"Marek Jackowski” to tytuł ostatniej płyty Marka Jackowskiego, zmarłego nagle 18 maja 2013 roku w swoim domu we Włoszech. Marek Jackowski bez wątpienia był jednym z najwybitniejszych rockowych twórców w historii polskiej muzyki.

Ten urodzony 11 grudnia 1946 roku w Starym Olsztynie artysta, założyciel i lider legendarnego zespołu Maanam, skomponował ponad sto piosenek, z których więcej niż połowa stała się powszechnie znanymi przebojami.

Trzy dni przed śmiercią Marek ukończył nagrania swojej nowej, dziś już wiadomo, że ostatniej solowej płyty. Do współpracy zaprosił swoich przyjaciół, którzy w duetach z nim lub sami zaśpiewali dziesięć, starannie wybranych z przepastnych zasobów kompozytorskich Marka, piosenek.

Na płycie "Marek Jackowski” oprócz głównego bohatera i autora wszystkich utworów zaśpiewali: ANNA MARIA JOPEK, ANNA WYSZKONI, EWA PRUS, MACIEJ MALEŃCZUK, PIOTR CUGOWSKI i MUNIEK STASZCZYK.

Premiera albumu zaplanowana jest na 22 października 2013 roku.

Ostatnio media obiegła wiadomość, że były perkusista zespołu Maanam, Paweł Markowski, chce z muzykami z oryginalnego składu reaktywować zespół. Przez moment była to informacja elektryzująca fanów zespołu, gdyż muzycy należeli do złotego składu grupy. szybko jednak okazało się, że nie jest to takie proste, gdyż prawa do nazwy zespołu należą do spadkobierców Marka Jackowskiego i Kory Jackowskiej. Ci, jak na razie nie wyrażają zainteresowania powrotem nazwy na rynek muzyczny. Były manager Marka Jackowskiego, stwierdził nawet, ze pomysł jest co najmniej niesmaczny. Z nieoficjalnych źródeł za to wiemy, że potencjalny nowy materiał Maanamu już istnieje od kilku lat, wymaga tylko ponownego nagrania i wydania na płycie. Czy to kiedykolwiek nastąpi?

GK / Universal Music Polska