Teologia Polityczna zaprasza na wieczór wspomnień o PAWLE PALIWODZIE. Spotkanie odbędzie się 22 września o g. 18.30 w Muzeum Powstania Warszawskiego (sala Jana Nowaka Jeziorańskiego).
Gość specjalny: Bogusława Paliwoda
Wspominać będą:
-
Prof. Seweryn Blanadzi
-
Dariusz Karłowicz
-
Filip Memches
-
Paweł Nowacki
-
Jan Pospieszalski
-
Tomasz Sakiewicz
-
Piotr Semka
-
Rober Tekieli
-
Bronisław Wildstein
Paweł Paliwoda (1963-2013), historyk filozofii, dziennikarz, publicysta aktywnie uczestniczący w kształtowaniu polskiej debaty publicznej. Współtworzył Warszawski klub Krytyki Politycznej. W Telewizji Polskiej prowadził program „RING”. Publikował m.in. w „Życiu”, „Nowym Państwie”, „Rezczpospolitej”, „Ozonie”, „Gościu Niedzielnym”. W ostatnich latach życia związany z „Gazetą Polską”.
Nakładem Teologii Politycznej ukazał się niedawno tom pt.: „Kambei Shimada”, w którym zebrane zostały najważniejsze teksty śp. Pawła Paliwody. Był to publicysta nieprzeciętny, którego pisarstwo nie mogło pozostawić czytelnika obojętnym.
Paweł Paliwoda był filozofem i publicystą, ale tez wojownikiem. Zbiór jego tekstów to z jednej strony powaga i rozległość myślenia, a z drugiej - bezkompromisowa walka o prawdę, zdrowy rozsądek i przyzwoitość w życiu publicznym. Przedwcześnie zmarły autor był i pozostaje doskonałym przewodnikiem po dzisiejszej epoce zamętu.
— prof. Ryszard Legutko
Gdy o jakimś publicyście czytam, że jest kontrowersyjny, to chce mi się śmiać. Kiedy Paweł Paliwoda pojawiał się w sieci wywoływał burze. Gradowe! Z piorunami! Administratorzy zasiadali do klawiatur – bo było wiadomo, że nerwy puszczą niejednemu. Kiedy słyszę, że ktoś jest niezależny, czy jak się dziś mówi niepokorny, to – przyznam – że na ogół czuję zakłopotanie. Odwaga Paliwody nie dotyczyła wyłącznie nieprzyjaciół aktualnych chlebodawców (i może właśnie dlatego tak często musiał zmieniać pracę). To była odwaga totalna, obojętna na okoliczności – taka, co to dużo kosztuje i za którą płaci się wysoką cenę - bez zniżek, bez możliwości rozłożenia na wygodne raty. Kiedy z kolei słyszę, że ktoś myśli subtelnie, to zastanawiam się czy z podobną do Pawła trafnością potrafiłby pisać o niuansach logiki Arystotelesa, kulturze masowej, współczesnej sztuce czy z podobną delikatnością widzi odcienie bólu, poniżenia, niesprawiedliwości. Odpowiedź rzadko bywa pozytywna
— Dariusz Karłowicz
Patroni medialni:
Portal wPolityce.pl, Telewizja Republika, Do Rzeczy, Niezależna.pl, Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie, fronda.pl, blogpress.pl, Radio Wnet,
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kultura/265637-zaproszenie-na-wieczor-wspomnien-o-pawle-paliwodze