"Nadali mu imię Lech." Grupa drużynowych ZHR posadziła podarowany przez leśników na stulecie harcerstwa– DĄB 100-LECIA HARCERSTWA

Las na Stulecie Harcerstwa

W dniu 9 kwietnia 2011 r. w sercu Puszczy Kozienickiej  przy dawnej leśniczówce „Kociołki" nieopodal Królewskich Źródeł, odbyła się niecodzienna zbiórka harcerska - uroczyste rozpoczęcie obchodów 100-lecia harcerstwa.

W 2011 roku mija 100 lat od powołania we Lwowie pierwszych drużyn skautowych.  22 maja 1911 r  - data wydania rozkazu powołującego pierwsze drużyny skautowe na ziemiach polskich  -  uważana jest za datę powstania  harcerstwa.

Harcerki i harcerze z drużyn Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej działających na ziemi radomskiej, rozpoczęli właśnie obchody setnej rocznicy powstania harcerstwa na ziemiach polskich. Kulminacyjnym momentem tegorocznych obchodów, będzie Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa, który odbędzie się w krakowskich Łagiewnikach pod koniec sierpnia br.

W gronie pionkowskich harcerek i harcerzy, z inicjatywy 41 Pionkowskiej Drużyny Harcerzy „Zarzewie" im. Andrzeja Małkowskiego – pierwszego polskiego skauta, powstał pomysł, aby rozpocząć jubileusz „budową żywego pomnika", który jako symbol   pozostanie dla następnych pokoleń.

Chcieliśmy, aby pomnikiem stulecia harcerstwa, było kilkaset nowych drzew rosnących "ku chwale Ojczyzny". Stąd pomysł powstania „harcerskiego zagajnika" posadzonego przez zuchy, harcerki, harcerzy i instruktorów, gdzieś w sercu Puszczy Kozienickiej -  mówi Krzysztof Michał Piaseczny inicjator akcji.

I udało się. Dzięki pomocy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz Nadleśnictwa „Kozienice" z siedzibą w Pionkach,   uzyskali możliwość uczestnictwa w budowie niecodziennego pomnika 100-lecia polskiego harcerstwa.     W sadzeniu lasu uczestniczyło niemal 100 osób – członków ZHR. W sumie posadzili prawie 5 tysięcy drzewek, pomimo niesprzyjającej pogody – silnego wiatru, deszczu i gradu.

Sadzenie Lasu poprzedzone zostało fachowym instruktarzem Zastępcy Nadleśniczego – Jana Komorowicza i leśniczego Józefa Miękusa. Następnie pracownicy Nadleśnictwa pomagali, doradzali i nadzorowali pracę harcerzy. Dla leśników było bardzo ważne, aby każdą sadzonkę posadzić dokładnie, powoli i z wielką starannością. W rezultacie pracy harcerzy małe sosenki zapełniły ok. 1 hektar lasu. Jak wyznała harcmistrzyni Lidia Wierzbicka - z dumą patrzyliśmy na powstający młodziutki „harcerski zagajnik". Wielu uczestników niecodziennej zbiórki, w duchu obiecało sobie, że będzie tu przybywać, podziwiać jak rośnie – a może kiedyś jeszcze powróci tu z dziećmi, czy wnukami.

- Wiemy teraz jak trudne jest sadzenie lasu, ile troski trzeba, aby powstał i jak ważne jest, by szanować go i chronić - powiedział na koniec druh Michał, jeden z najmłodszych uczestników spotkania.

DĄB NA 100-LECIE HARCERSTWA

Po posadzeniu „harcerskiego zagajnika", grupa drużynowych posadziła podarowany przez leśników, specjalnie na stulecie harcerstwa– DĄB 100-LECIA HARCERSTWA.  Dąb - słowiański symbol – męstwa – jest ważnym symbolem w życiu harcerskim.

Nadali mu imię Lech

Uroczystość pionkowskich harcerzy zbiegła się z dniami, kiedy cała Polska wspomina katastrofę smoleńską i poległych tam członków delegacji udającej się na uroczystości katyńskie. Wśród nich był Prezydent Lech Kaczyński – przyjaciel i Protektor Polskiego Harcerstwa

W związku z tym, posadzony dąb otrzymał imię Lech i w ten sposób harcerze oraz leśnicy uhonorowali tragicznie zmarłego Prezydenta, a także wszystkich, którzy zginęli na pokładzie TU 154. Pamięć poległych uczcili także modlitwą, której przewodniczył ks. Zbigniew Niemirski – Redaktor Naczelny radomskiej edycji „Gościa Niedzielnego".

BYŁ LAS NIE BYŁO NAS – NIE BĘDZIE NAS BĘDZIE LAS

Czuwaj! Darz! Bór!

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.