Boże Narodzenie bez narodzin Jezusa? Francuski sąd zadecydował, że szopka znajdująca się w gmachu publicznym w regionie Wandei musi zostać rozmontowana.
Sędzia orzekł, że szopka jest „symbolem religijnym” przez co narusza „neutralność religijną w przestrzeni publicznej”. Powołano się przy tym na prawo z 1905 roku, które mówi o laickim charakterze Republiki Francuskiej. Przepisy o zakazie umieszczania symboli religijnych w miejscach publicznych stosuje się w całej Francji poza Alzacją i częścią Lotaryngii. Nie dotyczy to jedynie pielgrzymek i tymczasowych, żywych szopek. Symbole religijne coraz częściej usuwane są z publicznych przestrzeni.
Kontrowersyjna decyzja sądu wywołała falę krytyki. Wskazano, że w ten sposób próbuje się niszczyć narodową kulturę i tradycję.
Ta decyzja jest groteskowa
— napisał w oświadczeniu senator Bruno Retailleau.
Respektowanie laickości nie oznacza odcięcie się od wszystkich naszych tradycji i naszych kulturowych korzeni
— zaznaczył poprzednik Retailleau, Philippe de Villiers.
Jednak „obrońcy sumień” i „wolności religijnej” robią wszystko, by chrześcijańskie symbole zniknęły w świadomości „postępowej” cywilizacji Zachodu.
lap/BBC/pch24.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/lifestyle/225108-francuski-sad-usunal-bozonarodzeniowa-szopke-z-gmachu-publicznego