Pakiet demokratyczny - PiS proponuje zmiany w Regulaminie Sejmu

fot. PAP
fot. PAP

Silniejszy Sejm, lepsze ustawodawstwo, większe prawa dla opozycji i nowa Komisja Stała Sejmu RP ds. Energii, Surowców i Bezpieczeństwa Energetycznego - PiS proponuje zmiany w Regulaminie Sejmu

Likwidacja „zamrażarki” Marszałka Sejmu, ochrona praw podatnika,  wzmocnienie projektów zgłaszanych przez obywateli i Komisji ds. Unii Europejskiej, to niektóre ze zmian jakie Prawo i Sprawiedliwość proponuje wprowadzić do Regulaminu Sejmu RP.

Prawo i Sprawiedliwość chce zmiany Regulaminu Sejmu RP. Zmiany mają unowocześnić procedowanie w polskim parlamencie oraz urealnić sejmowe debaty.

Na konferencji prasowej w sejmie przedstawił je Kazimierz M. Ujazdowski.

 

Zmiany w Regulaminie Sejmu proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość:

•             Koniec z „zamrażarką” Marszałka Sejmu. Zmiana wprowadza obowiązek przeprowadzenia pierwszego czytania projektu ustawy nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia złożenia projektu do tzw. laski marszałkowskiej.

•             Szybsze prace nad projektami ustaw. Zmiana wprowadza maksymalny - 9 miesięczny, od dnia przeprowadzenia pierwszego czytania - termin dla komisji na sporządzenie sprawozdania. Termin ten, w wyjątkowych sytuacjach będzie mógł być przedłużany przez Marszałka Sejmu, jednak nie więcej niż o kolejne 3 miesiące.

•             Wpływ opozycji na kształtowanie porządku obrad. Kluby Parlamentarne miałyby prawo zgłoszenia do porządku obrad każdego posiedzenia po 1 punkcie.

•             Demokratyzacja wysłuchania publicznego  Przejrzystość prac legislacyjnych wymaga szerokiego zastosowania instytucji wysłuchania publicznego. Do wysłuchania publicznego powinno dochodzić nie tylko na podstawie uchwały komisji sejmowej, ale również w przypadku gdy wnioskuje o to Klub Parlamentarny.

•             Ochrona praw podatników. Zmiana zakłada, że ustawy dotyczące podatków i samorządu terytorialnego, będą rozpatrywane w szczególnym trybie, wzorowanym na trybie postępowania z projektami kodeksów.

•             Mocniejsza inicjatywa obywatelska. Zmiana zakłada, że pierwsze czytanie wszystkich projektów obywatelskich, niezależnie od rodzaju problematyki, której dotyczą, odbywało się zawsze na posiedzeniu plenarnym Sejmu. PiS proponuje aby w trakcie pierwszego czytania nie można było zgłosić wniosku o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy.

•             Wzmocnienie Komisji ds. Unii Europejskiej0. Rząd musiałby przekazywać dokumenty związane z pracami Rady Europejskiej wraz z informacją o stanowisku jakie zamierza zająć podczas posiedzenia Rady. W sytuacji, w której Rada Europejska stała się miejscem intensywnych debat o przyszłości Unii stałe przekazywanie informacji parlamentowi usuwa deficyt demokratyczny i ryzyko podejmowania decyzji poza kontrolą opinii publicznej.

•             Powołanie nowej Komisji Stałej ds. Energii, Surowców i Bezpieczeństwa Energetycznego. Ze względu na państwowe i prawne znaczenie bezpieczeństwa energetycznego uznajemy za konieczne powołanie w tej sferze nowej Komisji Stałej Sejmu RP.

 

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.