Dramatyczna sytuacja uchodźców z Bliskiego Wschodu, którzy uciekając ze stref konfliktu ginęli w drodze do Europy, stała się motywem tegorocznej aranżacji Grobu Pańskiego w krypcie kościoła oo. pijarów w Krakowie. Konkurs na aranżację grobu został zorganizowany po raz siódmy.
W krypcie kościoła pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej w powietrzu unoszą się manekiny w ubraniach, przedstawiające ludzi. Obok porozrzucane są ich rzeczy, które uciekając w pośpiechu wzięli na łodzie: śpiwory, plecaki, garnki, ubrania, zabawki dla dzieci. W środku ustawiona została monstrancja.
Jak podkreśla artysta Jakub Zawadziński, zwycięzca tegorocznego konkursu, instalacja symbolizuje tragedię uchodźców z Bliskiego Wschodu, którzy uciekając ze stref konfliktu opłacali się gangom przemytniczym i często w drodze do Europy ginęli w morzu.
Na tragedię uchodźców spojrzałem okiem chrześcijańskim. Chrystus umęczony, razem z nimi zawieszony w ciemnej morskiej otchłani, pomiędzy swymi umęczonymi grzechami i cierpieniem umiłowanych dziećmi, czeka na dzień zmartwychwstania i triumfu nad śmiercią, grzechem i cierpieniem
—mówił Jakub Zawadziński.
Zwiastunem tego jest wyłaniające się znad tafli ciemnego morza poranne światło nadchodzącego dnia zmartwychwstania. To znak nadziei na zmartwychwstanie wszystkich ludzi, także tych, których niedawno pochłonęły morskie głębiny – podkreślił.
Zwycięzca konkursu powiedział, że projektując grób nie chciał nikogo szokować i piętnować postaw społecznych, politycznych czy religijnych. - Pragnę tylko zwrócić uwagę na problem i wraz z wami wszystkimi czuwając przy grobie zadać sobie kilka pytań, które na pewno każdy z nas ma w swym sercu w związku ze społecznym problemem naszych czasów
—tłumaczył autor projektu.
Konkurs skierowany do młodych artystów daje gwarancję, że przesłanie teologiczne będzie się łączyć z wysokimi walorami sztuki plastycznej
—mówił o. Mieczysław Rolka SP, rektor kościoła pw. Przemienienia Pańskiego.
Aranżacja ma skłonić do głębokiego poznania i rozważania treści wiary chrześcijańskiej
—dodał.
Grób Pański w krypcie kościoła będzie można nawiedzać od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego.
Historyczna krypta u pijarów jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez krakowian miejsc w okresie Wielkiego Tygodnia. W minionych latach w krypcie prezentowano m. in. temat wojny w Iraku, Chrystusa w rozerwanym wagonie madryckiej kolejki, problemy młodzieży szkolnej, a także konsumpcjonizm, eutanazję i zbrodnię katyńską.
W ub. roku aranżacja nawiązywała do Światowych Dni Młodzieży, jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski oraz Roku Miłosierdzia.
Ojcowie pijarzy przez wiele lat urządzali Grób Pański samodzielnie, nawiązując do aktualnych wydarzeń i problemów społecznych. Od 2010 r. ogłaszany jest konkurs kierowany do profesjonalnych artystów, architektów i studentów uczelni artystycznych.
ann/KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/335601-w-roli-glownej-uchodzcy-kontrowersyjna-aranzacja-grobu-panskiego-w-krypcie-oo-pijarow-w-krakowie-zdjecia