Żyjąc obok zwierząt hodowlanych nie zapominajmy, że i one swój rozum mają i inteligentnie potrafią patrzeć na świat.
Świnie z dużym prawdopodobieństwem posiadają samoświadomość, o czym świadczyły badania z lustrem prowadzone na tych czterokopytnych zwierzakach. Badania te wykazały, że świnie obserwując lustro, odnajdywały ukrytą miskę z jedzeniem, której obraz mogły zobaczyć jedynie w odbiciu. Nic więc dziwnego, że świnie zaliczane są do grona najinteligentniejszych zwierząt świata. Wiele osób twierdzi, że nawet psa przewyższają swoją mądrością.** Udowodniono także, że świnie są w stanie nauczyć się zasad gier video z jeszcze lepszym skutkiem niż szympansy!
I co jest niezwykle piękne, śpiewają swoim młodym, które później rozpoznając głos matki, przybiegają na jej zawołanie.To również zwierzęta, które lubią przytulać się do siebie, co wyraźnie pokazuje wzajemną potrzebę bliskości. A jeszcze ciekawszy jest fakt, iż doskonale orientują się w terenie i potrafią lokalizować przedmioty korzystając ze swojej pamięci. Bez trudu znajdują drogę do domu, nawet z bardzo oddalonych miejsc.
Kozy uczą swoje dzieci rozpoznawania różnych dźwięków. A owce machają ogonem, by wyrazić swą miłość. Krowy również słyną z potrzeby bliskości, lubią spać blisko siebie i zawierają prawdziwe przyjaźnie. Choć wiele osób nie będzie chciało w to uwierzyć, krowy potrafią się ekscytować, gdy rozwiązują stawiane przed nimi zadania. Lubią spędzać czas z tymi, których już znają i lubią. Co więcej, potrafią przechowywać wspomnienia, uczyć się i reagować na swoje imię.
Obserwując zachowanie zwierząt z poczuciem żalu spoglądam na tych, którzy zdają się tego nie dostrzegać. I z przyjemnością wspominam każde wakacje u babci na wsi, gdzie krowy z oddaniem lizały moje dłonie, wyczekując i nasłuchując mojego nadejścia. A świnie z radosnym chrumkaniem nawoływały, by choć przez chwile potowarzyszyć im w okolicach zagrody i podrapać za uchem. Zwierzęta są pełne empatii, pozytywnych emocji i wszystko, co dają człowiekowi odzwierciedla ich poczucie jestestwa w ludzkim świecie. Od nas zależy, jak spożytkujemy tę wiedzę i ową relację międzygatunkową.
Opracowano na podstawie Fundacji Viva bloguje i własnych doświadczeń.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/lifestyle/213873-inteligencja-zwierzat-hodowlanych