musimy znowu bronić ducha.

10 maja 2012r. telefonicznie pozdrowienia i wyrazy wsparcia głodującym we Wrocławiu przekazała Jadwiga Chmielowska - uczestniczka głodówki w Tarnowskich Górach. Rozmawiano również o dalszych krokach ws polityki edukacyjnej w Polsce i planowanym na 19 maja br. pierwszym posiedzeniu organizacyjnym Społecznej Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Dzisiaj w piątym dniu naszego protestu do głodujących Marka Muszyńskiego, Eugeniusza Szumiejki i Janusza Wolniaka dołączył Radek Rozpendowski.

O 18.00 będzie można obejrzeć dokumentalny film Jolanty Krysowatej pt. "Nigdy nie wrócisz do domu". To historia marynarza Stefana Półrula skazanego w procesie stalinowskim na śmierć za działalność opozycyjną, straconego we Wrocławiu w 1953 roku, pogrzebanego bezimiennie na Osobowicach. W premierze filmu 03.03.2009 r. w Domu Spotkań z Historią w Warszawie uczestniczyła ś.p.Maria Kaczyńska a 3 maja 2009 roku ś.p. Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Stefana Półrula.

Rzecznik głodujących
Janusz Wolniak
Wrocław 11.maja 2012

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.