Wiosenne nowości powinny rozgrzać słuchaczy, tym bardziej, że dotyczą udanych powrotów i debiutów. Wbrew zapowiedziom, że nic nowego w muzyce nas już nie czeka, prezentujemy zapowiedzi płyt, które warto przesłuchać.

Wiosna to czas, kiedy pojawiają się singlowe zapowiedzi płyt, które najpózniej pojawia się w czerwcu. Z prezentowanych kompozycji wyłania się całkiem ciekawa perspektywa otrzymania dobrego materiału od innych wykonawców, niż tych z uznanymi nazwami. Co ważne, nie są sygnowane nazwą dużej wytwórni, których monopol na świecie został przełamany. Przykład The Lumineers,trio folkowego z Denver w USA jest tego potwierdzeniem.

The Lumineers - "Stubborn Love"

Debiutancka płyta została wydana przez niezależną Dualtone Music GroupSingiel, a singiel "Ho Hey" rozszedł się w samych tylko Stanach Zjednoczonych w ilości ponad 600 tys. egzemplarzy.

Przedstawiamy trzy zapowiedzi wydawnictw, które niebawem. Nie wszystkie mają jeszcze opublikowane single, ale podczas niedawnych koncertów grupy prezentowały nowe utwory, które publikujemy.

1. Houndmouth - On The Road

3 czerwca 2013 Rough Trade wyda debiutancki album "From The Hills Below The City" grupy Houndmouth. Zespół tworzą muzycy z New Albany, IN, Katie Toupin, Matt Myers, Zak Appleby i Shane Cody. Ubiegły rok spędzili na koncertowaniu z zespołami Alabama Shakes, Lumineers i Drive-By Truckers. "Hound Portsmouth jest świetny młody zespół," Zeznaje Patterson Hood z Truckers. "From The Hills Below The City" zawiera 12 autorskich kompozycji.

2. Queens Of The Stone Age - Like Clockwork - sample


Queens Of The Stone Age - new song

W czerwcu tego roku, nakładem wytwórni Matador, grupa Queens Of The Stone Age wyda swój szósty studyjny album "...Like Clockwork". Ostatnia płyta pojawiła się w 2007 roku. Przy będnach m.in. Dave Grohl, Joey Castillo i Jon Theodore, gościnnie również Elton John, Mark Lanegan, Nick Oliver, Trent Reznor, Jake Shears, James Lavelle oraz Alex Turner.

3. The National - Premiers New Song - "Heavenfaced" in Berlin 2013

The National - Premiers New Song - "Graceless" in Berlin 2013

"TROUBLE WILL FIND ME" to następny po "High Violet" (2010) album, którego premierę grupa zapowiedziała na 20 maja 2013. Po 22 miesiącach trasy promującej album "High Violet" grupa wróciła do domu i zaczęła tworzyć szkice nowych piosenek. Efektem jest "Trouble Will Find Me" będący kulminacją artystycznej podróży The National, zarówno czymś przełomowym jak i dziwnie znajomym.

4. DEERHUNTER - Monomania

Pochodząca z Atlanty grupa indierockowa, utworzona w roku 2001, wydaje oczekiwany nowy album "Monomania", który zostanie wydany 5 maja przez wytwórniaę 4AD. Ostatnia płyta studyjna "Halcyon Digest" została wydana w 2010 roku. Wokalista Bradford Cox i gitarzysta Lockett Pundt nadzorują też swoje solowe projekty: pierwszy z nich - Atlas Sound, drugi - Lotus Plaza. Co jednak najważniejsze, mimo tej wielkiej aktywności zespołowej i indywidualnej, wszystko, co firmuje Deerhunter i jego muzycy nosi nieodmiennie znak najwyższej jakości.

Zespół zagra w tym roku w Polsce podczas OFF Festiwal, w dniach 2-4 sierpnia w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach.

5. Kurt Vile - Wakin On A Pretty Day

"Waking On A Pretty Daze" to płyta promowana na cd i winylu. Dostępna od 8 kwietnia. Piąty album w dorobku amerykańskiego gitarzysty i kompozytora Kurta Vile'a. Zafascynowany muzyką indie z początku lat dziewięćdziesiątych, ktora miesza ze sobą akustyczne wcielenia Creedence Clearwater Revival, Toma Petty'ego i Neila Younga.

Grzegorz Kasjaniuk