"Biuletyn Informacyjny" wychodził w konspiracji co tydzień przez pięć lat. Rekordowy nakład - 50 tys. egzemplarzy

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
internet
internet

25 listopada 1943 r. konspiracyjny „Biuletyn Informacyjny” ukazał się w rekordowym nakładzie 50 tys. egzemplarzy. Wydawany nieprzerwanie co tydzień  w latach od 5 listopada 1939 r. do 3 października 1944 r. w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego "Biuletyn" wychodził jako dziennik w nakładzie do 20 tys. egzemplarzy, jako jedna z ponad 120 gazet i pism. Od grudnia 1944 r. ukazywał się w Krakowie.

„Biuletyn Informacyjny” był najważniejszym pismem konspiracyjnym w okupowanej Polsce. Początkowo był pismem dowództwa Okręgu Warszawa-Miasto Służby Zwycięstwu Polsce, następnie organem Związku Walki Zbrojnej. Od wiosny 1941 r. centralny organ prasowy Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej.

Łącznie ukazało się 317 numerów "Biuletynu Informacyjnego", ostatni 19 stycznia 1945 r. Autorem większości artykułów wstępnych był Aleksander Kamiński.

317 numerów, nieprzerwanie tydzień w tydzień przez pięć lat w warunkach konspiracji. Jeśli dodać do tego, że w czasie samego Powstania Warszawskiego ukazało się ponad 120 pism i gazet, można stwierdzić, że kiedy naprawdę trzeba, Polak potrafi.

Ilustrowany Kalendarz ROPWiM, inf. własne/ Zab

Autor

Na chłodne dni... ciepłe e-booki w prezencie! Sprawdź subskrypcję Premium wPolityce.pl   Sieci Na chłodne dni... ciepłe e-booki w prezencie! Sprawdź subskrypcję Premium wPolityce.pl   Sieci Na chłodne dni... ciepłe e-booki w prezencie! Sprawdź subskrypcję Premium wPolityce.pl   Sieci

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych