Jak informuje TVP Info od momentu rozpoczęcia siłowej próby przejęcia władzy przez opozycję, do milionów Polaków nie dociera, albo dociera z zakłóceniami, sygnał Telewizji Polskiej. A więc jedynego masowego źródła informacji, które nie bierze udziału w medialnej nagonce na rząd i prezydenta, ale prezentuje obiektywny obraz sytuacji.
CZYTAJ: Kurski: Zgłaszam do ABW zawiadomienie w sprawie problemów z sygnałem TVP. „Sprawa wydaje się dziwna”
Nikt nie pamięta by tej skali wyłączenie jednego tylko nadawcy zdarzyło się w przeszłości. Nie zanotowano żadnych nadzwyczajnych wydarzeń (np. kataklizm pogodowy), który by tłumaczył to zdarzenie.
Za tę sytuację odpowiada spółka Emitel, kiedyś będąca częścią Telekomunikacji Polskiej, potem (maj 2002) sprzedana w prywatne ręce, jak niemal wszystko w Polsce. Dziś to własność kapitału zagranicznego.
Jednak w branży jest tajemnicą poliszynela, że niezwykle ważną osobą w Emitelu jest Witold Graboś, od 1979 roku do rozwiązania członek PZPR, były senator SLD, przez wiele lat wpływowy członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Był jej członkiem od roku 1995 do 2001, przez rok był wiceprzewodniczącym. Potem pracował jako doradca spółki Emitel. Od 1 kwietnia 2002 roku do stycznia 2016 roku, za rządów koalicji PO-PSL, pełnił funkcję Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji.
We wrześniu 2016 roku strona „Press.pl” informowała:
Witold Graboś, do niedawna wiceprzewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, wraca do pracy w firmie Emitel.
Graboś obejmie w Emitelu stanowisko doradcy prezesa zarządu, które zajmował, zanim w 2010 roku został członkiem Krajowej Rady. Graboś zasiadał w KRRiT już drugi raz – wcześniej był członkiem Krajowej Rady w latach 1995-2001. W latach 2002–2006 zajmował natomiast stanowisko prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty.
Nasi rozmówcy podkreślają, że wedle ich opinii i doświadczenie słowo Grabosia jest ma w Emitelu i wokół niego rozstrzygające.
Ze względu na posiadaną infrastrukturę telekomunikacyjną Emitel miał i ma faktyczny monopol na przesyłanie sygnału radiowego i telewizyjnego na terenie Polski.
Do roku 2009 spółka Emitel znajdowała się na liście firm o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego, którą sporządzała Rada Ministrów na podstawie ustawy z dnia 3 czerwca 2005 roku o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa. Jednak za rządów Platformy, 18 marca 2010 roku, Sejm uchylił tę ustawę przyjmując nową, z której usunięto zapisy dotyczące infrastruktury telekomunikacyjnej. Ś.p. prezydent Lech Kaczyński nie podpisał tej ustawy. Zrobił to - i to już 12 kwietnia 2010 roku (sic!) - Bronisław Komorowski, wykonujący wówczas obowiązki prezydenta RP, który poległ w Smoleńsku. Była to jedna z pierwszych decyzji Komorowskiego, wykonana w pierwszy jego roboczym dniu na tym stanowisku.
Rok później, to jest 22 czerwca 2011 roku, Telekomunikacja Polska (przez spółkę zależną) sprzedała 100 procent udziałów w spółce TP Emitel Sp. z o.o. spółce EM Bidco sp. z o.o. (dawniej Kapri Investments sp. z o.o.), której prezesem był Christian Gaunt. To menedżer, który od lat 90. prowadził różne interesy w Kijowie i Moskwie. Następnym nabywcą Emitela (2013 rok) została amerykańska firma Alinda Capital Partners. Po drodze, dzięki decyzjom KRRiT, spółka Emitel została operatorem technicznym dla wszystkich ogólnopolskich stacji telewizyjnych nadających na multipleksie
I jeszcze jedna ciekawa informacja: w 2011 roku Telekomunikacja Polska SA sprzedaje spółkę Emitel EM Bidco sp. z o.o. za 1miliard 725 milionów złotych. Dwa lata później, w 2013 rok, kolejny kupujący płaci za nią dużo, dużo więcej. Nieoficjalnie na rynku mówiło się o 3-4 miliardach złotych. Złoty interes!
gim
W zestawie taniej! Polecamy „wSklepiku.pl” pakiet 2 książek: „Media. Stan dziś i droga naprawy”. W kolekcji: „Pilnowanie strażników. Etyka dziennikarska w praktyce” oraz „Resortowe dzieci. Media (tom 1)”.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/media/320075-ujawniamy-kluczowym-rozgrywajacym-w-spolce-emitel-ktora-nie-nadaje-sygnal-tvp-jest-witold-grabos-czlowiek-bliski-sld-i-po