Przedstawiamy piosenki, z których przebija zakłamywana przez lata prawda, czym dla Polski było zniewolenie komunistyczne. Trzeba uświadomić sobie, jak wiele zawdzięczamy rodakom, którzy przeciwstawiali się bolszewizacji Polski, płacąc za to najwyższą cenę.

Byli najbardziej atakowanymi i znienawidzonymi ludźmi przez komunistyczną propagandę. Żołnierze Wyklęci. To członkowie podziemia niepodległościowego, którzy z bronią w ręku stawiali opór komunistycznej dyktaturze instalowanej w Polsce przez Rosję Sowiecką. Byli zabijani z zimną krwią podczas zdradzieckich zasadzek. Tak było z ostatnimi żołnierzami Józefa Kurasia "Ognia", którzy zostali zabici strzałem w tył głowy kulami "dum dum", bezpośrednio po poddaniu się. Inni byli zabijani w więziennych egzekucjach. To był perfidny mord na polskich patriotach.

Przedstawiamy wybrane utwory poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

1.De Press - Myśmy Rebelianci

Piosenka znana była przed laty jako hymn Ragnerowców - oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez ppor. Czesława Zajączkowskiego ( Ragnera). Oddział Ragnera broniąc polskich Kresów stoczył wiele walk z Niemcami oraz z wroga polskim interesom narodowym partyzantką sowiecką. Ragner nie złożył broni przed Sowietami w lipcu 1944 r. Poległ wraz z kilkoma żołnierzami 3 grudnia 1944 roku, okrążony pod Niecieczą z trzydziestoosobowym oddziałem osłonowym przez 1400 funkcjonariuszy NKWD wspartych artylerią i bronią pancerną. Utwór pochodzi z płyty "MYŚMY REBELIANCI" zespołu De Press.

2. Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk - Podziemna Armia Powraca

Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk nagrali nową piosenkę "Podziemna Armia Powraca" poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Oficjalna premiera odbyła się 28 lutego po uroczystej mszy św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Bazylice Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

3. Forteca - „Żołnierze Wyklęci - niezłomni żołnierze"

Górale ze Szczyrku. Rockowo-metalowe brzmienie z dynamicznymi rytmami i melodyjnymi solówkami wpasowują się w docelowy przekaz. W większości przypadków czerpią teksty z bogatej twórczości poetów i pisarzy tworzących w okresie II wojny światowej.

Zajęli pierwsze miejsce w konkursie HARD AS A ROCK - ŻOŁNIERZE POLSKIEGO PODZIEMIA, a dzięki widowni - nagrodę publiczności. Konkurs odbył się 23 lutego we Wrocławiu.

4. Tadek Firma Solo - Żołnierze Wyklęci

Tadek w 2011 roku rozpoczął działalność solową. Od tego czasu opublikował utwory i teledyski promujące pierwszy album zatytułowany "Niewygodna Prawda". Były to utwory "Żołnierze wyklęci" w 2011 roku, następnie na początku 2012 roku tytułowy "Niewygodna prawda".

5. Leszek Czajkowski - Żołnierzom wyklętym

Jedna z pierwszych piosenek poświęconych Żołnierzom Wyklętym, wydana w 1996 roku. Leszek Czajkowski to piosenkarz i poeta nawiązujący do stylu Jacka Kaczmarskiego, nazywany "bardem polskiej prawicy”.

6. Andrzej Kołakowski - Epitafium dla Majora Ognia

Przez wiele lat koncertował wykonując swoje piosenki o tematyce historyczno-religijno-społeczno-politycznej, przy akompaniamencie gitary. Inspiracją dla twórczości Andrzeja Kołakowskiego są rzeczy, które nie przemijają i są zawsze obecne w życiu człowieka, a więc wiara, nadzieja i miłość. Wszystkie one znajdują odbicie w historii, stąd też ballady historyczne służą nie tylko upamiętnieniu osób i wydarzeń, ale ukazaniu znaczenia tych wielkich wartości w życiu ludzkim.

Każdy z prezentowanych utworów mógłby znaleźć się na miejscu pierwszym. Artystów, reprezentujących różne style i pokolenia, łączy upamiętnienie narodowych bohaterów - to szczególna płaszczyzna jednocząca w myśl "pamiętamy i nie zapomnimy!".

Oczywiście prezentacja muzyki z najbliższej tekstowo Żołnierzom Wyklętym płyty "MYŚMY REBELIANCI" De Press byłaby sama w sobie wymowna. Prezentacja twórczości Jacka Kaczmarskiego, czy też Przemysława Gintrowskiego miałaby historyczny walor - ukazałaby, jak na przestrzeni lat można było podejmować temat w pieśni. Krzysztof Klenczon z historią swojego ojca i pieśnią "Biały Krzyż" potwierdza tylko, że pamięć w Narodzie była żywa i nie dało się jej zakopać w leśnych chaszczach. Zdajemy sobie sprawę też z tego, że nie wszystkich bardów wymieniamy, jak Lecha Makowieckiego, któremu poświecimy większy materiał. Wyraz TOP też nie jest idealny, jednak nadaje znaczenie utworom, że są wyjątkowe, dlatego, biorąc pod uwagę słuszną sugestię, uzupełniamy listę o kompozycję Andrzeja Kołakowskiego. Chcemy pokazać, jak różnorodni artyści podejmują ten temat, nie wpisując się w kłamliwy schemat pisany przez spadkobierców i potomków komunistycznych katów, że żołnierze podziemia niepodległościowego, to temat wyciągany z obrzeży historii przez margines społeczeństwa.

Walka żołnierzy podziemia niepodległościowego była faktycznie powstaniem antykomunistycznym. Przemawia za tym jego liczebność i poparcie społeczne do czasu tzw. amnestii z początku 1947 roku. Ostatnie oddziały tego podziemia dotrwały w walce aż do początku lat 50 ubiegłego stulecia.

GK