Wysyp arcyciekawych chrześcijańskich filmów w USA. TOP 5

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

Publikowaliśmy w ostatnim czasie wiele tekstów na temat tzw. Christian movies, które zdobywają coraz większą popularność w amerykańskim box office. Na polskich ekranach tylko w tym roku oglądaliśmy dwa znane tytuły z tego gatunku, które również spotkały się ze spotym zainteresowaniem. Jest więc szansa, że z poniższej listy jakiś obraz znajdzie się również w dystrybucji w Polsce.

Zeszły rok w amerykańskich kinach to przede wszystkim sukces dwóch chrześcijańskich filmów: „Bóg nie umarł” i „Niebo istnieje…naprawdę”. Oba zarobiły razem około 170 mln. dolarów. Nie można też nie wspomnieć o biblijnych hollywoodzkich widowiskach jak „Noe” czy „Exodus”. I choć były to filmy nieraz dalekie od litery Pisma Świętego, to przekazywały najważniejsze biblijne wartości. W najbliższym numerze miesięcznika „Fronda” będzie można przeczytać o 7 najważniejszych filmach chrześcijańskich. Zachęcamy też do przeczytania tekstu z poprzedniego numeru naszego miesięcznika, gdzie Łukasz Adamski naświetlał istotę christian movies oraz sięgnięcie po książkę „Bóg w Hollywood” tego autora.

BOSKIE KINO. Wielkie gwiazdy, wielkie pieniądze i ewangelizacja

A co nam jeszcze przyniesie ten rok w kinach amerykańskich? Oto nasz TOP 5 chrześcijańskich filmów. Oby choć połowa trafiła na polskie ekrany.

5. „Little boy”. Film o miłości ojca i syna z mocnym przesłaniem o istocie życia. Film dotyka też kwestii rasizmu, nadziei i życia w cieniu II wojny światowej. W filmie Alejandro Monteverde zagrały cenione gwiazdy jak Tom Wilkinson, Emily Watson oraz Kevin James i Michael Rapaport. Producentem filmu jest nawrócony aktor Eduardo Verastegui, który stworzył pamiętne role w „Belli” czy „Cristiadzie”.

4. Faith of Our Fathers Kolejny film o relacji ojciec-syn. Dwaj młodzi ojcowie zgłaszają się do armii w 1969 roku i jadą walczyć do Wietnamu. Jeden z nich to głęboko wierzący Amerykanin, a drugi to totalny cynik. Ćwierć wieku później ich synowie Wayne i John Paul spotykają się, nie wiedząc o przyjaźni ich ojców. Zgodnie z wytycznymi ojców z ich ręcznie pisanych listów udają się do Vietnam Veterans Memorial w Waszyngotnie, odkrywając po drodze jak wojna jest dewastująca, ale jednocześnie nie złamie on miłości ojca do syna.

3. War Room. Wyprodukowany przez mainstreamowe Sony i Tri-Star wyszedł spod ręki braci Kendrick, którzy „Odważnymi” czy „Fire Proof” wprowadzili chrześcijańskie kino do głównego nurtu amerykańskiej kinematografii. Opowieść o małżeństwie Tony’ego i Elizabeth i ich córki ma w sobie wiele humoru, choć dotyka problemów dnia codziennego rodziny ze średniej klasy. Scenariusz braci Kendrick ( tym razem w roli producentów) zwraca też uwagę na istotę modlitwy w codziennym życiu. https://www.youtube.com/watch?v=yx5kpJ5mkeE

2. Woodlawn. Antyrasistowski film osadzony w Ameryce lat 70-tych opowiada o uczniach i trenerach drużyny footballowej z Woodlawn High School. Walka z rasizmem i sprzeciw wobec segregacji rasowej, wynikający z miłości bliźniego, skumulował się podczas meczu w Birmingham w Alabamie. To wtedy objawi się pierwszy czarnoskóry gwiazdor futbolu Tony Nathan, który grał potem dla Miami Dolphins.

1. Captive. . Manifestujący swoją wiarę David Oyelow wciela się w Briana Nicholsa, który podczas ucieczki z sądu zastrzelił w 2005 roku sędziego, reportera sądowego, zastępcę szeryfa i agenta FBI. Następnie wziął zakładniczkę ( samotną matkę), którą gra w filmie Kate Mara. Będąc zamkniętą z nim w jej mieszkaniu zaczęła prowadzić z Nicholsem rozmowy. Na podstawie tez z książki Ricka Warrena „The Purpose Driven Life”, która podejmuje wiele egzystencjalnych tematów, doszła do zaskakujących efektów. Film nie ma jeszcze zwiastuna.

Q

Autor

Wesprzyj patriotyczne media wPolsce24.tv Wesprzyj patriotyczne media wPolsce24.tv Wesprzyj patriotyczne media wPolsce24.tv

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych