Msza w Bazylice św. Pawła za Murami była centralną liturgią trwającej w Rzymie Narodowej Pielgrzymki Polaków do Rzymu. Liturgii w przypadające dziś liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W liturgii uczestniczyli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu RP.
Eucharystię w Bazylice św. Pawła za Murami rozpoczął śpiew hymny Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 „Błogosławieni miłosierni”.
We wstępie do Mszy abp Stanisław Gądecki przypomniał znaczenie miejsca odprawianej Eucharystii - papieskiej bazyliki, w której pochowany został apostoł narodów, św. Paweł. Powitał przybyłych pielgrzymów i delegację państwową.
Z kolei w homilii metropolita poznański, nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II wskazał, że autentyczna świętość – nie odpychająca nikogo swoją wielkością – była największym skarbem, jaki zostawił nam Jan Paweł II.
Metropolita poznański mówił o ośmiu głównych nurtach pontyfikatu papieża z Polski. Wskazywał, że Jan Paweł II wsparł „budynek swojej myśli i wiary” na ośmiu kolumnach, którymi są: poszanowanie życia każdego człowieka, troska o rodzinę, nauczanie społeczne, religijny dialog i pojednanie, wezwanie misyjne, Boże miłosierdzie, zachowanie i umocnienie jedności Kościoła oraz osobista świętość
Przewodniczący KEP zaznaczył, że uczestnicy narodowej pielgrzymki zastanawiają się nad wkładem świętej postaci Jana Pawła II w historię Kościoła powszechnego oraz Kościoła w Polsce. Wskazał, że papież Wojtyła, który na początku swej posługi był postrzegany jako „papież z dalekiego kraju”, po swojej śmierci został określony jako „pielgrzym Absolutu”.
Początkowo byliśmy zafascynowani bogactwem jego osoby, osobowości, temperamentu, sposobami komunikowania się ze światem i jego dialogiem z drugim człowiekiem, lecz ostatecznie - przez pryzmat jego coraz bardziej przejrzystej osoby – odsłoniła się przed nami rzeczywistość Boga
—mówił abp Gądecki.
Posiłkując się refleksjami ks. prof. Andrzeja Szostka, etyka KUL i wieloletniego przyjaciela Karola Wojtyły, przewodniczący KEP wskazał na osiem głównych nurtów pontyfikatu świętego papieża.
Pierwszym była troska o poszanowanie życia każdego człowieka. Abp Gądecki wspomniał o „najbardziej dramatycznej w swoim tonie” encyklice „Evangelium vitae”, w której papież potępił wszelkie formy bezpośredniego zabójstwa niewinnych istot ludzkich, w szczególności aborcję i eutanazję. Podważał też zasadność kary śmierci.
Drugim filarem pontyfikatu byłą troska o rodzinę. „W wywołującym wiele protestów potępieniu antykoncepcji nie chodziło mu tyle o metody regulacji poczęć, ile o obronę istoty płodnej miłości małżeńskiej, zakorzenionej w stwórczej miłości Boga Ojca” – podkreślił metropolita poznański.
Wskazując na znaczenie społecznego nauczania Jana Pawła II, abp Gądecki zaznaczył, że papież nie krytykował struktur demokratycznego państwa, ale „podkreślał znaczenie właściwych założeń aksjologicznych, bez których tryby demokracji łatwo mogą się obrócić przeciwko człowiekowi, zwłaszcza najbardziej bezbronnemu”.
Z kolei sprawa religijnego dialogu i pojednania jest kwestia pilna zarówno dla samych chrześcijan jak i ich kontaktów z innymi religiami. „Rozłam dzielący wyznawców Chrystusa jest zgorszeniem dla świata, zubaża wiernych poszczególnych Kościołów o to bogactwo, które przez wieki wypracowała pobożność innych chrześcijańskich wspólnot” – przypomniał kaznodzieja. Podkreślił, że rachunek sumienia i wyznanie własnych win stają się szczególnie naglące zwłaszcza w odniesieniu do wyznawców judaizmu oraz, że dialog winien być rozszerzony na wszystkie wspólnoty religijne.
Kolejny filar pontyfikatu Jana Pawła II, mówił abp Gądecki, stanowi wezwanie misyjne, którego Kościół nie może zaniechać, skoro jest powołany do głoszenia Ewangelii całemu światu. „W nowej ewangelizacji szczególną rolę odgrywa świadectwo własnego życia. To ono przede wszystkim może na powrót przywrócić atrakcyjność Dobrej Nowiny, którą neopoganie odrzucają jako rzekomo już znaną” – wskazywał.
Ojciec święty chciał nas przekonać, jak bardzo „do końca” umiłował nas Chrystus
—przypomniał abp Gądecki wskazując na kolejny, fundamentalny rys pontyfikatu, jakim było przekazywania prawdy o ogromie Bożego miłosierdzia.
Jan Paweł II mocno troszczył się także o zachowanie i umocnienie jedności Kościoła, czego szczególnym znakiem – obok dokumentów, synodów biskupich i Katechizmu Kościoła Katolickiego – były podróże apostolskie.
Abp Gądecki podkreślił, że ostatni i najważniejszym filarem pontyfikatu była osobista świętość Jana Pawła II. ” Nie tylko mówił o modlitwie, ale naprawdę się modlił. Nie tylko nawoływał, by kochać każdego człowieka, ale sam wszystkich kochał. Nie tylko powtarzał słowa Zbawiciela o przebaczeniu, ale przebaczył temu, który targnął się na jego życie” – przypomniał przewodniczący KEP.
Mszę św. w Bazylice św. Pawła za Murami koncelebrowało z abp. Gądeckim blisko 50 biskupów i 250 prezbiterów uczestniczących w Pielgrzymce Narodowej Polaków. Na liturgię przybyli również przedstawiciele władz państwowych, m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i minister Beata Kępa. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentowała natomiast minister z jego kancelarii Małgorzata Sadurska.
Na zakończenie liturgii odśpiewany został hymn „Ciebie Boga wysławiamy”.
We Eucharystii wzięło udział 7 tys. Polaków. Jak mówią pielgrzymi z diecezji podlaskiej, modlitwa w tak ważnym dla chrześcijaństwa miejscu odczuwalna jest szczególna moc modlitwy. – Pielgrzymka wiąże się z trudem, ale także z modlitwą, która dzięki tym wysiłkom wydaje się milsza Bogu – powiedziała KAI pani Elżbieta.
Msza św. sprawowana w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II w bazylice św. Pawła za Murami była centralnym punktem narodowej pielgrzymki do Rzymu. Jest ona dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka, Światowe Dni Młodzieży, Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz 1050 lat obecności chrześcijaństwa na ziemiach polskich.
lw, KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/kosciol/312822-rzym-trzeci-dzien-narodowej-pielgrzymki-polakow-wsrod-uczestnikow-politycy-z-rzadu-sejmu-i-senatu