Słowo klucz to „upamiętnienie” reformacji, nie zaś jej „świętowanie”. Kard. Koch przed kilkoma tygodniami wyjaśnił na czym ma polegać wspólne upamiętnienie reformacji. Ma się ono opierać na trzech elementach: dziękczynieniu, pokucie i wspólnym świadectwie
—ks. prof. Sławomir Pawłowski, dyrektor Instytutu Ekumenicznego KUL, odnosząc się do udziału papieża Franciszka w obchodach jubileuszu Reformacji.
Wspólne luterańsko-katolickie obchody jubileuszu reformacji, którym towarzyszył klimat wzajemnego mea culpa za błędy z przeszłości oraz wiele serdecznych gestów, to wydarzenie historyczne, uznane za kolejny ważny krok na drodze oficjalnego dialogu, rozpoczętego 50 lat temu. Modlitwa ekumeniczna w luterańskiej katedrze była pierwszym etapem rozpoczętej w poniedziałek wizyty papieża w Szwecji.
CZYTAJ TAKŻE: Prymas Polski na inauguracji 500-lecia Reformacji: „Jako Polacy, a przede wszystkim jako chrześcijanie, chcemy być razem”
Ks. Pawłowski tłumacząc wizytę Franciszka w Szwecji przytoczył list kardynała Kocha napisany właśnie na tę okazję. Wspólne obchody mają opierać się na trzech elementach.
Pierwszym elementem jest dziękczynienie za dary jakie przyniosła reformacja. Musimy pamiętać, że nie możemy jej nazywać całkowitym złem, ona też coś dobrego przyniosła i za to możemy podziękować. Drugim elementem jest pokuta za podzielenie chrześcijan i cierpienie wielu osób spowodowane wojnami religijnymi. Trzecim elementem jest wspólne świadectwo, że starając się być coraz bliżej można dawać świadectwo o Chrystusie
—mówił profesor, dodając:
Sobór Watykański II powiedział, że jak patrzymy na rozłam chrześcijan, należy widzieć w tym winę ludzi z obu stron. To jednak nie znaczy, że prawda jest podzielona, że leży po środku. Wizytę papieża trzeba odbierać jako gest prorocki, skoro kiedyś ludzie nie chcieli ze sobą rozmawiać, to należy teraz dać świadectwo wspólnego dialogu.
CZYTAJ TAKŻE: Franciszek już w Szwecji. Ekumeniczna wizyta papieża w Malmoe i Lund potrwa ponad dobę
kk/Radio Maryja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/313816-wizyte-papieza-trzeba-odbierac-jako-gest-prorocki-dyrektor-instytutu-ekumenicznego-kul-o-obchodach-jubileuszu-reformacji-z-udzialem-franciszka