Podsumowanie działalności parlamentarnej Michała Kamińskiego jako przewodniczącego Grupy EKR

Michał Kamiński był jednym z założycieli Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim. Utworzenie jej w lipcu 2009 było przełomowym momentem w historii politycznej mozaiki Parlamentu Europejskiego. Ponadto Michał Kamiński został pierwszym w historii Polakiem i reprezentantem Europy Środkowej i Wschodniej, który został wybrany na przewodniczącego grupy politycznej w PE. Tym samym, Michał Kamiński zasiadał w Konferencji Przewodniczących, najwyższym gremium decyzyjnym PE, które ustala porządek prac Parlamentu i decyduje o politycznych priorytetach instytucji. Jego głos wielokrotnie wpływał na podejmowane tam decyzje dotyczące interesów Polski.

Przez kilkanaście miesięcy przewodniczenia Grupie Konserwatywnej Michał Kamiński odbył dziesiątki spotkań, zarówno oficjalnych jak i nieformalnych, promujących interesy Grupy jak i Polski.

Michał Kamiński zabierał głos w najważniejszych debatach PE: 25 razy zabierał głos podczas sesji plenarnych, głównie w tzw. debatach priorytetowych, podczas których wymieniał argumenty z unijnymi przywódcami i liderami państw członkowskich.

Michał Kamiński złożył także niemal 80 pytań wymagających odpowiedzi pisemnej do Komisji i Rady. Był współautorem ponad 90 rezolucji Parlamentu Europejskiego.

Do najważniejszych tematów, poruszanych w interpelacjach Michała Kamińskiego, należą: umowa o partnerstwie na rzecz modernizacji między UE i Rosją; solidarność energetyczna i bilateralne umowy gazowe, w tym umowa polsko-rosyjska; gruzińska ustawa wolnościowa; dostawy gazu z Azerbejdżanu do gazociągu Nabucco; czy planowana sprzedaż francuskich okrętów desantowych "Mistral" Rosji. Spora część przygotowanych przez Michała Kamińskiego interpelacji dotyczyła praw człowieka, w tym: pobicie rosyjskiego dziennikarza Olega Kaszina i śmierć Anatolija Adamczuka; sprawa Sakineh Mohammadi Ashtiani w Iranie, skazanej na ukamienowanie; rozpędzania manifestacji opozycji w Rosji; czy problemu łamania praw człowieka na Kubie, w tym prześladowania Reiny Luisy Tamayo.

Kwestia praw człowieka była także najszerzej poruszanym tematem w rezolucjach przygotowywanych z udziałem Michała Kamińskiego. Ostatnie z nich dotyczyły m.in. sytuacji chrześcijan na świecie i sytuacji na Białorusi.

Na forum Konferencji Przewodniczących Michał Kamiński zdołał m.in. przeforsować następujące inicjatywy:

1. Debata i rezolucja PE nt. skutków powodzi w Polsce i innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej; pozytywne stanowisko Parlamentu Europejskiego w tej sprawie dało Komisji Europejskiej silny mandat do przekazania Polsce ponad stu milionów euro z Funduszu Solidarności na usuwanie skutków powodzi.

2. Przekazanie sprawy rotmistrza Pileckiego na poziom Komisji Europejskiej; podjęcie decyzji o uczynieniu dnia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem będzie teraz zależeć o decyzji Komisji Europejskiej, która jest instytucją przedmiotowo właściwą w tej sprawie.

3. Debata na temat sytuacji w powojennej Gruzji; za swoją działalność na rzecz Gruzji 1 października 2010 roku Michał Kamiński został odznaczony przez prezydenta Saakaszwilego najwyższym odznaczeniem Gruzińskim, (Medal of Excellence).

4. Poparcie dla kandydatury Guillermo Farinasa do Nagrody Sacharowa, która została przyznana Kubańczykowi w październiku zeszłego roku.

5. Michał Kamiński podjął także starania o przeprowadzenie debaty parlamentarnej nt. śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Pomimo tego, że inicjatywa nie uzyskała poparcia pozostałych członków Konferencji Przewodniczących, przewodniczący PE Jerzy Buzek zapowiedział, że przekaże szefowi KE Jose Manuelowi Barroso uwagi Grupy EKR co do śledztwa ws. katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Michał Kamiński - jako pierwszy - uzyskał także stanowisko Komisji Europejskiej w tej sprawie. Podczas styczniowej sesji plenarnej w Strasburgu przewodniczący KE Jose Manuel Barroso, odpowiadając na pytanie Michała Kamińskiego stwierdził, że lot, w którym zginął ŚP Prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka oraz 94 inne osoby był lotem wojskowym. Barroso zaznaczył także, że Polski rząd nigdy nie zabiegał o pomoc Komisji Europejskiej w sprawie prowadzonego śledztwa.

Innym bardzo istotnym zagadnieniem, które Michał Kamiński poruszył podczas rundy pytań do przewodniczącego KE był problem budowy Gazociągu Północnego w kontekście polityki konkurencji. Michał Kamiński dowodził, że położenie rury na dnie Bałtyku zgodnie z dotychczasowymi planami zablokuje częściowo dostęp do portu w Świnoujściu, faworyzując tym samym pobliski port w Roztoku. Kamiński zauważył także, że przy ocenie tego projektu Komisja Europejska powoływała się tylko na stanowisko przedstawione przez ekspertów niemieckich.

W dziedzinie polityki zewnętrznej UE priorytetami Michała Kamińskiego są kraje Partnerstwa Wschodniego. Wyrazem tego są jedne z najwyższych odznaczeń państwowych przyznane przez prezydenta Gruzji i prezydenta Ukrainy. W zeszłej kadencji Parlamentu Europejskiego Michał Kamiński był autorem przełomowego dla Ukrainy sprawozdania, które dawało naszemu wschodniemu sąsiadowi jasną perspektywę członkowstwa w Unii Europejskiej. W obecnej kadencji Michał Kamiński niejednokrotnie opowiadał się za zacieśnianiem więzi UE z Ukrainą. Dzięki m.in. wstawiennictwu Michała Kamińskiego w październiku zeszłego roku udało się przesunąć termin głosowania nad rezolucją nt. Ukrainy, w wyniku czego jej przyjęcie nie odbyło się bezpośrednio przed wyborami prezydenckimi w tym kraju, co mogło być odczytane jako nieuzasadniona presja ze strony UE na sprawy wewnętrzne Ukrainy. Michał Kamiński poruszył także temat Gruzji i Ukrainy w rozmowie z Hillary Clinton, podczas wizyty amerykańskiej sekretarz stanu w PE w październiku zeszłego roku.

Michał Kamiński opowiada się za zdecydowaną postawą Unii Europejskiej względem Rosji, szczególnie w zakresie praw człowieka, czego wyrazem było skuteczne wprowadzenie, w listopadzie 2009 roku, poprawki do rezolucji PE nt. szczytu UE-Rosja, która dotyczyła apelu do władz rosyjskich o poszanowanie wolności prasy i postawienie przed sądem zabójców wymienionych z nazwiska 8 rosyjskich dziennikarzy, w tym Anny Politkowskiej.

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.