Wielki Post jest czasem odnowy sposobu patrzenia na świat, na siebie i na swoje życie poprzez związanie się z Chrystusem – napisał abp Marek Jędraszewski w liście, który będzie odczytany w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w świątyniach archidiecezji krakowskiej.
Metropolita krakowski wzywa do modlitwy, przebaczenia i pojednania oraz do miłosierdzia, którego wzorem jest św. Brat Albert.
W świecie, w którym żyjemy, pojawiło się „wielu antychrystów” (por. 1 J 2, 18)
—pisze abp Jędraszewski, wyjaśniając, że są to ludzie, „którzy w imię absolutnej wolności człowieka stali się głosicielami anty-ewangelii”.
Według niego, osoby te obwoływane są jako autorytety, odrzucają istnienie Boga i obiecują ludziom, że „będą jak Bóg”.
Równocześnie snują przed nimi zwodnicze wizje osiągnięcia pełni szczęśliwości już tu, na ziemi
—dodaje hierarcha i precyzuje, że czynią to m.in. poprzez:
odrzucanie wpisanej w istotę człowieka jego tożsamości jako kobiety i mężczyzny,
jak to się dzieje w przypadku ideologii gender, czy poprzez zamach na ludzkie życie, w przypadku aborcji, eutanazji i stosowania metody in vitro.
Tymczasem Pan Jezus oczekuje od nas, aby nasz sposób myślenia i idąca za nim nasza mowa była: „Tak, tak; nie, nie
—podkreśla abp Jędraszewski.
Za naszą w pełni jednoznaczną mową musi iść równie jednoznaczna postawa, której poświadczeniem powinny stać się nasze czyny
—stwierdza.
Pisze też, że:
dzieło naszej wewnętrznej, duchowej integracji, wpisane jest w triadę: myślenie – słowa – czyny.
Metropolita krakowski wyjaśnia, że w osiągnięciu tego „wewnętrznego scalenia”, które jest przejawem dojrzałości chrześcijańskiej, pomaga Wielki Post, a zwłaszcza związane z nim umartwienie, modlitwa i jałmużna. Apeluje o jeszcze bardziej żarliwą modlitwę, zwłaszcza różańcową, do której wzywała Niepokalana objawiając się sto lat temu portugalskim dzieciom w Fatimie. Wskazując na słowa, które zgodnie z Jej życzeniem zostały włączone do różańca i są błaganiem o Boże miłosierdzie „ dla nas, jak i dla wszystkich biednych, duchowo zagubionych ludzi”, hierarcha apeluje, by podczas tegorocznego Wielkiego Postu szczególnie modlić się na różańcu: „w intencjach nas samych, w intencjach naszych rodzin, w intencjach zarówno znanych nam, jak i nieznanych osób, w intencjach całej naszej Ojczyzny”.
Abp Jędraszewski przypomina także, że Wielki Post winien być czasem wzajemnego przebaczenia i pojednania.
Budowa prawdziwej wielkości, zarówno osobistej, jak i tej w wymiarze społecznym i ogólnonarodowym, zaczyna się od gotowości do szczerego wyciągnięcia ręki na zgodę
—wyjaśnia metropolita krakowski i przypominając o trwającym Roku św. Brata Alberta apeluje:
odważmy się być dla siebie nawzajem dobrymi jak chleb. Nie bójmy się dobroci, do której wzywa nas Chrystus.
W liście do wiernych archidiecezji krakowskiej abp Jędraszewski zachęca do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, w rekolekcjach parafialnych i środowiskowych, ale szczególnie zaprasza do codziennego pielgrzymowania do kościołów stacyjnych. Jest to zwyczaj wywodzący się z pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to w Rzymie podczas Wielkiego Postu wierni pod przewodnictwem papieża zbierali się każdego dnia w innym kościele, związanym z kultem męczenników.
W ten sposób nie tylko oddawali cześć Bogu w Jego świętych, ale osobiście przeżywali prawdę, że trzeba nieustannie umierać dla grzechu i powstawać do nowego życia dzieci Bożych
—wyjaśnia metropolita i dodaje, że w Rzymie ta tradycja została odnowiona dzięki św. Janowi Pawłowi II.
Pragnę, aby została ona podjęta również w Krakowie, mieście, które on tak bardzo ukochał
—zaznaczył i zapowiedział, że przez cały okres Wielkiego Postu aż do Niedzieli Palmowej pod przewodnictwem krakowskich biskupów będą odprawiane Msze św. w wyznaczonych kościołach Krakowa, a zbierane podczas nich ofiary będą przeznaczone na potrzeby miejscowych zespołów Caritas.
ann/KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/328983-abp-jedraszewski-na-wielki-post-jezus-oczekuje-od-nas-aby-nasz-sposob-myslenia-i-idaca-za-nim-nasza-mowa-byla-tak-tak-nie-nie